BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 03. 04. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou....Alena Vejříková

Jógu cítím jako „nástroj“, který nabízí poznávání sebe sama, a to na všech úrovních bytí, a navíc svým vlastním způsobem. Každý si může z jógového světa vybrat to, co je mu nejbližší, a s čím nejvíce rezonuje.

O životě s jógou....Alena Vejříková

Jak jsi se dostala k józe?

Má cesta k józe vedla přes duchovní nauky. Před 10 lety jsem nastoupila 4 – leté studium na Univerzitě Nové doby pana Milana Calábka, a právě zde jsem se poprvé více dozvěděla o buddhismu, meditaci, meditačních technikách. To mne přivedlo i k józe. Začala jsem jako samouk studovat podle knih, pro kolegyně v práci jsem vedla relaxační cvičení, a nakonec vše vyústilo v absolvování instruktorského kurzu před 2 lety. Univerzitě jsem zůstala věrná, a postgraduální přednášky navštěvuji dosud. 

 

Proč jsi u jógy zůstala?

Jógu cítím jako „nástroj“, který nabízí poznávání sebe sama, a to na všech úrovních bytí, a navíc svým vlastním způsobem. Každý si může z jógového světa vybrat to, co je mu nejbližší, a s čím nejvíce rezonuje. Někdo se více zaměří na tělesné pozice, někdo na dechové a meditační techniky, někoho uchvátí léčivé účinky ásan, jiný se zabývá čakrovým systémem a jemnými energiemi v těle, někdo hledá klid a usebráni při zpěvu manter, jiný se zase ponoří do studia anatomie ásan nebo tajemství muder. A přitom všechny přístupy vedou k jedinému, k našemu „středu“, k nám samotným. Sama na sobě jsem silné účinky jógy pocítila, a proto jsem u ní zůstala. 

 

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano, jóga se v mém životě usídlila a věnuji se jí naplno i v profesním životě.Poslední 2 roky se to projevuje hlavně tím, že vedu každý den v týdnu několik lekcí jógy,pořádám semináře k tématům související s jógou, zdravím, či seberozvojem. Mám své ranní rituály, do kterých vedle jógové praxe, zařazuji i havajskou techniku Ho´oponopono nebo práci s anděly. Věnuji se meditaci a vizualizacím. Samozřejmě zkouším a trénuji techniky ásan, pozoruji jejich účinky na vlastním těle, zkoumám jejich duchovní rozměr. To vše podle toho jak se v daný den a okamžik cítím…zjišťuji, že jsem stále na začátku ☺

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Její hluboké kořeny v dávných letech, hluboká moudrost a lidská zkušenost předávaná po tisíciletí. Přestože lidé v dávných letech neměli poznatky dnešní moderní vědy, dokázali intuicí, vcítěním se, pozorování a vlastní zkušeností pochopit zákonitosti a funkčnost lidského organismu ve všech jeho dimenzích. A to je fascinující. To nám dnes chybí. Umět použít svoji intuici, naladit se na vlastní tělo, vnímat své pocity a emoce, pochopit svou duši…jóga nám v tom svým odkazem může pomoci.

 

Hledáš/ máš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Jóga mne plně uspokojuje ve všech směrech. Dříve jsem se intenzivně věnovala aerobiku či zumbě. Mám totiž ráda hudbu a tanec. Jóga mne však úplně pohltila. Ráda plavu a miluji procházky přírodou, les, hory, moře, vždy zde najdu inspiraci a potravu pro svoji duši…   

 

Řekl/a bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Řekla bych s trochu nadsázky, že jóga je „trendy“☺. Slovo jóga či obrázky jógových pozic se pomalu objevují už v každé reklamě. Někteří klienti pak přijdou podvědomě na lekci i díky tomu. Možná ale většina lekci jógy vyzkouší, protože jóga je prezentována jako „něco klidného“, a oni si chtějí odpočinout od vnějšího světa, starostí a povinností. Podle mne je za tím vším nevědomá či podvědomá potřeba spirituality, hluboká potřeba pohlazení duše, přijetí, být milován takový jaký jsem, poznat se. Jóga je jednou z cest jak tuto duchovní potřebu naplnit. Myslím si, že to může být důvod vrůstajícího zájmu o jógu v dnešní napjaté době.

