BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 23. 10. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou ........Petra Hetmerová

Pravidelné a téměř každodenní cvičení přinášelo nejen změny na těle, ale i uvnitř. V hlavě mi začaly běhat otázky, na které jsem chtěla znát odpovědi. Prožívala a cítila jsem věci, na které jsem neznala odpovědi. Proč v určité pozici mám potřebu zůstávat déle než v jiné? Proč mám jedinečný pocit při relaxaci? Co mě denně vede k tomu zacvičit si pozdrav slunci?

O životě s jógou ........Petra Hetmerová

Jak jsi se dostala k józe?
Před lety jsem poprvé v jednom sportovním časopise uviděla fotku, ze které jsem nemohla odtrhnout oči. Byl na ní mladý muž v pozici bojovníka. V tom okamžiku jsem vůbec netušila, že jde o pozici z jógy. Zaujala mě energie, která z ní šla a já se chtěla dozvědět, co to ten člověk na obrázku dělá. Jak jsem pak zjistila, byla to propagační fotka na kurz power jógy. Ještě chvíli trvalo, než jsem navštívila první hodinu, stále ve mně byla zakořeněná představa, že jóga je něco pro starší generaci a většinu času se leží na zemi. Zvědavost nakonec zvítězila a navštívila jsem první hodinu power yogy, kterou vedl právě ten muž z fotografie (Vašek Krejčík) a tím začala moje jógová cesta, která trvá dodnes. To byl tuším rok 2003.

Proč jsi u jógy zůstala?
Nešlo nezůstat.:-) Pravidelné a téměř každodenní cvičení přinášelo nejen změny na těle, ale i uvnitř. V hlavě mi začaly běhat otázky, na které jsem chtěla znát odpovědi. Prožívala a cítila jsem věci, na které jsem neznala odpovědi. Proč v určité pozici mám potřebu zůstávat déle než v jiné? Proč mám jedinečný pocit při relaxaci? Co mě denně vede k tomu zacvičit si pozdrav slunci? A abych na ty otázky dostala odpověď, musela jsem pokračovat, a proto cvičím pořád. Dynamické styly jako powerjóga, jsem postupně rozšířila o hathajógové techniky jako pránájáma, meditace a cesta pořád nekončí. Navíc cvičení jógy je skvělý způsob, jak si udržet tělo ve výborné kondici a zdraví.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Jednoznačně ano. Kromě toho, že jako lektorka vedu téměř denně lekce pro veřejnost, je mým zvykem denně cvičit vybrané ásany jako kompenzaci svých svalových dysbalancí, pránájámu a pokud podmínky dovolí i meditaci. Když mám víc pracovního vytížení „dám si“ řízenou relaxaci, když sedím dlouho u počítače, přijde pár pozdravů slunci. Tzv. si „ vařím“ jógu na míru pro sebe podle toho co zrovna potřebuju.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Jóga mě fascinuje jako systém. Nechápu, jak něco tak propracovaného jak po stránce fyzické nebo té co se věnuje vnitřnímu životu člověka, mohla vymyslet živoucí bytost. Dokonale ovládá tělo, jako nástroj k udržení vitality a zdraví, pomáhá pracovat na vývoji osobnosti, a mnoho dalšího. Vždyť každá ásána, kromě odrazu na svaly, taky působí na určitý orgán nebo celou soustavu v těle. A bez léků.

Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Naprosto. Od přírody jsem lenoch a konečně jsem našla pohyb, který mi naprosto vyhovuje. Je tak komplexní, že kromě procházek v přírodě nic jiného nevyhledávám.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Určitě ano. Hlavně díky médiím, za což jim v tomto případě dík. A taky díky jednotlivcům, kteří se neúnavně a trpělivě snaží ji dostávat mezi lidi prostřednictvím seminářů, festivalů, psaním knih, veřejných akcí apod. Možná v tom vidím dokonce jakýsi novodobý trend, který tady v ČR teprve bude sílit. V jiných zemích (USA) se křivka popularity jógy stabilizovala, v Čechách ještě poroste.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Pokud čtenář došel až sem, už bude mít z předchozích odpovědí názor, ale když bych to shrnula: komplexní cestu ke spokojenosti. Fyzickým cvičením (pravidelným) se změní tělo. Zpevní, síla bude vnější i vnitřní, po skončení lekce neodejdou s uštvaným výrazem na tváři, ale se slastným úsměvem. Prostřednictvím cvičení pozic dojdou k možné změně postojů k sobě i druhým, například nesoupeřením se sousedem, nenásilím ke svému tělu, když se nepůjde zamotat do orla, trpělivosti a koncentraci v balancích aj. Pomocí nácviku relaxace se časem dostaví schopnost ovládat tlačítko OFF. Vypnout tělo, zklidnit mysl. A to myslím stačí, aby stálo zato jógu vyzkoušet. Ostatní přijde později.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?
Zvolit s určitostí předem se nedá, je nutné vyzkoušet. Zpočátku i několik lektorů, nebo stylů jógy, aby si každý našel, co mu vyhovuje. Nedělat si závěr hned po prvním a třeba neúspěšném pokusu. Pomůckou mohou být webové stránky s popisem lekce nebo stylu jógy. Zda jde o rychlou či pomalou formu, jógovou terapii na daný problém, nebo co lektor při vedení akcentuje. Většinou vás touto cestou něco osloví, a jdete za tím. Nebo doporučení známých, kteří už jógu cvičí.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Tady bych uvedla často nevhodný výběr lekce, nedodržení doporučení cvičitele neprovádět ásány při určitých potížích, experimentování typu „to přece dám taky“, podceňování technického provedení pozic nebo násilná dopomoc (adjustment) ze strany lektora, provádění pokročilých pránájámických technik na běžných lekcích nebo se začátečníky.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Nemusí. Ale často se tak stane. Je to ovšem přirozený vývoj, nikoliv podmínka.

Jak se stravuješ ty?
Střídmě. Jím od všeho trochu, volím čerstvé a pokud možno regionální potraviny a suroviny, dnes už více zeleniny a luštěnin než dříve, minimum masa, ale vegetarián nejsem.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?
Celoživotní cestou, přítelem i učitelem. V ní když hledám, nacházím.

Děkujeme za rozhovor!

Objednat předplatné