Cestování 16. 07. 2015 PDF Tisk

NEW YORK – buď ho budete milovat, nebo nenávidět

Město s veselou přezdívkou Big Apple (velké jablko), město mrakodrapů, muzikálů, jedinečné atmosféry a cestování mezi ostrovy.

NEW YORK – buď ho budete milovat, nebo nenávidět

New York – město s veselou přezdívkou Big Apple (velké jablko), město mrakodrapů, muzikálů, jedinečné atmosféry a cestování mezi ostrovy. Je to také město, které nikdy nespí, pulsuje energií, má mnoho podob a je směsí kultur celého světa.

BIG APPLE

Byla to moje první návštěva a první tak dlouhý let. Pokud letíte přímo, tak se z Prahy do NY dostanete přibližně za 9,5 hodiny. Výraz Big Apple pochází z období před 2. světovou válkou z jazzového prostředí. Tehdy totiž hudebníci vystupující v New Yorku nazývali svá vystoupení „kousnutím do velkého jablka“, protože zde dostávali vyšší honoráře. Výraz se ale začal používat až v 70. letech minulého století jako vtipná přezdívka v cestovním ruchu. New York, který byl kdysi největším městem na světě, má dnes přes 8 miliónů obyvatel, ale s Metropolitan Area, tedy včetně přilehlých oblastí (jako Long Island, New Jersey, Westchester County a Connecticut), je to cca 24 miliónů lidí.

PRVNÍ DOJEM

Cestou z letiště jsem měla nejprve smíšené pocity. Není to sice historické město, ale hned na vás dýchne pestrost, rychlost, zábava, a hlavně přátelskost lidí. Časový posun je 6 hodin, každopádně nepodlehněte únavě a nechoďte spát! Můj první den hned po příletu, když jsem vystoupila v centru, byl ve znamení oslav Gay pride, velká akce, kdy je uzavřena 5. Avenue a oči vám přecházejí z průvodu s alegorickými vozy a velkou spoustou lidí! Pokud nebudete vědět, kde začít, a máte na město dost času, a ještě nejste úplně pěší typ, můžete pro začátek využít den nebo dva nabídky Hip hop autobusů. Pohodlně se svezete na střeše, poznáte hlavní ulice a začnete se lépe orientovat kudy kam. Navíc se jedním z okruhů dostanete i na skvělou jízdu kolem celého Central Parku, projedete Harlemem nebo v noci přes Brooklynský most. Mě tahle jízda každopádně naladila na newyorský tep hned na začátku!

CENTRAL PARK

Central Park se táhne od 59. až po 110. ulici a zabírá 340 ha. Je to skvělé místo pro setkávání, které má v každém ročním období své kouzlo. Newyorčané si ho užívají od časného rána až do setmění. V létě sem můžete vyrazit na ranní jogging, kolečkové in‑line brusle, v zimě na kluziště, kolo, koupaliště „harlem meer“, na hřiště, jógu, tai-čchi, anebo prostě jen posedět na dece v trávě či vyjet na romantickou projížďku po jednom z mnoha jezírek. Najdete tady malou ZOO a roztomilé restaurace. V létě se tady konají koncerty pod širým nebem a různá představení.

Já jsem do Central Parku vyrazila na Den nezávislosti na kole z půjčovny a na sobotní lekci jógy. Každý víkend od 10 hodin se totiž u Turtle Pond (želvího jezírka), pokud počasí dovolí, konají lekce jógy. Lektoři se většinou střídají a já jsem zažila příjemnou lekci, a ještě si užila krásnou projížďku kolem celého parku. O víkendu tady také spousta lidí griluje a schází se s přáteli.

Pokud chcete z Central Parku vyrazit za klidem, můžete do jednoho z mnoha muzeí, které budete mít doslova přes ulici. Na East Side, tedy na východní straně, je třeba Metropolitní muzeum nebo Guggenheim Museum a na západní straně třeba Americké muzeum přírodních věd. Všechna stojí za to a věřte, že jejich návštěva nezabere pouze jeden den.

OBLÍBENÉ MÍSTO

High Line

Pokud netoužíte po velkém množství lidí, ale přeci jen byste rádi trochu přírody a zeleně, určitě si projděte High Line. Dostanete se k ní buď od přístavu pěšky, anebo po „šedé“ lince metra L, kdy na 14. ulici vystoupíte. Je to bývalá nadzemní železniční dráha, která byla upravena jako pěší zarostlá stezka se spoustou květin, dřevěných laviček a je obklopená novými rekonstruovanými domy. Uprostřed, v místě, kde přecházíte jakoby malým tunelem, je sezení, kde vám prodají kávu a třeba domácí zmrzlinu zapečenou ve speciálním sladkém těstě, koupíte zde od mladých fotografů jejich momentky města. Na konci narazíte na podivně šikmou ulici Gansevoort Street. A právě tady v okolí je spousta malých klubů, restaurací, a je to hlavně u mladých lidí oblíbená část New Yorku – Chelsea. Odtud se dostanete přes Greenwich Village a Broadway do ještě oblíbenější části – Soho. Místo malých galerií, kouzelných vintage obchůdků, a třeba i blešího trhu.

