Rozhovory s osobnostmi 31. 05. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou ....Dana Čechmanová

Jóga je tantrická záležitost. U nás je slovo tantra bohužel mylně vysvětlováno a spojováno se sexualitou - "tantra" znamená protkaný. Jóga je vším protkaná… takže si klidně někdy půjdu i zaběhat, když v tom bude radost a bude se mi chtít. Prostě jóga.

O životě s jógou ....Dana Čechmanová

Jak jsi se dostala k józe?

Ze zvědavosti. Před 9 lety měl Václav Krejčík seminář v Brně v mém domovském fitku. Byla jsem vyzvána vedoucím fitka, ať to jdu omrknout a něco se naučit. Má odpověď zněla: "To vůbec není pro mě, co tam jako budu dělat!" Nebudu už popisovat zážitky z tehdejšího školení, jen jsem tenkrát zjistila, že jsem zcela bez síly, zkrácená atd. Ego se nestačilo divit, vždyť já jsem přece ta cvičitelka!!!  A to byl ten moment, kdy mi jóga vstoupila do života a otevřel se další prostor… další cesta, po které jdu dodnes.
 
Proč jsi u jógy zůstala?
Nejdřív mě překvapila, pak oslovila, nadchla, protkala celé mé tělo i mysl… celý náš tok života je vlastně jóga…
 
Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Jóga je pro mě to, že pozoruju ptáka na větvi, jak si prozpěvuje. Jóga je pro mě dobrá káva na terase. Jóga je, když jdu se svými třemi dětmi na hřiště se vyblbnout. Jóga je pro mě meditace v buddhistickém centru. Jóga je dech, milování, radost, láska… lekce s lidmi a pak sklenička vína ve vinárně… Tak se to projevuje :-) - denně :-))).
 
Co je pro tebe na józe přitahujícího?
Jóga je život… takže vše. Miluji život :-)
 
Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?
Jóga je tantrická záležitost (u nás je slovo tantra bohužel mylně vysvětlováno a spojováno se sexualitou - "tantra" znamená protkaný). Jóga je vším protkaná… takže si klidně někdy půjdu i zaběhat, když v tom bude radost a bude se mi chtít. Prostě jóga :-)
 
Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Jednoznačně ano.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí? 
Především radost :-)... ze všeho a ve všem. A když vezmeme jógu jako cvičení, je klíčem k tělu. Pochopíte, jak mocný je náš dech, že ho můžete ovládat, pracovat s ním. A čím víc ovládáme dech, tím víc ovládáme život. Dech je klíčem k rozvzpomenutí se na základní fyziologické pohyby těla, které jsme uměli jako děti a postupně jsme je zapomněli. Nabídne pohled, že je to celé hra :-)… jednoduchá, krásná hra.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?
Doporučila bych, pokud člověk s jógou úplně začíná, najít si nějakého průvodce, který Vás naučí pozice a ukáže Vám ty pootevřené dveře, za kterými je cesta jógy. A na co si dát pozor? Na to, ať si člověk někde nezačne zběsile ničit tělo…
 
Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Jóga je obrovskou nabídkou jak pro tělo, tak pro mysl. Těžko říct, zda jsou v ní nějaká rizika. Záleží na nastavení mysli jedince. Ego rizika klidně vymyslí. :-)
 
Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Nemusí. Ale jak praktikujete jakoukoliv jógovou praxi, tak se vše začne měnit, a to i strava. Přirozeně začnete jíst lehčí jídla a potřeba masa slábne. Ale co člověk, to originál, tak vlastně nevím. :-)

Jak jíš ty?

Vyhovuje mi "intuitivní jezení"… jíst, když mám hlad. Osvobozující je opustit naučené stereotypy, jak se má jíst. Jídlo je radost. :-) Můj jídelníček hodně ovlivňují roční období. Teď už přichází jaro, pro mě období smoothie a syrové stravy. Podzim a zima zase hodně vařená, mastnější a těžší jídla.

 
Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?
Už jsem to zmiňovala ve třetí odpovědi. Vše je o našem nastavení mysli. Jóga Vám zrcadlí tok lásky a radosti ve všem. Ať už ve cvičení, v dechu či meditaci anebo jen v pozorování letících mraků...

 

Děkujeme za rozhovor!

  • -jd-
  • zdroj fotek: Dana Čechmanová
  • www.happyoga.cz 

Objednat předplatné