BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 30. 10. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou .....Jaroslava Sedláčková

Jógu dnešním očkem vnímám jako obraz od Moneta Východ Slunce. Jedinečné možná to ono nekonečné zachycení okamžiku, spojení těch kontrastních barev v naprostém souladu ticha, protože víš, že jinak to být nemá.

O životě s jógou .....Jaroslava Sedláčková

Jak jsi se dostala k józe?

Jóga ke mně přišla díky Vaškovi Krejčíkovi, který byl mým prvním učitelem na mé cestě. Byla jsem vášnivou tanečnicí a jednoho dne se vracela domů z tréninku po čtyřech, kolena mi úplně vypověděla službu a k tomu mi zjistili nějaké šelesti na srdci a zakázali dynamický pohyb. Já když něco dělám, tak to holt dělám pořádně. :) V ten, pro mě smutný okamžik, přišla jóga a já se zamilovala. Vím, že opravdová láska trvá navěky a to se musí projevit nějakou formou. Zatím tomu tak opravdu je.

Proč jsi u jógy zůstala?

Ze začátku mi pomáhala fyzicky, byla jsem dynamickou učitelkou i praktikující což mi vybalancovávalo smutek po tanci. Bylo okamžitě hmatatelné a viditelné, jak mě tento zprvu zdárně pohybový koncept tvaruje, i přes tu pomalost, aniž bych musela lítat přes celý sál. Poté přišlo životní období, kdy jsem začala přirozeně zpomalovat. Na dynamické józe jsem se sama zranila natolik, že má záda vypověděla službu a já se musela krůček po krůčku vše učit stavět znovu. To opravdu nebylo jednoduché. Prostě mé tělo už tu rychlost nechtělo a nešeptlo to na mě, ale slušně zařvalo. V tu chvíli ke mně přišla druhá stěžejní učitelka mého života Lucie Konigová, která je mi studnicí inspirace dodnes a narovnala mě nejen záda. K tomu mi odešel nejdůležitější člen rodiny a já přes smutek našla v józe i berličku duševní víc než kdykoliv jindy. Najednou jsem věděla, že vše co potřebuji v jakémkoliv období, mám po ruce a stačí se zaposlouchat, jak dýchám a jak mi tepe srdce, ponořit se do svého ticha a prostě si jen dovolit prožít syrovost jakéhokoliv prožitku a neulpívat na něm. Tu zkušenost přetavit a hlavně se nezastavit, jít s tím umem dál a být pozorovatelem toho všeho s pokorou a láskou. Jenže to jsou galeje, je to jako když strháváte liánu namotanou kolem sebe. Snažit se volit cestu, která je správná, ne snadná. Proto zůstávám v jógové praxi dodnes, miluji to objevování sebe samotné a zatím to unesu. :)

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Dělá mi garde už 11 let a fascinuje mě s úsměvem pod víčky a někdy i v játrech, jak mi má pořád co nabídnout. Projevuje se to v každodenních činnostech jako v chůzi, ohýbání, otáčení za krásou:) prožívání, přijímání všeho takového jaké to je, noření se do hloubek s následným rozčílením se, co tam vykouklo. Pochopitelně i ve stravě, ale v tom jsem zatím trošku pokročilý začátečník, protože já prostě jím ráda a někdy je to taková dávka entuziasmu, že mě položí na lopatky a uspokojí na té ryzí fyzické úrovni. Pořád se mám co učit, i když se někdy u toho musím mučit. :)

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Je to prostě atraktivní a stále mě okouzlující a hlavně dokonale promyšlený balíček plný všeho potřebného. Nejdříve jsem si všímala, jak já vkládám jógu do svého žití bytí a nyní poslední dva roky reflektuji svůj život do jógy. Přitahuje mě, jak nenásilně mění, činí pokornějším, laskavějším a tišším. Přitahuje mě, jak dokáže rozčílit, rozesmát i rozplakat. Přitahuje mě, že jsem díky praxi v proudu života disciplinovanějšího, barevnějšího a přesto syrového. Přitahuje mě, že mi nedovolí stagnaci a že mi nelže. Kolik já už jsem se díky praxi toho o sobě dozvěděla a kolik mám ještě práce před sebou. Témata, která nejdou ještě uchopit, tam já “chodím” kopat svou studnu - neočekávat, nehodnotit, nesoudit, naučit se nudit :)…

