BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 05. 02. 2016 PDF Tisk

Jóga je pro mě krajina srdce ......Irena Kubicová

Jóga pomáhá dávat do souladu energii člověka na mnoha úrovních. To, co do jógy vkládám, se mi vrátí, jóga je vlastně velmi spravedlivá, a to je na ní přitažlivé. Přitažlivý je pro mě taky vnitřní klid a krása, která vychází zevnitř, projeví se vlídností, otevřeností a jasem, který překryje pár vrásek.

Jóga je pro mě krajina srdce ......Irena Kubicová

Jak jsi se dostala k józe?
K józe mě přivedla Markéta Sulánská před 13 lety, dokončila jsem vysokou školu a odstěhovala se do Prahy, začala pracovat v lékárně ve Faustově domě, stále v kontaktu s nemocnými lidmi. Jóga pro mě byla příjemnou uvolňující aktivitou, zažívala jsem při ní vnitřní klid a zastavení. Vyhledávala jsem jemnou klidnou jógu, meditativní styl jako vyvážení k aktivnímu životu.
Svět vědy a chemie mi nestačil, začala jsem studovat homeopatii, tradiční čínskou medicínu, bylinářství, chodila jsem do čajovny na Haštalské náměstí k Míle Lukášové meditovat, zpívat mantry, s Markétkou Sulánskou jsem jezdila na meditativní semináře několik let, vnímám teď s odstupem času, jak moc mě ovlivnila a přirozeně se stala pro mě velkým člověkem, učitelem, aniž bych se cíleně předem pro ni rozhodla, prostě se jí sama o sobě stala, žádný kurz, výcvik, škola... Cítím za to radost a vděk. Pociťovala jsem, že mě jóga a meditace léčí, že jsem více vědomá sebe sama a vše dobré, co jsem zažívala na jógamatce, se začalo odrážet v mém životě, v obyčejných věcech, vztazích, v práci... To je skutečné kouzlo ve své obyčejnosti. Nyní navštěvuji kurzy power jóga akademie Vaška Krejčíka, vitální jógu, jógovou terapii, certifikovaný výcvik hatha jógy... vnímám službu, kterou Vašek pro jógu v Čechách udělal. A stále se vracím k Markétě...

Jak vnímáš jógu?
Jóga mi výrazně zlepšila kvalitu života. Přestala jsem mít bolesti zad, rozdýchala jsem mnohé patálie, narovnala jsem se, stala jsem se vnímavější vůči sobě samé i světu. To už nelze opustit, proto jsem u jógy zůstala. Nezůstala jsem však v Praze. Odstěhovala jsem se tehdy ještě s přítelem, dnes už manželem do Českého Švýcarska. Ze Žižkova na samotu do lesa. Žádná velká romantika to nebyla, ošklivý okál v lese a spoustu problémů. Vzali jsme to jako příležitost, dost nás to oba stmelilo. Nyní žijeme v Krásné Lípě na okraji lesa v novém domě s velkou zahradou a výhledem do daleka. Každý den jsem vděčná za to, kde jsem. Po narození dcerky Emičky jsem hledala dětskou jógu, nebylo tu nic. Nic je možnost Něčeho. Absolvovala jsem semináře pro lektory dětské jógy u Hanky Luhanové a otevřela lekce pro rodiče a děti. A to byl začátek mojí lektorské práce. Maminky mě žádaly, ať otevřu lekce i pro dospělé, a tak jsem našlapovala měkce, jemně a šla... dnes vedu 6 pravidelných lekcí pro dospělé týdně a 4 lekce pro děti, pořádám partnerské workshopy, propojuji jógu s tvořením a aromaterapií, pořádám pobyty s jógou a relaxací, jógu open air a zvu sem k nám, do Českého Švýcarska, jiné lektory, aby nás inspirovali, předávali svoji zkušenost. Jóga je součástí i zážitkových programů, které tvoří můj muž pro turisty v Českém Švýcarsku. Jóga je součástí celostního přístupu ke zdraví člověka, prolínám světy mé původní profese s tradičními směry. Miluju svoji práci, dává mi smysl a radost.

