BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 07. 08. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou ....Katrin Köhler

Připadá mi, že se jóga stala za poslední léta modním trendem. Proč ne? Když pomůže lidem více si uvědomovat tělo a uvolnit mysl má to smysl.

O životě s jógou ....Katrin Köhler

Jak jsi se dostala k józe?

Začala jsem cvičit jógu před více než 30-ti lety po těžké autonehodě. Měla jsem hodně zlomenin a zraněnou plíci a musela jsem se sebou začít něco dělat. Jóga mi hodně pomohla žít zase bez bolesti a  fyzického omezení.

Proč jsi u jógy zůstala?

Moc se mi líbila práce s tělem, která zároveň posiluje, protahuje a uvolňuje. A po józe jsem také vnímala vnitřní stav vyrovnanější.

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Praktikuji témeř každý den pránájámu a medituji. Potom jsem celýden více v pohodě a lépe organizovaná.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Jógová cesta nikdy nekončí. Pořád objevuji ještě něco nového nebo chápu věci ještě hlubším způsobem.

Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Hodně chodím pěšky, ráda tancuji, ale mimo jógy nemám žádné pravidelné sportovní aktivity a nic mi nechybí.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Připadá mi, že se jóga stala za poslední léta modním trendem. Proč ne? Když pomůže lidem více si uvědomovat tělo a uvolnit mysl má to smysl.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Jóga nám může pomoct víc si uvědomit, jak žijeme. Jakým způsobem používáme tělo a jak dýcháme a také jaké zvyky máme v našich každodenních rutinách a v chování k ostatním. Když si své zvyky uvědomíme, můžeme začít měnit to, co nás omezuje.

Na co by si měl hledajícil zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Začátečník by měl mít možnost, vyzkoušet si studio a instruktora. Měl by mít pocit, že mu vyhovuje způsob cvičení a mělo by ho to bavit. Skupina by měla být tak velká, aby instruktor mohl sledovat všechný cvičící a v případě potřeby je opravit.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Když člověk začíná s fyzickými problémy (změna v meziobratlových ploténkách, skolióza atd.), měl by instruktor(ka) o tom vědet a některé cviky nabídnout ve vhodnějších variantách. Moc rychlé a dynamické cvičení muže poškodit klouby nebo páteř, pokud nejsou uplně zdravé. Určitě by člověk měl mít možnost respektovat svoje indivudualní hranice. Cvičení pránájámy může také obsahovat rizika pro lidi s psychickými nemocemi, např. maniodepresivními problémy.

Musí být  člověk praktikující jógu vegetarián?

Myslím, že nemusí být ani vegetarián ani dodržovat nějaké  jiné předpisy. Jógová cesta pracuje s vědomím a když si uvědomíme, jak nás některé věci a zvyky (třeba i stravování) ovlivňují, můžeme naše chování, třeba i jidelníček, časem změnit, protože určité účinky už nechceme.

Jak se stravuješ ty?

Jím hlavně vegetariánsky, ale když mi někdo, třeba moje dcera, uvaří maso, sním ho.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Jóga je pro mě na jednu stranu velká podpora do každodenního života. Pomůže mi zvládat všechny životní úkoly daléko lépe.

Na druhou stranu je jóga pro mě také spiritualní cesta – cesta k tomu co je ukryto v našem bytí, a oba tyhle aspekty se navzájem ovlivňují.

 

Děkujeme za rozhovor!

Objednat předplatné