Rozhovory s osobnostmi 04. 03. 2016 PDF Tisk

O životě s jógou ....Bernie Clark

Vystudoval biologii člověka a to ho přivedlo k dalšímu vzdělávání v oboru psychologie, mytologie a náboženství. Józe a meditaci se věnuje od roku 1998. Praktikuje power jógu, aštanga jógu a hlavně je jedním z nejvyhledávanějších školitelů jinové jógy.

O životě s jógou ....Bernie Clark

Společně s Paulem Grilleyem se zabývají problematikou fascií a jejich významem pro naše tělo a jejich funkce. Je autorem řady publikací, které pomáhají studentům na jejich jógové cestě. Bernie školí jinovou jógu už 6x ročně. Školení i jeho pravidelné lekce jinové jógy probíhají v Semperviva studiu v kanadském Vancouveru.

1. Jak jsi se dostal k józe?

S jógou jsem začal ve dvaceti letech, ale ani jsem si neuvědomoval, že je to jóga: začal jsem s meditacemi. Až ve svých 40 letech jsem začal přidávat praktikování ásan. S meditacemi jsem začal, aby mi pomohly vypořádat se se stresem, a poté jsem pokračoval se stylem zenových meditací. Ve svých 40 letech jsem navštěvoval Zen & jóga centrum a byl přesvědčen, že fyzická cvičení jógy by podpořila mé meditace. Zamiloval jsem se do cvičení ásan a od té doby je denně praktikuji. Ale přesto mám pocit, že meditace jsou velmi důležitou součástí jógy.

2. Kdy a proč jsi začal praktikovat jinovou jógu?

To bylo jen štěstí, náhoda. Byl jsem na školení thajských masáží s úctyhodným Saul Davidem Rayem, který začínal každý den lekcí jógy. Poslední den jsme měli jinovou jógu. To byla moje první zkušenost s ní a bylo to opravdu skvělé poznání. Další den jsem byl v malém jógovém studiu, kde prodávali knihy a videa, a všiml jsem si videa Sarah Powers s názvem Jinová jóga. Koupil jsem si ho a praktikoval denně po dobu několika měsíců. Rozhodl jsem se setkat se se Sarah, a skrze ni, jsem se setkal i s Paulem Grilleym. Absolvoval jsem10denní učitelský trénink, který vedli společně, a začal jsem sám učit a posléze školit jinovou jógu i ostatní.

3. Co tě zaujalo na jinové józe?

Tato odpověď by byla na knihu! (Tak jsem napsal knihu o jinové józe! – vlastně dvě...) Jinová jóga je opravdu „druhá polovina“ jógové praxe. Většinou se cvičení ásan zaměřuje na svaly, ale všechny naše tkáně potřebují cvičení, aby byly zdravé, a to včetně naší pojivové tkáně: naše fascie, šlachy, vazy, klouby, kosti atd. Jinová jóga se specificky zaměřuje na tyto tkáně a pomáhá jim získat a udržet jejich optimální zdraví. Ale jinová jóga je mnohem víc než jen fyzická praxe: je to posílení vnitřní energie a hluboké uvědomění si vlastní přítomnosti. Prostřednictvím jinové jógy se učíme uvědomovat si přítomnost a přijímat ji takovou, jaká je. To je velká životní škola, ať jste, nebo nejste na podložce.

4. Jaký je hlavní přínos jinové jógy pro ty, kteří ji pravidelně praktikují?

Jinová jóga nám přináší výhody spadající do několika širokých kategorií: fyzické, energetické, mentální/emocionální, a dokonce i duchovní. Každý přichází na svoji podložku z různých důvodů a každý může najít přínos jinové jógy přidáním do svých pravidelných ásan a své meditační praxe. Nemyslím si, že je zde jen jedna hlavní výhoda, ale určitě je jich víc: zdravější tkáně, získáváte zpět přirozený rozsah pohybu a stabilitu v kloubech, ale také otevřete svou mysl a jste přístupní tomu, co se skutečně děje v každém okamžiku života. Opět platí, že bych mohl napsat knihu o všech výhodách, tolik jich je.

 
5. Jak jsi se stal kvalifikovaným učitelem jógy?

Studoval jsem se Sarah a Paulem, a také jsem hodně četl a praktikoval jinovou jógu každý den dlouhou dobu. Učíme se tím, že praktikujeme, ale také tím, že své znalosti předáváme dál. Já sám jsem se nemohl dočkat, až budu sdílet to, co vím, co jsem prožil, a tak jsem začal učit jinovou jógu kromě mých lekcí hatha jógy a meditace.

Každý lektor jinové jógy by měl být kvalifikovaný. Ano! Jako každá jiná praxe to vyžaduje čas a odhodlání se neustále učit tak, aby bylo možné bezpečně sdílet znalosti. Toto téma je podrobněji popsáno ve Fóru na mých webových stránkách a každý lektor, který má zájem, může tuto stránku navštívit pro více informací.

 

Objednat předplatné