Rozhovory s osobnostmi 26. 04. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou ....Jana Jílková

Jóga mi dává radost a uvolnění. Více vnímám energie a jinak nahlížím na lidi kolem sebe, nehodnotím, nekritizuji, více naslouchám.

O životě s jógou ....Jana Jílková

Jak jsi se dostala k józe?

Zhruba před 10ti lety jsem navštívila jednoho psychotronika a ten mi řekl, že skoro vůbec nedýchám a dostala jsem domácí úkol – hodinu plného jógového dechu denně. Rok jsem poctivě dýchala a jednoho rána jsem dostala nápad, že bych u dýchání nemusela nečinně ležet, že bych to mohla zkusit propojit s pohybem. Jóga byla láska na první nadechnutí. První lekci jógy bych připodobnila ke svěžímu vánku, který mi otevřel nové obzory. Asi jako když děláte jarní úklid, u kterého otevřete všechna okna dokořán. Nejprve jsem chodila 1x týdně, pak dvakrát, frekvence se stupňovala a nyní si bez jógy nedovedu představit den.

Proč jsi u jógy zůstala?

Kromě toho, že jsem se cítila skvěle po fyzické stránce, uvědomovala jsem si čím dál více, že jsem klidnější a otevřenější vůči okolí. Začala jsem se zajímat o očistné jógové techniky a začala je praktikovat. Néti (průplach nosu), očisty střev, půsty jen na vodě. V minulosti jsem bývala často nemocná a díky těmto technikám se mi pročistilo tělo, zbystřily smysly, zbavila jsem se spousty neduhů i stravovacích návyků. Cítím, že díky józe se mi změnil život k lepšímu. Dává mi radost a uvolnění. Více vnímám energie a jinak nahlížím na lidi kolem sebe, nehodnotím, nekritizuji, více naslouchám. Jóga mě přivedla k uvědomění. V neposlední řadě jsem díky józe poznala mnoho zajímavých lidí i pár dobrých přátel.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano. Když se člověk do jógy zamiluje a najde se v ní, nevnímá ji jen jako fyzické cvičení. Převádí ji dennodenně do svého života. Samozřejmě si každý den rozložím podložku a protáhnu se, zadýchám si, zklidním a uvolním se. Vnímám, že jsem klidnější, raduji se z maličkostí a myslím, že tu radost a klid dokážu přenášet na okolí. Na lekcích mě těší, když lidé odchází ze sálu s úsměvem na tváři. Změní se postoje, změní se hodnoty, změní se jídelníček, tím se zlepší zdraví. Tím vším se změní náhled na život. 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Je to celoživotní cesta. Nikdy nekončící proces vzdělávání se a sebepoznávání. 

Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Mám ráda jakýkoliv pohyb. Ráda se jdu proběhnout, jezdím na kole, miluju turistiku a přírodu obecně. Když mohu, utíkám do lesa. Hledám rovnováhu mezi dynamikou a relaxací.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Určitě. Poslední dobou vnímám, jak si lidé hledají cestu k pohybu, k józe. Ať už jsou důvody jakékoliv (hubnutí, protažení, relaxace a zklidnění nebo detoxikace), je příjemné vidět, že zájem lidí o své zdraví vzrůstá.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Vše výše uvedené.☺ Je to samozřejmě o trpělivosti a vůli. Nic není hned a nikdo za nás nic neudělá. Je důležité nelámat nic přes koleno a hlavně nesoutěžit. Užívat si radost z pohybu, z pocitu uvolnění svalů, kloubů a mysli. Respektovat své tělo a učit se mu naslouchat. To vše přijde. Postupně, nenápadně - s pravidelností ale jistě.☺

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

V poslední době je mezi jógovými studii velká konkurence, i jógových stylů přibývá.  Je dobré mít doporučení od kamarádů, známých. Každý ale musí dát sám na sebe, brát ohled na své zdraví a fyzickou kondici. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Je dobré vidět zájem o cvičící ze strany lektora, to je jistě hodně důležité.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Ráda bych řekla, že žádné riziko nehrozí, ale opak je pravdou. Je potřeba přihlédnout ke svému zdravotnímu stavu a momentálnímu rozpoložení a podle toho zvolit typ lekce. Je třeba dodržovat jógové principy. Do prvního z nich, Jamy, je zahrnuto, mimo jiné, i neubližování.  

Pokud člověk nenaslouchá svému tělu, soutěží s někým na vedlejší podložce, nebo sám se sebou (ego), není to dobré. Platí pravidlo – méně je někdy více, obzvlášť u lidí, kteří s jógou teprve začínají. 

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Nemusí. Ze zkušenosti ale vím, že časem většina pravidelně praktikujících jógu, maso postupně z jídelníčku vyřazuje, nebo alespoň omezuje. Nejsme masožravci a díky józe se vracíme k přirozenosti. Každý by měl naslouchat svému tělu, ono si vždy samo řekne.

Jak se stravuješ ty?

Strava je pro mě zásadní a to doslova. Nepovažuji se za vegetariána, ale maso jsem z jídelníčku začala vyřazovat asi rok po praktikování jógy. Omezuji mléčné produkty a pšenici, kvůli zahlenění. Jsou to potraviny, které v hojné míře nadužíváme. Omezuji vše, co zakyseluje. Dlouhou dobu se věnuji detoxikaci, dělám detoxikačního terapeuta a tak musím jít příkladem. Zkoušela jsem vitariánství (živá strava), dokonce i brethariánství (pránická výživa). Ráda si zamlsám, ale zdravě. 

Mám období, kdy nejím nic – pravidelně držím očistné půsty jen na vodě.

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Cesta na celý život, partner na celý život, přítel do pohody i do nepohody.

 

Děkujeme za rozhovor!

  • -jd- 
  • www.energie333.cz
  • zdroj fotek: Jana Jílková 

 

Objednat předplatné