Rozhovory s osobnostmi 08. 04. 2016 PDF Tisk

O životě s jógou.......Olga Uková

Jóga je mým učitelem, který mne inspiruje, vede dál, kupředu, učí mne porozumět sobě samotné, ale i ostatním, světu, díky ní si věřím, na nic si nehraji a jsem svá, volná. Je celistvým přístupem k životu. Jóga je jako dobrý přítel, který pomůže, umí rozesmát, má pro mne porozumění, vždy si udělá čas a nikdy neodchází, neobrátí se zády.

O životě s jógou.......Olga Uková

Jak jsi se dostala k józe?
Před 30 lety na gymnáziu. Inspiroval mne můj spolužák, který se v té době věnoval hatha józe. Tehdy jsem neměla možnost navštěvovat žádný kurz, ale povedlo se mi sehnat knihu o józe, podle které jsem začala cvičit doma. Každé ráno jsem začínala jógou, 30minutovou vlastní sestavou. I když jsem se později začala věnovat aerobiku, jóga mne i přesto neopustila. Ásany z jógy jsem praktikovala vždy při závěrečném protahování.

Proč jsi u jógy zůstala?
Po vystudování vysoké školy jsem začala pracovat v automobilovém průmyslu. Práce byla velmi stresující, plná napětí. Přišly zdravotní problémy spojené s dlouhým sezením a nervovým vypětím, bolesti zad, deprese… Proto jsem se opět začala věnovat józe, konkrétně power józe. Nejprve jsem docházela na skupinové lekce, později jógu zařadila opět k pravidelným ranním rituálům, a to mi vydrželo až dodnes. Jóga mne znovu navrátila energii a sílu do života, připomněla mi, co je v životě důležité, žít tady a teď, cítit se lépe ve svém těle, ale i na duši.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Každé mé ráno začíná jógou, je to už takový můj ranní rituál, podobně jako miska čerstvého ovoce, která následuje. Pomáhá nastartovat můj den, dodat sílu a energii. Někdy jde jen o pár pozdravů slunci, někdy i celou hodinu, včetně meditace.
Jóga není jen fyzický pohyb, jde o přijímání životních situací, překonávání překážek tak, jak přicházejí. Naučila mne přijímat, prát se s osudem, brát věci tak, jak jsou, jak přicházejí, vidět vše jasně a reálně. Důležité je nebát se budoucnosti, toho, co přinese, protože ji nelze ovlivnit.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Napadá mne magnet, droga, a ano tím opravdu jóga je. Kdo se s ní v životě potká, málokdy ji opustí. Začíná to lehkým protahováním, pozdravy slunci, vydržíte měsíc a rázem je to na celý život. Vidím to ve svých hodinách. Je fascinující, jak na každého působí jinak, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce.

hledáš k józe ještě nějaké doplňkové aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Narodila jsem se na horách, žiji na horách, miluji hory. Příroda, čistý vzduch, a hlavně vůně lesa, to je to, co mne nabíjí, dodává energii, zároveň uklidňuje, ale i léčí. V zimě se věnuji sjezdovému lyžování, a kdykoliv je hezké počasí, vyrážíme s manželem na běžky. V létě, bez sněhu, je to pak kolo a turistika.


řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Zájem o jógu vzrůstá! To je samozřejmě dobře. Každým rokem roste počet lektorů, jógových studií, ale i jógu praktikujících, u nás, ale i ve světě. Na druhou stranu se jóga stává příliš komerční. Přicházejí neustále nové trendy, nové styly jógy. Ale stejně rychle, jako se objeví, také mizí. Celé je to jen marketing, výmysl prodejců, ale to opravdové, tradiční zůstává.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Jóga nabízí fyzické i psychické přínosy. Začátečník, ten, co jde jógu opravdu jen vyzkoušet, ucítí zejména své svaly. Pokud k józe přičichne, oblíbí si ji a rozhodne se praktikovat, pak jóga může nabídnout mnoho. Tělo se stane pružné, silné, člověk se naučí lépe dýchat, získá rovnováhu, správné držení těla. Jóga léčí, zbavuje bolestí zad, zklidňuje mysl, zbavuje stresu a depresí, přináší radost a štěstí…

