BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 03. 02. 2017 PDF Tisk

O životě s jógou...Marcela Martínková

"Jóga mě vede do mého nitra, osvobozuje z kontroly ega a probouzí krásnou energii ohně. Ten oheň zažehává vášeň pro život, zvětšuje sílu tvořit život, takový, jaký ho chci mít, a spaluje role oběti a chudinky..."

O životě s jógou...Marcela Martínková

Jak jsi se dostala k józe?

Poprvé jsem jógu zkusila v roce 1998 v nymburské sokolovně, když Vašek Krejčík šířil po Čechách do té doby neznámou powerjógu. To jsem jógu „jen cvičila“. Rok 2002 jsem prožila v Singapuru a probudilo se ve mně nádherné pouto k východní filosofii. Ta mi dávala smysl, pro můj život, kdy jsem cítila, že nechci předávat zodpovědnost za to, jaký je, někam ven. Od té doby jógu praktikuji nejen jako cvičení, ale hlavně jako dennodenní životní filosofii.

Proč jsi u jógy zůstala?

Když se mi s odstupem necelého roku a půl po sobě narodili dva synové, pomohla mi jóga znovu najít vnitřní klid a samu sebe. Mému egu se v době raného mateřství dařilo odvádět mě od poslání mé duše a hasit můj vnitřní oheň. Jóga mi také pomohla od velké bolesti zad po dvou těhotenstvích a naučila mě dýchat tak, abych si otvírala přívod nekonečné energie Vesmír-Země. Když jsem zjistila, jak mi jóga a meditace krásně pomáhají, staly se mou životní láskou! Od roku 2009 svou lásku k józe předávám dál jako učitelka.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano, jóga provází mé tělo i duši každý den. Od ranního probuzení, kdy poděkuji za zrození do nového dne, v koupelně škrabkou na jazyk provedu pravidelnou jógovou očistu, do jídla, které připravuji, vkládám lásku ze srdeční čakry a s každým jídlem s vděčností přijímám energii do svého těla. Miluji domácí praxi jógových ásan, kdy se nechám unášet svým dechem, nebo se jen tak postavím na hlavu, ať se kolem mě děje, co se děje… a že v rodině s třemi malými dětmi a psem, se toho děje dost J. Nejčastěji ze všeho však praktikuji vědomý hluboký nádech a výdech při všech situacích, v nichž potřebuji prodloužit trpělivost a nesklouznout k posuzování a hodnocení. 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Jóga mě vede do mého nitra, osvobozuje z kontroly ega a probouzí krásnou energii ohně. Ten oheň zažehává vášeň pro život, zvětšuje sílu tvořit život, takový, jaký ho chci mít, a spaluje role oběti a chudinky. V meditacích, tichým dialogem se svým vnitřním JÁ, probírám své pocity a hledám odpovědi na otázky dalších kroků. Minimalizovala se potřeba návštěv různých terapeutů pro mou duši a lékařů pro mé tělo. Tím nechci říct, že dělají zbytečnou práci, naopak!

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Vyloženě nehledám. Jen si velmi ráda dojdu na procházku do lesa, vyjedu na kole nebo v zimě na běžkách vklouznu do bílé stopy.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Určitě zájem vzrůstá a jóga se stává velmi populární až módní. Vidím, ale také na svých lekcích jógy, a hlavně meditacích, že stále více lidí hledá hlubší filosofii jógy a už jim nestačí jen fyzické cvičení. Tak, jak vzrůstá vibrace planety Země, tak se i otvírá kanál intuice lidských bytostí a intuice nás vede k tomu, co dělá naší duši a tělu dobře, a jednou z těch cest je Jóga J.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Po fyzické stránce určitě může pomoci odstranit různé bolesti těla např. bolesti zad ve všech částech páteře či bolesti hlavy atd. Pomáhá při hormonální nerovnováze. Už jen to, že se člověk naučí vědomě zhluboka dýchat a přivede do svého těla větší objem kyslíku, udělá své.

Pro duši má jóga širokou nabídku, stejně jak veliký je Vesmír. Můžeme začít sebeláskou, neubližováním sobě ani okolí, pravdivostí, prohlubováním trpělivosti, zbavení se sebeobviňování a různých soudů okolí, nevyčerpávat svou životní sílu na analyzování minulosti a očekávání budoucnosti… prostě být sami sebou Tady a Teď. 

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?

Přeji všem hledajícím, ať se nechají vést svou intuicí a dají na svůj pocit z první návštěvy studia či lekce. Jógová studia v poslední době vyrostly jako houby po dešti, instruktorů vzdělávací systém také „produkuje“ hodně, takže nabídka je široká. Jóga je jedna, ale způsobů průvodcování této cesty, je mnoho. Myslím, že je užitečné, aby lekce ve studiu, u určitého instruktora bral hledající jako inspiraci pro důležitější „domácí“ práci sám se sebou.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Pokud budeme dodržovat zásady jógové filosofie a nebudeme sami sobě ubližovat při cvičení v ásanách, tak snad jediným rizikem je, že objevíme sami sebe a toho se v prvním momentu můžeme leknout J. 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Podle mě ne, i když to po nějaké době strávené na cestě jógy, člověka třeba potká. Nicméně jako podmínku to rozhodně necítím. Vegetariánství z člověka rozhodně nedělá lepšího jogína.

Jak jíš ty?

Já jsem vegetarián, ale maso ode mě odešlo postupně přirozeným vývojem na cestě života spojeného s jógou. Tak, jak odešla chuť na maso, odešla i chuť na alkohol. Nemusela jsem si dávat žádné závazky nebo předsevzetí. Cítím se lehčeji, svobodněji a mám méně strachu. Snížení emoce strachu je ta nejsilnější změna, kterou procituji. Své rodině, která má maso ráda, kupuji maso z rodinných farem, kde zvířata chovají v lásce a respektu k přírodě, a z masa pro ně vařím.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?

Jóga je pro mě cesta domů. Cesta do nitra mé duše, cesta pochopení mého těla, cesta pochopení mého poslání v tomto životě.

 

Děkujeme za rozhovor!

-jd-

 

Objednat předplatné