Rozhovory s osobnostmi 29. 05. 2016 PDF Tisk

O životě s jógou .......Dana Gregorová

Téměř každý den cvičím jógu, učím jógu, pokud zrovna nezkouším, nenatáčím je jóga mým každodenním společníkem.

O životě s jógou .......Dana Gregorová

Jak jsi se dostala k józe?
Odmalička jsem se věnovala sportům – atletika, rytmika, moderní gymnastika, byla jsem přijata na taneční konzervatoř hlavní obor lidový tanec, po konzervatoři jsem nastoupila do Státního souboru písní a tanců. Už tam jsme s Richardem Hesem zkoušeli nové taneční styly, break dance, aerobic, muzikál. Začali jsme vystupovat na diskotékách, až došlo k rozhodnutí založit svoji skupinu a odejít na volnou nohu. Tak vznikla taneční skupina UNO, kde jsem pět let tančila jako sólistka. Další studium jsem absolvovala na AMU – obor pedagogika. Po aktivním tancování jsem se začala věnovat choreografii a taneční režii.

Mám za sebou 20 let aktivní činnosti, jóga mě velmi zaujala, je to styl dynamického cvičení a dělá mi dobře. Absolvovala jsem kurz instruktora powerjógy u Vaška Krejčíka…Proč jsi u jógy zůstala?
Našla jsem pohybovou alternativu, kterou můžu provádět i v důchodovém věku (doufám ☺).
Být lektorem je velmi naplňující činnost, baví mě předávat zkušenosti a vést cvičence k náročnějším pozicím, ásanám tak, aby jim neuškodily.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Ano! Téměř každý den cvičím jógu, učím jógu, pokud zrovna nezkouším, nenatáčím je jóga mým každodenním společníkem.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Líbí se mi filosofie Energy Studií – vytvoření příjemného prostoru pro relaxaci a zároveň ponechání možnosti výběru, kterou cestou jít. Můžete cvičit s cílem zlepšit kondici a pečovat o své zdraví, nebo můžete hledat svou duchovní cestu. Nikdo vás nebude hodnotit a posuzovat. Mým cílem je cvičení a zlepšení kondice.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
V zimě bruslení, občas lyže, v letních měsících kolečkové brusle, plavání, zkouším golf. Vše rekreačně pro radost.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Ano určitě, řekla bych, že nastal jógový boom. Vzniká spousta nových studií a každé nabízí jógu pod vedením zkušených a certifikovaných lektorů. ☺ Je na každém, aby vyzkoušel, které studio a který instruktor je kvalitní a vyhovuje jeho představám.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
To co přinesla mně. Změnu životního stylu, uklidnění, udržení se v kondici, pokoru.
Jógu může cvičit téměř každý, bez ohledu na věk. Nabízí duševní i tělesnou pohodu, harmonii a zklidnění. Odbourává stres, naučí vás relaxovat a načerpat novou energii. Cvičení jógy také vyrovnává svalové dysbalance, obnovuje přirozenou pružnost páteře a zlepšuje funkce srdce.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?
První by měla být otázka, proč chci začít cvičit jógu. Chci zhubnout, bolí mě záda, potřebuji se protáhnout, mám ji jako doplněk k dalšímu sportu. Podle toho zvolit druh jógového cvičení a vybrat si to pravé, které mi bude vyhovovat. Já osobně jsem obešla 12 lektorů a byla to velmi zajímavá zkušenost ☺.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Cvičení je určené pro zdravé lidi, ten, kdo má zdravotní potíže, by se měl poradit se svým ošetřujícím lékařem. Každá pozice, ásana, má své benefity i kontraindikace, a proto by měl každý poslouchat své tělo a respektovat ho. Jóga nabízí krásný, zdravý pohyb, uvolní vás, zpevní vás a pročistí hlavu.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Člověk praktikující jógu nemusí být vegetarián. Nabízí se otázka, proč se stane člověk vegetariánem. Mnoho vegetariánů nejí maso, protože jsou proti zabíjení zvířat pro potravu nebo z etických, filosofických, ekologických a jiných důvodů. Dr. Mercola je například přesvědčen, že neexistuje jedna perfektní strava pro všechny, ale téměř pro každého je vhodné zařadit alespoň jeden zdroj kvalitních živočišných bílkovin. Nemusí to být nutně maso! Vegetariánství je velká zodpovědnost a přináší s sebou také rizika – oslabenou imunitu, únavu. Každý člověk je jiný a měl by se stravovat zdravě tak, aby mu bylo dobře. Vegetariánství mi nevadí a respektuji ho.

Jak jíš ty?
Nejsem vegetarián.
Nejím knedlíky s omáčkou a těžká jídla. Mám ráda oříšky, čokoládu, zmrzlinu, kávu a správnou výživu moc neřeším ☺.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?
Tak asi v tomto pořadí – intenzivní cvičení, filosofie, relaxace. Naučila mě pokoře, uznat a přijmout hodnotu ostatních lidí.

 

Děkujeme za rozhovor!
-jd-

Objednat předplatné