Rozhovory s osobnostmi 20. 01. 2017 PDF Tisk

O životě s jógou....Dita Lyner

Dnes vám představujeme autorku textů a zároveň lektorkou kundaliní jógy Ditu Lyner. Již v pondělí se můžete těšit na článek o kundaliní józe a hned v úterý se rozběhne seriál videí na on-line videotéce Jóga Virtual!

O životě s jógou....Dita Lyner

Jak jsi se dostala k józe?

To spíš ona si našla mne. Před asi sedmi lety jsem hledala něco na internetu a našla první trénink pro lektory kundaliní jógy. Zaujalo mne to a prakticky hned jsem se rozhodla, že do toho půjdu.

Proč jsi u jógy zůstala?

Dává mi smysl, vím, že ji mám šířit. Dělá mi radost. Jakmile si sednu ve studiu před lidi, jsem jednoduše na svém místě.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano je. Jinak to ani nejde. Chce-li být člověk autentický, musí praktikovat. Musí sám poznat, co s ním to které cvičení či meditace dělá.
Kundaliní jóga rozhodně zlepšila mé zdraví, posílila intuici, učí mne trpělivosti a opravdovosti, přivedla mi do života úžasné lidi.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Kundaliní jóga mne přitahuje jako celek. Je velmi komplexní, praktická a opravdu hodně rychlá ve svých účincích. Přijde mi naprosto úžasné, že si mohu najít sestavu nebo meditaci na konkrétní požadavek ze života. Ať se jedná o posílení jednotlivých orgánů a zdraví jako celku, uvolnění stresu, změnu nefunkčních vzorců, odklizení překážek na naší životní cestě, zázraky i prosperitu. A ty věci opravdu fungují!

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Musím říci, že mi na další sportovní aktivity nezbývá moc času. Mám moc ráda plavání a v zimě lyže. Miluji chodit na procházky do lesa a na houby.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Cítím, že ano. Lidé si čím dál více uvědomují, že jim něco chybí, hledají, jak mohou docílit pocitu štěstí a harmonie i posílit své zdraví. Jóga všeobecně je velmi dobrá cesta.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Pro spoustu lidí je to otevření úplně nového světa. Rozšíření a uvědomění si svých vlastních možností, schopností, sebe sama.

Zpočátku může být obtížné vydržet v relaxaci nebo tři minuty meditovat. Pokud ale člověk vydrží, odměna rozhodně přijde. Zde několik příkladů od klientů, po třech měsících cvičení kundaliní jógy jsou pružnější, klidnější, cítí radost, uvědomují si své pocity, nejsou ve stresu, mnohem lépe zvládají své denní povinnosti, uvědomují si svoji intuici.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?

Myslím, že by měli klienti poslouchat svoji intuici a své srdce. I je dobré vyzkoušet různé směry jógy, instruktory, studia a vybrat si to, co člověku nejvíce vyhovuje. Rozhodně to nevzdat po první nevydařené lekci.

Čistota, klid a pohoda vyzařující ze studia i lektora je samozřejmě základ.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

V kundaliní józe je největším rizikem, to, že se člověk začne opravdu měnit J.

Samozřejmě každý by měl přihlédnout ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu a případné problémy nebo omezení komunikovat s lektorem před lekcí. Jinak za sebe mohu říci, že kundaliní jógu je možné cvičit v každém věku a před svými i 70letými klienty mnohdy smekám. 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Osobně vyznávám svobodnou vůli. Strava je velmi individuální záležitost a každý by měl naslouchat svému tělu, které mu dává jasné signály, co je pro něj v danou chvíli nejlepší.
Vegetariánská strava je samozřejmě lehčí a lépe stravitelná, což je pro jógu velmi dobré. Zároveň nám pomáhá udržet se v jemnějších energiích, ale pokud si dáte např. jednou za čas kvalitní maso, rozhodně to bude v pořádku.

Nejíst maso, ale stále na něj myslit, je rozhodně horší než si ho jednou za čas opravu dopřát a vychutnat. Praktikováním jógy se chutě a potřeby těla mění úplně přirozeně.

Jak jíš ty?

Jsem vegetariánka, ale občas si dám rybu. Snažím se opravdu poslouchat své tělo a někdy je to velmi zábavné.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?

Radost.

 

Děkujeme za rozhovor!

-jd-

Objednat předplatné