Rozhovory s osobnostmi 09. 10. 2016 PDF Tisk

O životě s jógou...Dana Macková

Naivně jsem si dřív myslela, že je to pouze pasivní protahování a nic se při ní neděje, což mělo souvislost s tím, že jsem necítila ani sama sebe. Teprve následně mi došlo (a stále dochází), jak geniální systém jóga je, který vlastně nekončí „dřinou“ na podložce a jak každý z nás si v něm může najít něco svého....

O životě s jógou...Dana Macková

Jak jsi se dostala k józe?

Dalo by se říct, že jsem se k józe dostala náhodou, ale na náhody nevěřím ☺. Odmala jsem sportovala, hrála závodně tenis, při studiu na VŠ pracovala jako instruktor fitness, spinningu a dalších sportovních aktivit. Jóga pro mě byla víceméně protahováním a cvičením pro „líné“ lidi. Ano, tak jsem byla mimo ☺. Shodou okolností jsem před nějakým časem delší dobu surfovala na Bali, potkala učitele jógy, jehož hodiny mě nadchly natolik, že jsem na ně každé ráno v půl sedmé jezdila půl hodiny na motorce. Při jednom našem rozhovoru nadhodil, že bych možná měla jógu studovat, ale že musím do Indie a dal mi jméno učitele, ke kterému mám jet. Během měsíce jsem přehodnotila všechny své plány, zařídila víza a do Indie odjela. Nakonec jsem zůstala přes půl roku a po absolvování RYT500 jsem tam i učila.

Proč jsi u jógy zůstala?

Jóga je dokonalou harmonií těla, dechu a mysli. Naivně jsem si dřív myslela, že je to pouze pasivní protahování a nic se při ní neděje, což mělo souvislost s tím, že jsem necítila ani sama sebe. Teprve následně mi došlo (a stále dochází), jak geniální systém jóga je, který vlastně nekončí „dřinou“ na podložce a jak každý z nás si v něm může najít něco svého. Svou cestu, na kterou je připraven, kdy ásany jako takové nejsou zas až tak důležité.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Jóga je mým dennodenním partnerem, i když denní praktikování v našich západních podmínkách je samozřejmě úplně odlišné, než když je člověk v Indii. Tam se prostě vstává v pět ráno, což je tady pro mě úplně nemožné ☺. Ale právě tady si člověk víc uvědomí, že jóga opravdu není o tom si 90 minut denně dávat nohy za hlavu a potit krev, ale že jóga může být všechno. To, jak k věcem přistupujeme, že si uvědomujeme sami sebe a ostatní.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Cvičení jógy je prvním krokem ke změně. K celkové změně, protože vlastně to, co vytvoříme na podložce, můžeme přenést do každodenního života. Je to nikdy nekončící inspirace k řešení problémů a celkovému přístupu k životu. Jóga nás učí pokoře, když se jeden den cítíme na vrcholu svých sil a o 24 hodin později při stejném cvičení nejsme schopni ani polovičního výkonu, ale přesto je to správně. Je to jen přirozená fluktuace těla a mysli, a pokud se naučíme ji poslouchat, akceptovat a přijmout stav takový, jaký v daný okamžik je, uleví se nám ve všech oblastech našeho života.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Je hrozně zvláštní, že po 20 letech strávených dennodenní několikahodinovou sportovní aktivitou už vlastně sportovní aktivity nehledám. Dělám všechno, na co mám chuť, ale už nejsem otrok uběhnutých a ujetých kilometrů, odposilovaných hodin... Jóga mi dala svobodu.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Myslím že na západě určitě ano, v Indii mezi Indy vzrůstá zájem o fitness, a taky to podle toho vypadá ☺. Myslím, že jóga v té úplně původní podobě je trochu těžko aplikovatelná do dnešní uspěchané doby, a je tedy výzvou pokusit se transformovat původní učení tak, aby bylo pro dnešního člověka snadno uchopitelné a zároveň to nebylo na úkor všech výhod, které pravidelné cvičení přináší.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Klid, vyrovnanost a spokojenost, a samozřejmě lepší funkci tělesné schránky (o jejím vzhledu nemluvě), když duševní a fyzický stav jdou vždycky ruku v ruce. Ale samozřejmě při cvičení jednou týdně budou výsledky velmi pozvolné.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?

I když zastávám názor, že jóga je jen jedna, těch přístupů je hodně. Určitě bych dala na osobní pocit na lekci, kdy i když nějaké pozice jsou „nepříjemné“, nikdy bych na hodině ani po ní neměla cítit bolest. Učitel by měl vědět, co dělá, měl by být schopen to žákům vysvětlit. Pro začátečníky bych doporučila začít opravdu od základu, protože opakovaným nesprávným provedením pozic si člověk může dost ublížit. Jak říkal náš učitel „na hatath, na balath“, což v překladu znamená „bez boje a bez násilí“. Přesně tak by mělo cvičení jógy vypadat ☺.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Jak už jsem zmínila, nejdůležitější je se naučit správné provedení ásan, což souvisí s přesným postavením těla, a hlavně s dechem. Některým lidem to může ze začátku připadat zbytečné, proč pět minut jen dýcháme, ale dech je u cvičení jógy naprosto zásadní (a nejen tam). Viděla jsem dost nepříjemných zranění, která byla způsobena právě opakovaným nesprávným prováděním ásan, a hlavně zadržováním dechu.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Jak už původní text Hatha Yoga Prapidika říká, člověk praktikující jógu vegetariánem být nemusí, záleží na geografické poloze, kde člověk žije. Nicméně myslím, že při častějším praktikováním jógy k tomu člověk stejně dojde, tělo si řekne... Ale každý člověk je jiný.

Jak jíš ty?

Já vegetarián jsem, ale už celkem dlouho ☺. Pravidelným cvičením jógy tělo začne trochu jinak fungovat, naučíme se ho poslouchat, respektovat a zjistíme, že doporučený příjem kalorií a živin je vlastně hrozně relativní. Já jím velmi jednoduše a jak kdy ☺. Nejsem zastáncem jakýchkoliv striktních omezení nebo dogmat (třeba jsem někde četla, že káva je vlastně jed...) No tak to opravdu ne ☺.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?

Jóga je všechno, co chceme, aby byla. V Indii je takové úsloví, že zkušenost je možná pouze na základě praxe a vlastního prožitku, protože si můžeme o něčem číst, studovat to, hodiny o tom hovořit, ale teprve poté, co to osobně (ideálně několikrát) vyzkoušíme, si můžeme udělat svůj názor. Tak si přijďte vyzkoušet a zjistit, co jóga je i vy ☺.

 

Děkujeme za rozhovor!

 

S Danou Mackovou si můžete nově zacvičit v pražských Energy Studiích HOME a HEAVEN. Více informací ZDE

 

-jd-

Objednat předplatné