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?
Říká se, že si vybíráme lekci ne podle stylu jógy, ale podle instruktora, jak vyhovuje nám, jako člověk. Na druhou stranu je však potřeba zjistit si a dbát na to, aby měl instruktor patřičné vzdělání, znalosti a zkušenosti.
Každý by si měl najít to, co vyhovuje právě jemu. Tak, aby mu činnost přinášela radost, určitý pocit naplnění. Proto je dobré na začátku vyzkoušet více studií a různých lektorů, na základě toho se rozhodnout.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Samozřejmě, jako je tomu u každé fyzické aktivity. Za prvé je důležitý výběr správného instruktora. Musí umět vysvětlit, poradit, pomáhat a zasvětit. Za druhé, při cvičení je potřeba poslouchat své tělo, rozhodně nechodit za hranice svých možností. Jóga není soutěž, při lekci by se člověk neměl ohlížet na ostatní, snažit se je dohnat, nebo dokonce předhonit. Jóga je o uvědomění si sebe, svého těla, a proto výhercem je každý. Každý, kdo pochopí a také tak činí.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Jóga nepřikazuje, je o svobodě, ne o tom, že něco musíme. Každý z nás ví, co je pro jeho tělo dobré a co potřebuje. Strava je o pocitech. Pokud se cítím dobře uvnitř, je to vidět i navenek, a strava s tím úzce souvisí. Totiž budeme-li se v životě omezovat, držet se pravidly přísných doktrín, jednoznačně se to podepíše jednak na psychice, duši, ale i tělesné stránce.
Člověk, kterému jóga v životě zkříží cestu, ale většinou postupem času začne o svém způsobu stravování přemýšlet, přecházet k lehčím a zdravějším potravinám. Začne zjišťovat, že se cítí lépe, v každé ásaně pohodlně, uvolněně a únavu, stres střídá energie, radost, lehkost.

Jak jíš ty?
Já sama úplným vegetariánem nejsem, občas jím ryby či jiné mořské plody, na ty nedám dopustit. Neustále mi zní v hlavě věta: „Pokud se člověk rozhodne stát se vegetariánem, zachrání život 1500 zvířatům během svého života.“ Proto nevylučuji přechod k vegetariánství. Snažím se vyhýbat mléčným výrobkům, průmyslově zpracovávaným potravinám, stejně tak lepku či cukru.
Miluji jídlo, čerstvou zeleninu a ovoce, ořechy, saláty na všechny způsoby. Doma mi celoročně klíčí řeřicha, fazole mungo, čočka či jiná semínka a luštěniny, které jsou pro mne skvělou svačinou v průběhu dne a zpestřením každého salátu, stejně tak jako čerstvé bylinky. Přes zimu jich mám v kuchyni plné okno a v létě zahradu. Miluji sladké! Doma připravujeme ovesné sušenky, sladké raw kuličky na všechny způsoby a sušené ovoce. Rána si nedokážu představit bez misky čerstvého ovocného salátu, domácího citrusového džusu nebo ovocno-zeleninové šťávy.

Děkujeme za rozhovor!

www.uko.cz

 

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?
Je to radost, štěstí, láska, energie, volnost… Jóga je mým učitelem, který mne inspiruje, vede dál, kupředu, učí mne porozumět sobě samotné, ale i ostatním, světu, díky ní si věřím, na nic si nehraji a jsem svá, volná. Je celistvým přístupem k životu. Jóga je jako dobrý přítel, který pomůže, umí rozesmát, má pro mne porozumění, vždy si udělá čas a nikdy neodchází, neobrátí se zády.

Objednat předplatné