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Já miluju vyjádření tancem. Tím, že jóga vznikla z tance, tak si myslím, že to je hlavní důvod, proč mi je tak roztomile blízká. Navíc tím, že jsem rybka, tak miluju vodu, být ve vodě je pro mě tak přirozené, jako když sleduješ východ a západ slunce. Jinak jsem přesně ten typ, co ho baví skoro vše, ale na kolektivní sporty mě nikdo z přátel nechce ve své blízkosti, díky mé pomalosti:D do té mě jóga také oblékla.


Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Neskutečně! Tím, že to můžu pozorovat už pár let, tak je to enormní nárůst v jakékoliv kategorii, ať už té dětské, dospělácké nebo pro staroušky. A to dobře jest.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?


Kromě pohybově zdravého korzetu, klidný dlouhý a hluboký dech s rytmicky tepajícím srdcem, což se přirozeně odrazí v přemýšlení, prožívání a jednání. Probudí se jakási houževnatost v životě a ona pružnost nedovolí snadné ohnutelnosti.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Právě, to je asi ta druhá strana mince. Je toho tolik, že začátečník opravdu může být právem tápající. Ale každé studio vám rádo poradí s výběrem. Stylů je několik, od těch halících vás do jemna po ty intenzivní, přes kurzy proti bolestem po meditační. Záleží na tom, na co máte chuť a on se poté ten pravý učitel opravdu objeví. Nebojte se tomu jít naproti.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Poznání sebe samotného je někdy spíš dech beroucí než dech dávající, jak řekl jednou můj student, já si radši ty slupky nechám a budeme se vídat na kafe, ne na praxi. Kromě tohoto rizika ještě jedno a to závislost:)

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Vůbec ne, je pravda, že stravovací návyky jdou skutečně ruku v ruce s pravidelnou praxí. Prostě začnete jíst jinak, protože jste k tělu vnímavější a už si vybíráte jiné potraviny pro vás rezonující. Každý jsme originál a každý má jiné potřeby, důležité je, je respektovat a netrápit se v tom. Jídlo by mělo být potěšení.

Jak jíš ty?

V tomhle jsem ještě kniha nepopsaná a učím se hlavně pravidelnosti, což je pro mě jako učitele opravdu těžké. Přemýšlet, co si můžu dát, než budu mít lekci, po lekci, mezi lekcemi. Poslední půl rok jsem roztleskávačkou raw stravy, kousek od mého království otevřeli nové raw bistro a je opravdu lahodné. Dělá mi to dobře přes jaro a léto, je to strava velmi výživná, plná všeho potřebného a navíc po ní můžu praktikovat, ale třeba v zimě prostě cítím potřebu teplého. Jinak já jsem vegetarián, maso jíst nemůžu, nedělá mi dobře, moje tělo ho nějak neumí zpracovat. Miluju sladké, úplně nejvíc cheesecake, jaj, a to hodně. :) Dodává mi nejen energii, ale hlavně úsměv. :) A když si k tomu dám kávu, mám pocit vesmírnosti. :)

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Jógu dnešním očkem vnímám jako obraz od Moneta Východ Slunce. Jedinečné možná to ono nekonečné zachycení okamžiku, spojení těch kontrastních barev v naprostém souladu ticha, protože víš, že jinak to být nemá. To ono slunce prorážející si cestu mraky v dáli, ten klid na hladině a tam v tom oparu objevující se siluety. A ty máš ten dar být toho součástí. To je život, to je jóga.

Děkujeme za rozhovor!

Objednat předplatné