Rozhovory s osobnostmi 05. 04. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou ......Jitka Straková

Z vlastní zkušenosti vím, že ásány mohou pomoci od bolestí páteře, zad, kloubů,”rozproudí krev v žilách” a tok energie po těle, to je zřejmě první účinek, který mohou lidé co s jógou začínají pocítit.

O životě s jógou ......Jitka Straková

Jak jsi se dostala k józe?

Úplnou náhodou, dalo by se říci, že si jóga spíše našla mě.Miluji pohyb a tenkrát jsem I žila v přesvědčení, že je zapotřebí být v neustále akci. Najednou přijel Vašek v rámci svého možná I prvního turné s powerjógou k nám do Chomutova, netuším co mne tam zavedlo, protože jsem opravdu o něco, co je jako jóga v tu chvíli nehledala. Po skončení jsem vůbec nechápala, co se v té velké hale plné lidí dělo, nikdy jsem nic takového nazažila. Okamažitě jsem si koupila Vaškovu první knížku a snažila jsem se pochopit a zorientovat v tom co jsem právě zažila.  Bylo to nové, příjemné a dělalo to dobře tělu I duši. Od té chvíle mě jóga provází prakticky každým dnem, je to už téměř 10 let. Je ovšem možné, že  to co mě do té haly přivedlo byla intuice.

 

Proč jsi u jógy zůstala?

Zajímá mě co se bude dít dál! Kam mě jóga posune, měním se a bavím se.

 

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Určitě. Jóga se stala mou součástí a prožívám s ní velkou radost, každý další den. Jóga mi přinesla do života klid a nový řád, určitá pravidla. Jóga mi pomáhá téměř ve všem co dělám. Pomůže mi, když je mi na nic, když se cítím unavená.  Dříve nebo později mi vždy ukáže cestu, hledám-li řešení nějaké zdánlivě bezvýchodné situace, učí mě poznávat sama sebe, pomáhá mi udržet v životě směr kudy dál. Jóga mi poskytuje možnost osobnostního rozvoje, udržuje mne v dobré fyzické I psychické kondici. Co vice si přát??? Radost. 

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Právě tedˇ je pro mne nejpřitažlivější možnost změny, proměnlivost, šance získat nový pohled na zdánlivě neměnící se skutečnosti, lidi, situace. Každý z nás se občas točí v kruhu. Jóga mi davá možnost z toho kruhu vyskočit, dává mi možnost změny všeho toho co se mi nelíbí na jiných I na sobě, sebereflexe. Přiznávám ovšem, že je to běh na dlouhou trať a není to vždy snadné a radostné.

 

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje?

Snažím se dělat si radost v životě vším tím co mám ráda. Pohyb a sport sem patří. A tak hodně volného času trávím někde venku v přírodě. Před lety jsem si splnila jeden ze svých snů a z města jsme se odstěhovali do hor, tam dobíjím baterky a logicky tam trávím i volný čas, takže velice ráda lyžuii a jezdím na čemkoli co jezdí na sněhu. Občas si jdu zaběhat, ráda chodím po horách v létě i v zimě, ráda plavu a každodenní procházky s naším psím miláčkem jsou samozřejmostí.

 

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

To v každém případě. Téměř každý druhý den volají noví lidé a mají zájem vyzkoušet lekci jógy.

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Cokoli si budou přát, jen musí vědět co chtějí.

Lidé jsou dnes hodně unavení, bolaví, někteří i bez radosti, chybí jim jiskra, někteří si to uvědomují, někteří ještě ne a jóga pro ně může být řešením. Z vlastní zkušenosti vím, že ásány mohou pomoci od bolestí páteře, zad, kloubů,”rozproudí krev v žilách” a tok energie po těle, to je zřejmě první účinek, který mohou lidé co s jógou začínají pocítit. Práce s dechem nám může pomoci k duševní a psychické harmonii, rovnováze, začne se rozvíjet schopnost sebevnímání a později k sebekontrole, pravidelná jógová praxe upraví naše chutě, hormonální systém, může změnit naše postoje, jednání. Relaxace je přínosem téměř pro každého. No a samozřejmě úsměv na tváři.

 

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Sama malé studio vlastním, tak vím, že výběr lektora i studia  je velice důležitý. Každý z nás je jiný,  proto i pojetí výuky bude u každého z nás trošku odlišné. Nejlepší bude vše vyzkoušet, studia i lektory. Studio by mělo být místo, které je nám příjemné svým prostředím i atmosférou a lektor by měl být zdrojem inspirace. Není ani špatné udělat čas od času malou změnu a zkusit třeba i něco nového.

 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít??

Asi ano, pokud by byla jógová cvičení dávkována v nepřiměřené či nevhodné míře. Lektor musí take pečlivě dbát na zdravotní omezení klientů.

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Podle mého názoru nemusí. Každý z nás má trošku jinak fungující metabolismus. Myslím si, že by měl každý poslouchat své tělo a podle toho se stravovat, tak aby se cítil fajn a v pohodě. To co vyhovuje mě, nemusí vyhovat ostatním. Samozřejmě, že asi všichni, kteří se zabývají jógou, dříve nebo později způsob stravování upraví směrem k lehčí, střídmé a vyvážené stravě.

 

Jak se stravuješ ty?

Tak jak si tělo říká, vegetarián nejsem. Občas si s chutí maso, zejména ryby dám. Přemýšlím nad tím, co jím, jak jím, kdy a kde jím. Jinak tělo protestuje, cítím únavu. Jsem narozena veznamení Býka, takže patřím mezi požitkáře. Mám ráda dobré jídlo. Zejména italskou kuchyni dobrou kávu a bílé víno. Každý takový prohřešek je pak spíš malý obřad, příjemná společnost, atmosféra, jídlo a pití ovšem v přiměřené míře a užívám si to. Navíc jsem mlsná, tak jen tak něco nesním a nevypiji.

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace…..co je jóga pro tebe?

Jóga je rozhodně nedílnou a každodenní součástí mého života, určitá jistota a něco na co se mohu spolehnout, “berlička”, něco o co se mohu opřít. Jóga je něco, co mi umožňuje chápat zákon života, občas prožiji a objevím uvnitř sebe něco, o čem už jsem někdy četla, nebo jsem to od někoho slyšela a považovala to za pouhé klišé. Takový můj malý objev mě tedy opravdu pokaždé pobaví. Objevuji sebe sama, objevuji svět!

Děkujeme za rozhovor!

 

Objednat předplatné