Rozhovory s osobnostmi 11. 09. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou.....Nikol Maio

Jóga mi pomáhá vyrovnat se s okolními situacemi a čistit mé tělo, aby v něm co nejméně zůstávala fyzická „traumata“ našich novodobých městských džunglí.

O životě s jógou.....Nikol Maio

Jak jsi se dostala k józe?
Mám podobný příběh jako mnoho lidí, kdy jsem byla spíše pro dynamičtější formy cvičení, ale v Portugalsku, kde jsem začala pracovat, a zkoušela různé lekce, až jsem se dostala na lekci jógy a zjistila, že i při body and mind formě si mohu skvěle protáhnout a posílit tělo. Začala jsem jógu dělat z fyzického hlediska, ale velice rychle jsem se ponořila i do duchovní části. Jakmile jsem se vrátila zpět do Čech, našla jsem si kurz a začala se józe věnovat hlouběji.


Proč jsi u jógy zůstala?
Začala mě naplňovat fyzicky, ale pomohla mi rozvíjet i duchovní hodnoty a čistit energii, což jsem pak byla schopná aplikovat v každodenním životě.


Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?
Již jsem asi odpověděla výše, ano, jóga mě nyní provází každý den, pomáhá mi vyrovnat se s okolními situacemi a čistit mé tělo, aby v něm co nejméně zůstávala fyzická „traumata“ našich novodobých městských džunglí ☺


Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Mnoho věcí. Její různorodost, variabilita pro každého jedince, pokora, okamžitý energetický účinek a neustálé výzvy.


Hledáš/ máš k józe ještě nejaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Řekla bych, že uspokojuje čím dál tím více, ale i přes to moc ráda chodím lézt, kde zase rozproudím adrenalin, ráda chodím do přírody na procházky, ale ideálním spojením je pro mě jóga venku.


Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Přijde mi, že ano. Je stále více jógových center a vůbec lidí, zajímajících se o jógu. Jsem ráda, že si k józe začali hledat cestu i muži, kteří si dříve mysleli, že to je spíše ženská záležitost. Dnes to plno i dynamicky založených mužů vnímá jako kompenzaci. Je vidět, že čím dál více lidí jógu také vyhledává z důvodu klidu, odpočinku, kterého je stále méně.


Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Rovnováhu těla i mysli, zní to jako slogan, který se všude používá, ale ono to tak prostě je. ☺ Protažení, posílení, životní cestu na podložce i mimo ní.


Na co by si měl hledajícil zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?
Myslím, že upozornění nejsou třeba a lidé by měli vnímat jejich těla a cítit se dobře jak v prostředí, kam jdou cvičit, tak s lidmi, kteří je obklopují, včetně lektorů. Pokud jim cokoliv nevyhovuje, hledat dál.


Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Pokud jsme schopni naslouchat našemu tělu a potlačit alespoň na podložce naše ego, asi by rizika žádná nebyla. Bohužel opak je většinou pravdou a naše ego nás táhne vpřed a výš a být lepší a nejlepší. S tím se mnohdy dostaví bolest, kterou bychom měli z našeho života vyřadit a z jógových lekcí bychom měli odcházet nabití energií a ne s bolestí těla. Proto je dobré hledat vhodné a profi lektory, kteří navádějí a pomáhají do pozic a pomáhají ve vaší cestě pohybem.


Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Z mého pohledu nemusí. Každé tělo je jiné, říká si o to, co potřebuje.


Jak se stravuješ ty?
Asi běžný průměr. Mám ráda různé chutě, zkouším nové věci. Mám velmi blízko k portugalské kuchyni, kterou zbožňuji, a občas ulítávám na sladkém.


Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?
Jóga se pro mě stala životní cestou, duševní očistou a nalezením sebe sama. Je pro mě odpočinkem, láskou, terapií a možností, jak lidem ukázat nový životní směr a objevit v nich novou energii.

 

Děkujeme za rozhovor!
-jd-

 

zdroj fotek: Nikol Maio

www.maionikol.wix.com/concept

 

Objednat předplatné