Rozhovory s osobnostmi 18. 09. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou.....Marek Petráček

Zprvu mě přitahovala dynamika a kontrola v přechodech, náročné pozice… Dnes mě přitahuje porozumění vlastnímu tělu, mysli, možnost realizovat svůj potenciál.

O životě s jógou.....Marek Petráček

Jak ses dostal k józe?

Jóga mě potkala zhruba ve dvaceti letech. Ve druháku na vysoké škole (FTVS) se mi do cesty postavila gymnastika, a abych předmětem prošel, musel jsem podstatně zapracovat hlavně na své flexibilitě – moje svaly byly značně zkrácené, takže zkusit jógu byla první volba.  

Proč jsi u jógy zůstal?

Zápočet z gymnastiky jsem získal, takže pochopitelně jsem si řekl, že teď už jógu přece nepotřebuju. Zhruba měsíc jsem se učil na zkoušky, neměl jsem moc času a vůbec jsem necvičil. Potom mi ale začal chybět ten příjemný pocit po odcvičené lekci, ta probuzená energie v těle, uvědomil jsem si, že díky józe jsem se cítil lépe, uvolněně, byl jsem plný energie a to jsem chtěl být i nadále. Do jógy jsem se ponořil velmi rychle, chtěl jsem vědět více a tak jsem se záhy přihlásil na instruktorský kurz v Energy Studiu.

Je jóga každodenním společníkem tvého života?  A pokud ano, jak se to projevuje?

V podstatě ano. Ráno často dělám očistné techniky, když stíhám tak si zacvičím ráno nebo někdy během dne. Pokud nebereme jógu jen jako fyzické cvičení, tak se dá praktikovat celý den – jak přijímáme různé situace, jak reagujeme, jak se chováme atd. Je to celostní přístup k životu.

Co je pro tebe na józe přitažlivého?

Zprvu mě přitahovala dynamika a kontrola v přechodech, náročné pozice… Dnes mě přitahuje porozumění vlastnímu tělu, mysli, možnost realizovat svůj potenciál.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Občas si zaběhám, jinak mi stačí aštanga a akrojóga, přes kterou se dá rozvíjet síla, flexibita, ale také důvěra, komunikace, naslouchání atd.

Řekl bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Určitě ano, neustále roste počet nových studií, nových jógových stylů, přibývá lektorů. Jóga se dostává do povědomí jako součást zdravého životního stylu.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Pokud budu brát z vlastní zkušenosti, tak je to hlavně zlepšení fyzické kondice, růst síly, flexibility, schopnost uvolnit se, odbourat stres, ale v neposlední řadě také klidnější mysl, nový náhled na život a jeho hodnoty.

Na co by si měl zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Určitě je dobré mít nějaké reference. Ale člověk většinou na začátku vyzkouší pár míst, pár lektorů a brzy zjistí, co a kdo mu sedí nejvíc.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Rozpad dosavadního života, uvědomění si potřeby žít jinak – v souladu se sebou, svým okolím. Ale to je většinou pozitivní riziko ☺

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Součástí jógy jsou i určité principy, mezi které patří také ahimsa – nenásilí. Pokud chceme praktikovat jógu komplexně, a ne jen cvičit ásany, tak bychom toto měli vnímat. Konzumace masa představuje násilí konané na zvířatech.

Jak jíš ty?

Skrz jógu si tělo brzy samo řeklo o vynechání masa, po čemž jsem na sobě pozoroval více energie i síly, lehkost. Vegetariánem jsem zhruba 4 roky, nepiju mléko, nejím vajíčka, možná se někdy dostanu k veganství. Snažím se poslouchat své tělo, jíst hodně ovoce a zeleniny, ořechů, semínek atd. Neodolám sladkému.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... Co je jóga pro tebe?

Být tady a teď, v téhle chvíli, žít naplno.

 

Děkujeme za rozhovor!

 

 

Objednat předplatné