Rozhovory s osobnostmi 04. 09. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou.......Elena Pacholetová

Jóga může nabídnout nejvíce tehdy, když člověk nic neočekává a „jen“ přijímá to, co k němu skrze ni přichází.

O životě s jógou.......Elena Pacholetová

Jak ses dostala k józe?
Jógu jsem poznala před 12 lety. V té době jsem hledala „cvičení“, které mi pomůže zmírnit bolesti zad a také zklidnit velmi akční život.


Proč jsi u jógy zůstala?
Jako většina z nás jsem nejdříve vnímala jógu skrz fyzické tělo v ásanách. Když jsem začala navštěvovat lekce v Energy Studiu, pomalu jsem objevovala její širší záběr a tím si získala mé srdce. Před více jak rokem, ze zdravotních důvodů, jsem si musela dát s aktivními sporty pauzu. Jediné, co mi tělo dovolilo dělat, byla jóga a díky tomu jsem se jí věnovala mnohem více. Všichni víme, že zdánlivě nepříjemné události nás posunou dál a mnohé naučí. A mě jóga naučila vnímat tělo s láskou a respektem.


Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Jógu vnímám ve všech oblastech mého života. Samotný nádech a výdech je pro mě spojením jógy, těla, mysli a každé minuty mého dne. Ranní praktikování pránájámy a pozdravů slunci mi dává energii, zklidnění, sílu a harmonii. Zároveň bez pevného středu těla bych nedokázala zvládnout to, co mi život přináší. Samozřejmě, že společné lekce jógy jsou pro mě darem a sdíleným pocitem štěstí.


Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Jóga mne přitahuje tím, jak mi změnila život a otevřela nové cesty k poznání sebe sama. Cítím se šťastnější, svobodnější, zdravější; nehodnotím, nelpím, přijímám a ŽIJU. Také jsem díky józe poznala mnoho úžasných lidí a přátel, a za to jsem opravdu vděčná.


Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Miluji vůni čerstvého vzduchu. Pravidelně se se svým psem venčíme, a když se mi chce, zpestřím si den během, jízdou na kole nebo jiným sportem, který mi přijde do cesty.


Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Mám pocit, že měnící se nároky na naše životy přivádí k józe více lidí. Jako úžasnou věc vnímám, že jógu může cvičit každý, kdo chce.


Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Jóga může nabídnout nejvíce tehdy, když člověk nic neočekává a „jen“ přijímá to, co k němu skrze ni přichází.


Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?
Zkušenosti vnějšího světa jsou obrazem naší vnitřní energie. Paralelu vidím i při výběru studia nebo instruktora.


Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Když neumíme ovládnout své ego.


Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Každý člověk má právo se rozhodnout a následně přijmout za to zodpovědnost. Zároveň je potřeba respektovat individuální nastavení těla i mysli.


Jak se stravuješ ty?
Snažím se naslouchat svému tělu a jeho měnícím se potřebám. S ohledem na to, že mám alergii na veškeré obilí a mé tělo neumí zpracovat a odbourat histamin, snažím se vyhýbat potravinám, které je obsahují. Miluji avokádo, třešně a melouny a hřeším dobrou kávou. Někdy mám pocit, že bych byla schopná žít jen o této trojkombinaci. ☺


Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace… jóga je pro tebe?
Jóga mi dává to, co potřebuji (vědomě i podvědomě) a otevírá mi cestu k sobě a svému srdci.


Děkujeme za rozhovor!

Sat Nam
-jd-

www.studioeli.cz

www.jogasrdcem.cz

 

Objednat předplatné