sobota 7. 12. 2024
Jóga mi pomohla v mnohých náročných životních situacích a vím, že díky ní jsem ušla velký kus cesty a jsem na ní správně. Kolik lidí je dnes schopno toto vyslovit?
Jak jsi se dostala k józe? Proč jsi u jógy zůstala?
K mému plnému obrácení se k józe čelem vedla dlouhá cesta. Od malička jsem sportovala a má láska k pohybu vedla k rozhodnutí studovat FTVS UK. Různorodé kondiční aktivity a sporty na výkonnostní i vrcholové úrovni vedly k přetížení mého fyzického těla a bez nedostatečné kompenzace jsem se těsně před dostudováním FTVS začala potýkat s bolestmi zad. V té době jsem začala hledat alternativní řešení a našla jsem jógu, která mě pak dále provázela ještě několik let jako nástroj, kterým jsem řešila svůj zdravotní stav. Přes samostudium z knih a několik kurzů v Čechách jsem se pak vydala do zahraničí a začala studovat klasický styl jógy – Iyengar yogu, který má dlouholetou tradici a kořeny v indické Puně. Chtěla jsem jít do hloubky a praktikovat ásanovou a pranayama praxi správně tak, abych sobě ani svým studentům nevědomostí neubližovala a byla schopná jim předat maximum toho, co genius a zakladatel systému Iyengar yogy (BKS IYENGAR 1918-2014) po sobě zanechal. O tom svědčí i to, že tento rozhovor píši z Puny, kde jsem na měsíční stáži v Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institutu.
Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Ano, od kondičních aktivit a výuky potápění, kterou jsem se zabývala a živila dříve, jsem přešla pouze k výuce jógy. Ásanová a pranayama praxe je denní součástí mého života, stejně jako každodenní výuka v Yogajoga studiu v centru Prahy, které mi patří.
Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Jóga pro mě v současné době není ani aktivitou, ani vhodným doplňkem života, ale životní filozofií a cestou k naplněnému a radostnému životu. Pomohla mi v mnohých náročných životních situacích a vím, že díky ní jsem ušla velký kus cesty a jsem na ní správně. Kolik lidí je dnes schopno toto vyslovit? Většina z nás se v současné chvíli potýká s nástrahami zrychleného a přetechnizovaného světa, řítíme se obrovskou rychlostí někam a nevíme kam. Lidé strádají, trpí civilizačními onemocněním, jsou pod velkým tlakem a potýkají se s depresemi. Není divu, že když se není čeho chytit, nezbývá, než sáhnout po medikamentech nebo jiných návykových látkách. Ty ovšem ničí zdraví. Jóga je jejich úplný opak, a když si na ní vytvoříte návyk, pomůže vám s lecčím. Je to nástroj, po kterém by měla sáhnout většina těch, co neví, jak dál...
Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Na tuto otázku jsem již odpověděla. Absolutně si vystačím s jógou. Občas si v teplých měsících jdu zaběhat, ale není to pro mě kondiční záležitost, spíše meditace v pohybu...
Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Jsem si tím 100% jistá a vidím to hlavně na návštěvnosti lekcí v mém studiu. Ale i na zájmu o vzdělání. Tento rok jsem otevřela nový 3letý teachertraining a byl o něj tak velký zájem, že jsme museli některé kandidáty odmítnout. Moc se mi líbí, že se v České republice začaly konat i větší akce jako je Reebok Yoga Sensation nebo Prague Spirit Festival.
Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Nabízí spoustu věcí a jde především o to, jaký styl si vyberete. Každý z nás něco ve svém životě hledá a k něčemu inklinuje. Spousta lidí přichází a hledá kondiční cvičení, chtějí se zdravě hýbat a to jim stačí. Proč ne, i to je správně. Jiní hledají v józe řešení zdravotních problémů a potíží. Pak přijdou ti, kteří chtějí jít více do hloubky sama sebe a díky józe nachází to, k čemu by se pravděpodobně pouhou pohybovou aktivitou nikdy nedostali. To co já hlavně vnímám díky praxi sama na sobě je kultivace fyzického těla a následně mysli, která s sebou přináší vnitřní klid a pokoru.
Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?
Toto je otázka na tělo a zároveň na míru. Definitivně vzdělání instruktora a jeho učitelská praxe a u výběru studia hlavně to, co od lekcí hledající zájemce/student očekává. Stylů jógy a bohužel těch komerčních stále přibývá, což se odráží na kvalitě lekcí. Bála bych se hlavně těch, co nemají dlouhou tradici a někdo si je vymyslel jen proto, aby přitáhl pozornost novým pojetím. To co nabízí Iyengar yoga, kterou vyučuji, je definitivně velmi propracovaný systém založený na preciznosti a kvalitě. Instruktoři procházejí základním 3 letým studiem, které obsahuje nejen praxi, ale i hodně teorie. Jsou drilování k perfektnímu provedení ásan a zároveň znalostem vztahů mezi jejich vlastní praxí a učením studentů. Navíc jsou vedeni k neustálému vzdělávání. Toto se nedá zobecnit na ostatní styly jógy, i když muším říci, že se kvalita výuky instruktorů v České republice výrazně zlepšila.
Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Ano ty vidím právě v tom, že nevyškolení, nebo nedostatečně vyškolení učitelé dostávají do ruky studenty, kteří jim důvěřují a pak odcházejí z lekcí s bolestmi a zraněními. Ráda bych zmínila jógovou terapii (tzv. Yoga Theraphy), kterou učí instruktoři nejnižších levelů, aniž by věděli co to jógová terapie je. Ale toto asi není třeba rozebírat a čas ukáže.
Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Při odpovědi na tuto otázku bych se vrátila na začátek tohoto rozhovoru a znovu zmínila, že záleží hlavě na tom, co od toho daný praktikující člověk očekává. Čím více jde do hloubky, tím více rozumí teorii a filozofii a tím více se zbavuje věcí, které nejsou v souladu s praxí jógy, teď myslím nejen ásanovou praxi....
Jak se stravuješ ty?
Stravuji se zdravě a ráda experimentuji.
Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?
Jak už jsem uvedla, pro mě je jóga životní filozofií a cesta do hloubky sama sebe.
Děkujeme za rozhovor!
-jd-
www.yogajoga.cz
zdroj fotek: Helena Kubrychtová Bártová