Rozhovory s osobnostmi 14. 08. 2015 PDF Tisk

O životě a józe .....Filip Klieštik

Pokud člověk poslouchá své tělo, tak si nemyslím, že hrozí výrazné zdravotní riziko. Co se týče vztahů, je možné, že se pročistí okolí.  To vlastně není žádné riziko, ale spíše benefit ☺. A dalším „rizikem“ může být, že se člověku změní život na ruby ☺.

O životě a józe .....Filip Klieštik

Jak jsi se dostal k józe?

Pokud bych měl vzpomenout na své úplné začátky s jógou, tak to bylo v jednom fitness centru, kde jsem zkusil power jógu, poté jsem cvičil doma podle Vaškova DVD, které vyšlo s jedním deníkem. Ale lásku k józe ve mně probudila až Radka Janáková v Olomouci. 

 

Proč jsi u jógy zůstal?

Protože mě jednoduše bavilo chodit na jógu. Ze začátku jsem miloval, jak po hodinách bolel každý sval. Dodneška si pamatuji, jak jsem následující den po své první hodině jógy potkal Radku na recepci a ona se mě zeptala, jak se cítím a zda mě něco bolí. „Zařval“ jsem na ni, že mě bolí úplně všechno! A tím toto krásné dobrodružství začalo ☺.

 

Je jóga každodenním společníkem tvého života a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano je. Každé ráno se snažím začít na podložce, protáhnu se v pozdravu slunci, vnímám svůj dech a užívám si klidnou mysl. Občas jsou ta rána těžká a občas to nezvládnu. Vím však, že jakmile svůj malý ranní jógový rituál nezařadím, cítím, že mi v tom dni něco chybí. A pak JAMA a NIJAMA jsou pro mě každodenním společníkem.  

 

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

Že vede k vnitřní svobodě. V meditaci pak zase dostávám odpovědi na své otázky, které si kladu třeba celý život. 

 

Hledáš/ máš k józe ještě nejaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

I když mě jóga uspokojuje v plné míře, mám rád řízenou rychlou chůzi, ať už na pásu nebo v přírodě. Takový H.E.A.T. v reálu ☺. Pomáhá mi to vybít přebytečnou energii. 

 

Řekl bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Ano a jsem tomu rád. Jógová studia rostou jak houby po dešti. V Power Yoga Akademii, kde učím budoucí instruktory, potkávám spoustu nových jógových nadšenců. A příjemné je pozorovat jejich další práci – jak začínají a jak přivádějí k józe zase nové lidi. Připomíná mi to sněhovou kouli.

 

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Každý člověk si v józe najde to své. Ať už je to tělesný přístup, nebo i duchovní. Kdo chce, protáhne si tělo nebo se naučí pořádně dýchat, kdo chce jít hlouběji, vydá se cestou duchovní a zakusí kouzlo jemnohmotných energií, zklidnění mysli či meditací.   

 

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

V Čechách bych asi doporučil zájemci, aby navštěvoval hodiny kvalifikovaného lektora. A pak už jen, aby poslouchal své pocity a srdce. Důležité je, aby se zájemce o jógu cítil dobře jak s lektorem, tak i na místě, kde se cvičí. Vše je o svobodě. 

 

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Pokud člověk poslouchá své tělo, tak si nemyslím, že hrozí výrazné zdravotní riziko. Co se týče vztahů, je možné, že se pročistí okolí.  To vlastně není žádné riziko, ale spíše benefit ☺. A dalším „rizikem“ může být, že se člověku změní život na ruby ☺. 

 

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Jak jsem říkal, vše je o svobodě. Každý ať jí, co mu chutná a co dělá jeho tělu dobře. Extrém v jakékoliv oblasti nepovažuji za správný.  

 

Jak se stravuješ ty?

Maso nejím téměř vůbec, pouze ryby. Cítím pak, že je moje tělo lehčí a plné energie. Jinak po různých experimentech ve stravování mě nejvíce oslovila ájurvédská kuchyně, kterou jsem se učil vařit v Indii pod dohledem ájurvédských lékařů a výživových specialistů. A samozřejmě si taky v jídle zahřeším ☺.

 

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...jóga je pro tebe?

Jóga je cestou mé seberealizace, jóga je pro mě vnitřní svoboda a mír, jóga je pro mě společníkem na mé pouti životem.

 

Děkujeme za rozhovor!

I já děkuji a přeji všem krásný den ☺

 

 

Objednat předplatné