BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 14. 04. 2017 PDF Tisk

O životě s jógou...Karolína Racková

"Jóga má hodně co nabídnout a jsou si toho vědomy i komerční společnosti, které téma jógy využívají pro své marketingové a obchodní účely – jóga je vysoce estetická...."

O životě s jógou...Karolína Racková

Jak jsi se dostala k józe?

Při studiu na vysoké jsem začala cítit potřebu kompenzovat sedavý životní styl nějakým sportem. Zlákala jsem kamaráda, aby se mnou začal pravidelně plavat a chodit na lekce powerjógy. Oba jsme si jógu oblíbili a konkrétně já se pro ni nadchla tak, že se stala součástí mého každodenního života.

Proč jsi u jógy zůstala?

Nikdy jsem nebyla typ zapáleného sportovce. Vždy jsem si raději četla, filosofovala, přemýšlela. Nejraději jsem se zamýšlela nad věcmi za hranicemi našich smyslů. Vykládala jsem tarotové karty, pročítala knihy o mystice a kabale... Neměla jsem ale ucelenou představu, spíš jsem se v tom „babrala“. Jóga mi dala jasný a uchopitelný návod k tomu, jak žít spokojeně, a zároveň přidala i téma přesahu, které jsem potřebovala pro svou věčně zvědavou duši.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Již několik let mě jóga provází každým dnem. Na podložce, v myšlenkách nebo v činech. Není to ale tak, že bych se nutně řídila podle nějakých pravidel, našla jsem v józe systém, který jsem u sebe cítila i předtím, avšak v neuspořádaném stavu. Jóga vše jen uspořádala a uhladila.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Její obsáhlost – hluboká filosofie, duše, mentální složka, fyzické tělo... Je to komplexní systém, který uspokojí každý aspekt osobnosti člověka. Proto stmeluje tolik rozdílných lidí dohromady. Sportovce, intelektuály, businessmany i maminky v domácnosti. Všichni se potkají na lekci jógy. Intelektuál pronikne do požitku z pohybu, duše sportovce ochutná plody filosofie. To je jóga-jednota.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Momentálně jsem na hranici svých možností a na doplňkové aktivity nezbývá čas. Maximálně si s mužem zajdeme na procházku do lesa. Spoustu času pohltí domácnost a péče o rodinu. Pokud zbyde trochu prostoru, věnuji ho škole, kterou přerušil příchod dvou dětí a pracovní cesty rodiny.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Jsem přesvědčena, že ano. Tolik lidí mě příjemně překvapilo tím, že začali navštěvovat lekce jógy. V dnešní době je mnoho různých stylů, které uspokojí téměř všechny. Každý si může najít ten svůj. Je to patrné i z toho, jak roste počet jógových studií. Jóga má hodně co nabídnout a jsou si toho vědomy i komerční společnosti, které téma jógy využívají pro své marketingové a obchodní účely – jóga je vysoce estetická.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Minimálně pocit dobré nálady a pohody. S dlouhodobou praxí pak nespočet benefitů. Z těch nejvýznamnějších potom zdravé a klidné tělo, jemnější vnímání svého těla, zlepšení koncentrace a zbystření mysli, menší psychické výkyvy, odpoutání se od svých myšlenkových vzorců, stereotypů a s tím i pocit vnitřní svobody. 

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?

Zájemce by si měl dopředu zjistit, zdali mu konkrétní studio a lektor mohou nabídnout to, co hledá. I když cíl cesty je stejný, v každém studiu na vás dýchá jiná atmosféra a každý lektor má svůj styl vedení lekcí. Zájemce může vyzkoušet více lektorů, stylů i studií, než si najde to své.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Určitě. Ale pak už nebudeme mluvit o józe. Jóga má napravovat tělo, ale při nepozorném cvičení a nerespektování svých hranic si snadno můžeme ublížit. Jóga má kultivovat mysl, ale pokud ji budeme zneužívat ve prospěch fanatismu a dogmatismu, bude spíše mysl deformovat.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Pokud člověk cvičí jógu, nemusí vyloučit maso ze svého jídelníčku. Záleží na tom, jak hluboko do jógy touží proniknout. Jednou z klíčových myšlenek jógy je praktikování nenásilí. Jóga se vším všudy potom zahrnuje i vegetariánství.

Jak jíš ty?

Jím pouze vegetariánskou stravu. Již od mých patnácti let na mě intenzivně doléhají pocity soucítění se všemi živými tvory. Vzdání se masa považuji za jeden ze svých největších osobních pokroků. Domů pro rodinu se pak snažím kupovat jen maso, vejce a mléko z domácích chovů.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?

Jóga je pro mě radost i disciplína. Je výživou pro mou duši a lékem pro mé tělo. Je mým nejobsáhlejším zdrojem moudrosti.

 

Přijďte si zacvičit s Karolínou do Energy Studií HOME a HEAVEN v Praze.

ROZVRH

www.yogakarolina.com

 

Děkujeme za rozhovor!

-jd-

 

 

Objednat předplatné