Rozhovory s osobnostmi 24. 11. 2017 PDF Tisk

O životě s jógou...Eva Učňová

„Nemám ráda stereotyp, jóga je pro mě různorodá. Při každém cvičení mi odkryje něco nového. Pozoruji pokroky na svém těle i mysli....“

O životě s jógou...Eva Učňová

Jak jsi se dostala k józe?

Před osmi lety jsem si koupila první permanentku do fitness centra, které leželo na nejdelším islandském fjordu Eyjafjörður. Při cvičení si tam člověk připadal uvolněně, z každé strany měl nádherný pohled do fjordu. Pravdou je, že v té době jsem pociťovala každodenní bolesti zad. Hledala jsem alternativu k plavání. Předpokládala jsem, že nahromaděnou energii mohu ze sebe dostat jen rychlými sporty. Plavala jsem, běhala, chodila na spinning, v létě jezdila na kole.

Pak jsem jeden večer zavítala na lekci „Anusara Yoga“, kterou vedla švýcarská lektorka. Bylo rozhodnuto. Upoutal mě klid mé mysli, uvědomění si svého těla, nikdy se neopakující sestavy cviků, které mi zmírňovaly bolest zad.

Proč jsi u jógy zůstala?

Nemám ráda stereotyp, jóga je pro mě různorodá. Při každém cvičení mi odkryje něco nového. Pozoruji pokroky na svém těle i mysli. Kupříkladu pozoruji, že se mi postupně vyrovnává svalová disharmonie v oblasti zad a nohou. Více se dokáži soustředit na práci a dovolím si nemyslet na nic, což mě dokáže inspirovat třeba při psaní.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Jóga je mým společníkem několikrát v týdnu. Když mám chuť a čas, chodím na vedené lekce u nás ve Zlíně.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Díky józe objevuji sebe a svoje možnosti, rozsahy nejen fyzické, ale hlavně psychické. Poprvé na józe jsem měla pocit, že jen slepě nenapodobuji předcvičujícího, ale vím, jak zapojuji jednotlivé skupiny svalstva, klouby, dýchání.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Ráda jsem v pohybu. Často se toulám po horách, nebo jsem na cestě za objevováním neznámých míst. Kolo a plavání mi uvolňují nashromážděnou energii.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Během posledních deseti let určitě. Jóga se svými nejrůznějšími styly zažívá svůj boom. Lidé se přestali pohybovat, mají sedavá zaměstnání, trpí tím především pohybový aparát. Hledají pomoc nejen u fyzioterapie. Lidé se již umějí zaměřovat cíleně na wellbeing – šest aspektů: zdraví, vztahy, bezpečnost, účel, komunitu a životní prostředí.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Každý z nás je originál, proto i jóga každému přináší něco jiného. Pro někoho to bude životní filosofie, pro jiného pouhé cvičení. Někoho neosloví vůbec.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?

Zájemce o jógu by měl dát na svůj úsudek a intuici, tak si patrně vybere to správné místo a lektory. 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Pokud se člověk rozhodně pro jakýkoliv sport, měl by znát svůj aktuální zdravotní stav, zbytečně své tělo nepřetěžovat, aby si neublížil. Dobrý lektor jógy se vás zeptá na vaše zdravotní problémy. Při cvičení upozorní na nevhodnost pozice a nabídne vám jinou variantu, která je pro vás naopak prospěšná.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Myslím si, že nemusí. Já jsem všežravec, a nehodlám to měnit.

Jak jíš ty?

Ve své stravě omezuji pečivo, cukry a více si přidávám k jídlu zeleninu. Snažím se jíst alespoň 5x denně. Občas zapomínám hodně pít vody. Miluju ryby. Ráda zkouším nevšední recepty.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?

Jóga je pro mě alternativa, díky které mohu poznat sama sebe prostřednictvím intenzivního cvičení.

 

Děkujeme za rozhovor!

 

  • -jd-
  • foto: archiv Evy Učňové 

Objednat předplatné