Rozhovory s osobnostmi 05. 08. 2016 PDF Tisk

O životě a józe....Markéta Havrdlandová

„Jóga je jako nejlepší přítel – umí uklidnit i povzbudit,“ říká dlouholetá instruktorka jógy a vyznavačka zdravého životního stylu Markéta Havrlandová.

O životě a józe....Markéta Havrdlandová

Jak jsi se, Markéto, dostala k józe?

Nejprve se mi v patnácti letech dostala do ruky knížka o józe. Nudila jsem se v horkém Maroku a nemohla jsem spát. Horlivě jsem četla o zázračné moci bráničního dýchání a jednodenním půstu. Bohužel jsem nepochopila, že jde o dlouhodobou záležitost, a tak když se výsledky nedostavily okamžitě, knížku jsem odložila a na jógu zapomněla. Trvalo pak téměř deset let, než jsem ji znovu objevila a naprosto mně učarovala. Bylo to v létě v Oklahomě na kurzu NLP. Každé ráno tam jedna instruktorka nabízela hodinovou lekci aštangy jógy. Tolik jsem se ještě nikdy na ráno netěšila. Po návratu z Oklahomy jsem začala chodit na pravidelné lekce a kurzy. Jedna moje oblíbená instruktorka mě po nějaké době začala přesvědčovat, že si musím určitě udělat učitelský kurz v Sivananda ašrámu. Nevěděla jsem, jak na takový nápad přišla, protože to bylo pro mne nemyslitelné: Já a učit jógu?! Nakonec jsem tam přece jen jela a bylo to to nejlepší, co jsem kdy pro sebe udělala.

Proč jsi u jógy zůstala?
Zůstala jsem u ní, protože ona je vždycky se mnou a nikdy mě nezklame. Ať potřebuji uklidnění, nebo povzbuzení, něco mě bolí či trápí, jóga je na to ten pravý lék. Přináší mi správnou odpověď na každou otázku. Je tomu tak už téměř dvacet let a pochybuji, že najdu něco lepšího.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?
Samozřejmě. Když občas opravdu nemám na jógu čas, třeba když jsem na nějaké pekelně dlouhé cestě, sedím namačkaná v letadle nebo něco podobného, opravdu si připadám neúplná. Zkrátka mi pak jóga strašně chybí.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje?
Jógu jsem si nikdy se sportem nepletla. Pohyb je jen jedna z mnoha disciplín jógy, z větší části jde o mentální proces. Mám ráda mnoho sportů, i když mi na ně nikdy nezbývá dost času. Nejraději mám sporty, kde není potřeba využívat příliš nářadí.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?
Jednoznačně. Mohu to pozorovat každý den. U nás tento trend teprve začíná, ale v USA chodí na jógu i osmdesátníci. Muži jsou oproti ženám trošičku pozadu, ale i jejich počet pomalu vzrůstá.

Co může jóga nabídnout lidem, kteří ji zkusí?
Doufám, že poznají lépe sami sebe.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?
Dejte pozor na ego. Jedinci, kteří horlivě studují jógu, mu kolikrát propadnou.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?
Moc rychlý postup, nepozornost a pýcha často vede ke zranění. I to je ale kolikrát součástí naší cesty. Někdy je nutné zpomalit, nebo se dokonce pozastavit, rozhlédnout se a přehodnotit vlastní situaci. To je důvod, proč vidím drobná poranění jako přínos.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?
Podle mého názoru to nutné není, ale člověk by měl začít postupně množství masa ve stravě snižovat a při každé příležitosti zvířátku za život poděkovat.

Jak jíš ty?
Jsem vegetariánkou už 25 let, snažím se jíst ovoce a zeleninu v raw provedení a vyhýbám se obilninám. Pokud jsem doma, je to jednoduché. Většinou si kolem poledne udělám ovocné smoothie se semínky chia a spireinou, na večer si dávám velký barevný salát.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?
Jóga je pro mne všechno – celý život, ze kterého se nedá oddělit. V pravém slova smyslu je jóga spojení, které mě sbližuje s celým světem známým i nepoznaným, s vlastní vnitřní sílou, s nefalšovanými pocity, s prameny všech myšlenek. Jóga je klíčem k nehmotnému a neviditelnému světu, který nás obklopuje a propojuje.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na další milé shledání.

 

  • -jd-
  • zdroj fotky: Markéta Havrlandová

Objednat předplatné