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Jóga může v podstatě nabídnout „cokoli“, spíše záleží na tom, co si vybereme, co nás osloví. Význam hraje i duševní naladění a životní situace, ve které se nacházíme, když se s jógou poprvé potkáme. Ale ať už si vybereme to či ono, jóga nás postupně mění, a začne přesně tam, kde to nejvíce potřebujeme. Možná umírní ego, otevře srdce, dodá sebedůvěru, posílí imunitní systém, rozproudí lymfu, zpevní svaly, zpružní zatuhlé tělo, zmírní astma, odstraní skoliózuči bolest zad, vyladí hormonální systém, pomůže k otěhotnění,…atd. Příroda a lidský organismus, přesně ví, co má dělat, a když se na ně vyladíme, a v tom je jóga výborným pomocníkem, můžeme prožít zdravý,radostný a smysluplný život.

 

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Toto téma je často diskutováno. Můj názor je, že každý si do života „přivolá“ to, co potřebuje, ke svému poznání. A tak i výběr instruktora, lektora, studia, něco o nás vypoví. Stejně tak to mají i lektoři. Klientela, která chodí na jejich lekce, jim dává zpětný obraz jich samotných. Podle mne je třeba si ujasnit, co od jógy očekávám, kterému aspektu jógy se chci věnovat, a podle toho si lektora a studio vybrat. Stejně tak vás při výběru může oslovit vzdělání lektora, délka jeho praxe, ale i tady je důležitější váš vlastní úsudek, pocit jaký z lekce máte, jak vám lektor sedne. Mé doporučení je, řídit se intuicí a srdcem.

 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Bohužel ano. Možná se o józe píše hodně pozitiv, ale už tak často se nezmiňuje jak mocný „nástroj“ to je.  A každý nástroj je „dobrým sluhou, ale špatným pánem“. Záleží na nás, jak jej uchopíme a využijeme. Pokud nerespektujeme při jógové praxi hranice a možnosti svého těla může přijít zranění. Stejně tak jestliže dlouhodobě a chybně provádíme nějaký pohyb, může dojít k nežádoucím tělesným změnám. Přeženeme-li některé pozice bez znalosti hlubších účinků na organismus, můžeme jej naopak uvést do nerovnováhy. Důležitý je tedy náš přístup k jógové praxi, a zejména zvládnutí prvních dvou bodů Patandžaliho cesty, morálních zásad jama a nijama. 

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Já to cítím tak, že každý má právo volby. Už jenom slovo „musím“ odporuje jednomu ze základních principů jógy áhimsá, nenásilí a milujícího přístupu k sobě, a ke všem vnímajícím bytostem. Pokud k vegetariánství praktikující dospěje, je to v pořádku. Pokud se do této role nutí, jen pro to, že by to tak mělo být, koná na sobě násilí, a není k sobě pravdivý. Jógová praxe nás dříve či později stejně prověří, co nám náleží a co nikoli☺

 

Jak se stravuješ ty?

Díky praktikování jógy se má strava upravila. Jsem „sacharidový typ“a už od malička jsem měla ráda sladké koláče, pečivo, mléko, jogurty, sýry, brambory,těstoviny … atd. Taky jsem bývala kulatější a baculatější. S jógou se mé chutě začaly upravovat, a dnes se snažím stravovat lehce, mám ráda zeleninu, na jakýkoli způsob, ale zjistila jsem, že některé druhy či způsob úpravy mi nevyhovují. Stejně tak jsem na tom s ovocem. Miluji rýži, luštěniny, a hlavně polévky. Mléko nepiji a vyhýbám se jogurtům. Maso z mého jídelníčku skoro vymizelo. Naopak zůstala káva a sladká snídaně☺. Zjistila jsem, že mi vyhovuje jíst několikrát denně a v menších dávkách. Strava pro mne nadále zůstává výzvou na mé jógové cestě.

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace… jóga je pro tebe?

Příliv energie, lehkosti, radosti a pocitu propojení s celým vesmírem po jógové praxi. Objev jednoduchosti a uvolnění v pozicích, které na první pohled vypadají složitě, a které vytváří dojem, že je nikdy nelze zvládnout. Klid a mír v hluboké relaxaci a meditaci. Pocit všeobjímající lásky. Přijetí sebe sama. Radost a lehkost každodenního života.

 

 

Děkujeme za rozhovor!

 

Objednat předplatné