Rozhovory s osobnostmi 21. 04. 2017 PDF Tisk

O životě s jógou ... Kateřina Lukášová

S články Katky Lukášové se můžete pravidelně setkávat na webu i v časopise Jóga DNES. Jak se jí dotkla jóga a co pro ní znamená?

O životě s jógou ... Kateřina Lukášová

Jak jsi se dostala k józe?

Moje první seznámení s jógou bylo díky mému tatínkovi, který si dříve doma cvičíval podle Lysebetha. Pamatuji se, že stával často na hlavě a nám to se sestrou přišlo hrozně legrační a lechtaly jsme ho na palcích od nohou :).

Potom jsem začala navštěvovat hodiny power jógy během svých vysokoškolských studií v Ostravě, tehdy jsem si začala cvičit i doma.

Tohle byla však pořád taková naťukávání. K józe jsem se doopravdy dostala až mnohem později, kdy jsem zrovna v životě prožívala velmi těžké období a hledala jsem smysl. Tehdy jsem se náhodou dostala na jedno jógové školení, kde jsem se potkala s úžasnou osobou, Míšou Svatošovou, která mne do světa jógy zcela vtáhla.

Proč jsi u jógy zůstala?

Protože mne jóga učí pracovat jak sama se sebou, tak i se svým okolím. Učí mne hledat přístup k sobě samé, učí mne být v klidu se sebou samou i se svým okolím. Jóga mne učí hledat svůj vnitřní domov a zůstávat zde a cítit se zde dobře. Díky tomu potom mohu lépe chápat své blízké a všechno, co se kolem mě děje. 

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano, je. Každý den provádím praxi. Snažím se v praxi zůstávat celý den. Snažím se pěstovat si zdravý nadhled a jen pozorovat, nesoudit a nehodnotit. Někdy se to daří více, někdy méně. Ale vnímám to tak, že jsem na cestě a pořád se učím. Jóga mi na té cestě dělá průvodce.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Moudrost, kterou nás učí hledat a nacházet v nás samých. Svoboda a klid, které nám dává. Domov, který nám pomáhá nacházet.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Jógu hlavně nevnímám jako sport. Vnímám ji jako cvičení těla i ducha. Kromě toho se věnuji sportu. Sport mám ráda a nedokážu si bez něj svůj život představit.

Řekl/a bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Rozhodně ano.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Skvělé protažení i posílení mysli, ducha i těla.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?

Na jeho odbornost, vzdělání, upřímnost jednání a nezneužívání svého postavení.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Na fyzické úrovni je to jasné – když se snažím dostat do polohy, na kterou ještě nejsem připravená, ublížím si. A ve vnitřní úrovni to vlastně funguje stejně – když se někam chceme dostat silou, může nám to uškodit. Jógová praxe nám ukazuje stránky naší osobnosti, které se nám nemusí líbit a je moc těžké je přijmout. Proto k tomu všemu člověk musí docházet postupně a bez spěchu. Nejprve vybudovat pevné základy a neutíkat hned nahoru.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Myslím si, že nemusí. Jóga nás učí vnímat potřeby ducha i těla, a pokud člověk cítí, že maso jednoduše potřebuje, bylo by nepřirozené si jej odpírat.

Jak jíš ty?

Já jsem vegan. Maso mi nikdy nechutnalo, už od malička. Byla jsem takové to dítě, které snědlo přílohu s omáčkou a maso nechalo. Tedy zprvu to bylo kvůli chuti, potom se k tomu přidalo samozřejmě i přesvědčení a také zdravotní hledisko. Mě mléčné výrobky zahleňují, nedělají mi dobře na trávení. A jsem velký milovník zvířat. Takže veganství u mě bylo věcí přirozenosti.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?

Jak jsem již jednou řekla výše, jóga je pro mne cvičením ducha, mysli i těla.

 

Děkujeme za rozhovor!

-jd-

Objednat předplatné