Rozhovory s osobnostmi 05. 05. 2017 PDF Tisk

O životě s jógou ... Martina Horáková

"Jóga mě nikdy nemůže začít nudit, neustále se setkávám s něčím novým, s novými podněty, novými směry...."

O životě s jógou ... Martina Horáková

Jak jsi se dostala k józe?

Sportuji celý život. Od pěti let jsem se závodně věnovala sportovní gymnastice, ke konci střední školy jsem tancovala, až jsem plynule přešla na předcvičování aerobiku. Své první lektorské zkoušky jsem skládala u Vaška Krejčíka v roce 1998. Časem mi aerobik přestal stačit a já se poohlížela po něčem novém. Líbilo se mi tae bo a já o něm vážně uvažovala. Naštěstí jsem si zašla na novou hodinu power jógy, kterou vedl Jakub Šamberger. Hodina mě nadchla, takže to vlastně byla láska na první pohled. A tak jsem se po pěti letech opět ocitla na zkouškách u Vaška Krejčíka, ale tentokrát to byla power jóga. 

Proč jsi u jógy zůstala?

Asi proto, že jsem si vybrala správně. Zjistila jsem, že mám před sebou nepřeberné množství cest, kterými je možné se vydat. Jóga mě nikdy nemůže začít nudit, neustále se setkávám s něčím novým, s novými podněty, novými směry. Navíc věk tady nehraje žádnou roli. Těžko bych po padesátce několikrát týdně „hopsala“ po pódiu a učila např. zmiňované tae bo. Proto věřím, že mám před sebou dlouhou cestu se spoustou variant, jak se rozvíjet, a to nejen po fyzické („cvičící“) stránce, ale i po té duševní. Stále se necítím být jogínem, ještě se víc zaměřuji na pohyb, a zatím mi to tak vyhovuje, ale svou postupnou proměnu cítím. Jóga mě chytla a má mi co nabídnout.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano, jóga je mým každodenním společníkem. Ale ne v tom smyslu, že bych dodržovala nějaké rituály, že musím za každou cenu jógu praktikovat denně. Samozřejmě, dělám to často, téměř denně. Ale to téměř je pro mne také důležité. Chci, aby mi jóga přinášela radost, svobodu, a ne, aby se pro mne stala povinností. Jóga mne změnila, myslím, že jsem klidnější, že dokážu být i více tolerantní k okolí. Neustále v hodinách připomínám, že každý člověk je jiný. „Cvičte podle sebe, podle svých možností“, může to také znamenat: „Žijte podle sebe, podle svého svědomí.“ 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Vlastně jsem již odpověděla, její rozmanitost. Momentálně dávám stále přednost dynamičtějším směrům, jako je power jóga, aštanga…, ale tak to nemusí zůstat navždy. Největší radost mi dělá, když se ke mně lidé vracejí a říkají, že je přestaly bolet záda, zbavili se stresu a cítí se dobře. Pocit, že mám co předat ostatním, a že jim dokážu i v něčem pomoci, to mě opravdu těší.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga? 

Přesto, že se jóga na mém pomyslném žebříčku dostala na první místo a věnuji jí největší část svého času, potřebu dalšího pohybu mám. I když nic nebrání praktikovat jógu (za hezkého počasí) venku, přeci jen většinu času trávíme v sále nebo tělocvičně. A to je to, co mě nutí vyběhnout do parku, projet se na kole, in-linech, v zimě na lyžích. Ale je pravda, že žádná další aktivita, jako je posilování nebo jiné aerobní lekce ve fitku, mi už nechybí. 

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Určitě ano. Dokazuje to neustálé otvírání nových jógových studií. Je to přibližně deset let, kdy se u nás power jóga představila jako novinka a lekce jsou stále plné. Objevilo se spoustu dalších směrů a stylů. Každý si může vybrat, co je mu nejbližší. Jóga není žádná módní vlna, není to hvězda, která zazáří a zhasne. Existuje stovky let a my si ji jen přizpůsobujeme a vybíráme z ní to, co si myslíme, že je pro nás nejlepší.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Myslím, že každému něco jiného. Záleží na tom, co očekáváte a jakým způsobem budete jógu vnímat. Někdo chce „jen“ cvičit. V tomto směru je to zdravý pohyb s minimálním rizikem, že si ublížíte. Pohyby jsou pomalé, každý si hranice svých možností může ohlídat. Vyberete si styl jógy, podle toho, zda si chcete „dát do těla“, nebo se protáhnout a zrelaxovat. Jestliže se do jógy víc ponoříte a začnete studovat její filosofii, pak se vám změní život. Budete se na svět dívat jinýma očima, budete přemýšlet nad věcmi, které by vás dřív možná ani nenapadly.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?

Hlavně by se měl ve studiu a v hodině cítit dobře. Určitě je dobré si vyzkoušet více lektorů, navštívit více míst, aby měl srovnání a mohl zjistit, co je pro něj to pravé. Měl by vědět, že lektor je tam pro něj, a ne, aby předvedl, jak mu to jde. Lektor má upozornit na případná rizika v obtížnějších ásanách a určitě by neměl nikoho nutit dělat to, co nechce.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Závislost? Ano, riskujete, že se stanete na józe závislými.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Myslím si, že nemusí. Ale setkala jsem se i s názorem, že pokud neabsolvujete celkovou detoxikaci a nezřeknete se masa, nemůžete jógu praktikovat. Podle mě je to dost extrémní výrok. Většina jogínů jsou vegetariáni, pokud se začnete jógou a jejím učením zabývat hlouběji, přijdete k tomu sami nenásilně, přirozeně. Musí to být však vaše svobodné rozhodnutí. Praktikovat jógu můžete vždycky.

Jak jíš ty?

Nejsem vegetarián, maso jím a necítím kvůli tomu žádné výčitky. Ale postupně se můj jídelníček upravuje, protože jóga se špatně praktikuje s plným žaludkem. Jsem zastáncem „střední cesty“, to znamená nic nepřehánět. Jeden den si dám kousek kvalitního masa, druhý den třeba salát. Několikrát týdně chodím jíst do vegetariánské restaurace a moc mi tam chutná, ale jím i ryby, drůbež, nezříkám se hovězího ani vepřového masa. Spíš se snažím vyhýbat chemii, která na nás číhá ve všech supermarketech. Takže raději bílý jogurt než s příchutí a raději čerstvě uvařené jídlo než polotovary. A samozřejmě vím, že by to šlo lépe a zdravěji. Snažím se na tom pracovat :)

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?

Jóga je mojí součástí. 

 

Děkujeme za rozhovor!

-jd-

 

Objednat předplatné