Jak se projevuje jóga jako součást tvého životného stylu?
Jóga je životní styl. Pravá jóga je v každodennosti, v přístupu k sobě i ke světu. Nedovedu si představit, že by nebyla součástí všedního okamžiku a odehrávala se jen na lekci... Projevuje se asi nejvíc v pozornosti, všímavosti toho, co žiju, kam dávám svoji sílu, a také v pokoře, že nic není hotovo, že dělám chyby,..Jóga pomáhá dávat do souladu energii člověka na mnoha úrovních. To, co do jógy vkládám, se mi vrátí, jóga je vlastně velmi spravedlivá, a to je na ní přitažlivé. Přitažlivý je pro mě taky vnitřní klid a krása, která vychází zevnitř, projeví se vlídností, otevřeností a jasem, který překryje pár vrásek. Spokojenost je nejlepší lifting :-)

Kromě jógy potřebuju k životu ještě chůzi, nejpřirozenější pohyb. Ráda chodím do krajiny kolem mě, do přírody, také do hor. Ráda plavu a občas běhám, to bych chtěla častěji… Jóga je určitě oblíbená, potřeba zastavit se, uvolnit a posílit, nahlédnout na sebe... ale ne vše, co můžeme vnímat v meditaci, při józe, nám může být příjemné, je to zpráva, informace, kterou se nadále můžeme, nemusíme zabývat, je to na nás.

Může přinést náhled, informaci, může nám pomoci s koncentrací, s lepším zvládáním stresu, jóga prohlubuje dech, což má vliv na naše zdraví, učí propojovat dech, pohyb a myšlenku, je to celistvý propracovaný systém, zároveň otevřený pro originalitu a osobitost. Pokud umíme být sami se sebou ve svém klidu, jsme pak autentičí v čemkoli, co aktivně děláme. To se v životě určitě neztratí. Jóga nás vede k novým, dobrým, denním návykům. Instruktor jógy dává do svých lekcí kus sebe, každý má něco osobitého, předává své zkušenosti. Vnímejte, jestli to, co lektor říká, také žije. Nasajte atmosféru, přístup, otevřenost. Lektor by klienty k sobě neměl jakkoli poutat, to je můj názor, svoboda je důležitá. Hledejte hloubku a volejte k sobě trpělivost na svou cestu... hledejte svůj vlastní dobrý pocit v každé ásaně. Není jen jedna správná cesta, a kdo říká, že je, a posuzuje ostatní lektory a studia, nepochopil jógu...

Riziko a jóga?
Snad jen riziko, že prohlédnu některá svá mámení, budu možná volaná k opuštění své komfortní zóny... Rizika si tvoříme sami. Pokud chci, aby jóga byla nástrojem chtění a úsilí zamotat své tělo do složitých pozic a pak se v nich vyfotografovat, je to také možnost, poškodí mě to, nebo ne? Chci se předvést, nebo motivovat? Myslím na svoje klouby, ego? Zároveň ale mohu mít zdravou potřebu zvládnout stoj na hlavě nebo prostě se pohodlně posadit s rovnou páteří, mohu chtít mít krásný plakát plný harmonie... co je riziko, se učíme vnímat sami. Jóga nás může učit zdravé pohybové návyky nebo přestřelit... jako mnoho dalších systémů.

Jak se stravuješ?
Preference lehčí rostlinné stravy je příjemnější. Nemyslím si ale, že by nutně jógín musel být vegetarián, podle mě není nutné vychylovat se do extrému, ale spíše si hlídat zdroje a míru. Dávám přednost vegetariánské stravě, je mi po ní dobře, mám více energie, snažím se o pestrost. Jsem požitkářka, jídlo mi chutná, nejsem na žádné diety, nefungují. Ráda jím zdravě a dobře, jím i ryby a občas i kousek masa, když vím, odkud je. Podporuju lokální potraviny, kupuju místní bedýnky se zeleninou, ovocem a farmářské košíky. Když jsem začala s jógou, musela jsem přejít na jiný režim, co se jídla týká. Před jógou nejím asi 2 hodiny, před tím jen lehké jídlo, pokud mám dvě lekce za sebou a pak přijdu domů, měla jsem velké propady energie a potřebu jíst večer. S tím mi pomohla výživová poradkyně Gábina Šlancová z Liberce, člověk na svém místě.

Jóga je pro mě krajina srdce...

www.irenakubicova.cz

www.cottage.cz

 

Objednat předplatné