Central Park, High Line a Soho jsou místa, do kterých jsem se zamilovala já…

IKONY MĚSTA

Empire State Building, jeden ze symbolů New Yorku, mrakodrap ze žuly a ocele. Nechte se postupně několika výtahy, podle toho, jak se budova stavěla, vyvézt až do 102. patra a budete mít celé město doslova na dlani. A výhled je to opravdu nádherný. Zdržet se můžete, jak chcete dlouho, a za obvykle dlouhé čekání u vstupu to stojí.

Další ze symbolů – Sochu svobody – můžete vidět pohodlně z lodi během Circle Line, okružní jízdy kolem Manhattanu. Nebo se nechte odvézt přímo až na Ellis Island a na symbol politických ideálů USA se dívejte zblízka.

Projít stojí za to i úplně spodní část města Downtown. Ikonický Brooklynský most a procházka po něm. Wall Street nebo náměstí Battery Place a Park, hezké promenády lemované stromy a opět zajímavá muzea.

Velmi zvláštní pocit jsem měla na místě Grand Zero, kde stály budovy Světového obchodního centra. Po 11. září 2001 zde najdete památník a nyní už i jednu z nově postavených budov.

JÓGA NA KAŽDÉ ULICI

Jóga je v celé Americe velmi oblíbená a New York není výjimkou. Jógové studio tady najdete na každém rohu, obvykle i více než jedno na každé ulici. Studia si drží svůj styl jógy a většinou si trénují i své lektory. Takže lektoři zpravidla cvičí pouze v jednom studiu a jejich praxe trvá jeden až dva roky v daném studiu, než mohou vést své lekce. Na většině lekcí typu vinyasa a slow flow je prostor pro cvičení maličko vyhřátý, asi na 30–33 stupňů.

Ve studiích vládne velmi příjemná atmosféra a lekce se pohybují od 10 do 30 dolarů za lekci, opravdu záleží, jaké studio si vyberete. První studio, které jsem navštívila, bylo náhodou objevené Yoga To The People na 6. ulici. Vzhledem k tomu, že jsem už měla jógový deficit, byla jsem ráda za přátelské přijetí do již zaběhnuté skupinky lidí. Ale v plánu jsem měla navštívit tři další studia. Další na řadě byla sobotní dopolední lekce v Central Parku. Volné víkendové lekce, kam se může přidat každý, jen si donesete svoji podložku, i když milý lektor Tirkan mi ji půjčil a lekce na čerstvém vzduchu byl skvělý zážitek. Další vybrané studio bylo Pure Yoga studio. V New Yorku najdete dvě. Jedno na West Side (Amsterdam St. a 77. ulice) a druhé na velmi dobré adrese i pro Newyorčany na Upper East Side přesně na 86. ulici, jen o dvě ulice pod Guggenheim Museem. Studiu patří celý dům. Vybrat si můžete z různých stylů jógy a cvičí se v sedmi sálech, každý je před hodinou pečlivě připraven – máte zde podložku, bloky, pásky, ručník, prostě vše, co potřebujete. Já byla na lekci hot vinyasy, kde nás cvičilo asi 30. Lekce byla středně obtížná, ale příjemná lektorka Kate dělala skvělé korekce – opravy v pozicích. Obě studia Pure jsou opravdu krásně zařízená a velmi oblíbená, i když lekce za 30 dolarů patří zde k těm nejdražším. V každém studiu máte ale možnost různých členských vstupů, třeba i na týden, jako pro hosta. Zajímavé bylo navštívit Jivamukti Centrum ve spodní části New Yorku. Starý dům s organic vegan kavárnou měl opravdu něco do sebe.

Mým nejoblíbenějším byla ale Strala Yoga, studio na Broadway 632, které založila a jako hlavní lektorka v něm také působí Tara Stiles. Studio bylo v šestém patře s výhledem do ulice a malou střešní zahrádkou, pro New York tak typickou. Sál byl útulný, tak akorát, a lektorka Annie byla prostě úžasná. Lektoři jsou ve studiích i na recepci a své klienty vítají a celou dobu se o ně starají. Vše mi vysvětlila a uvedla mě hned do sálu, kde mi ukázala tréninkovou stěnu a představila ostatním. Brzy jsem pochopila, že ještě před začátkem lekce se trénují stoje na rukách a na hlavě a klienti si navzájem pomáhají. A když asi v polovině lekce v pozici psa hlavou dolů lektorka Ann zakřičela jump a většina lidí na lekci stála na rukách, pochopila jsem, že trénink bude třeba. I když byla lekce celkem náročná, po jejím skončení jsme ještě zkusili, co nám nešlo, anebo s výpomocí těžší ásany. Odcházela jsem plná energie, a hlavně se spoustou nových známých. Tady jsem pochopila, že je jedno, jakou jógu cvičíte, vždycky to bude jóga, ale jde o lektory, kteří vás lekcí provedou!

New York je jedinečný a asi platí, že buď si ho zamilujete, anebo ho budete nenávidět, já vím jistě, že moje poslední návštěva to nebyla. Energie z tohoto města a lidí v něm je opravdu jedinečná a pocit, že jde vše, co chcete, vám zůstane!

 

Katka Bílková

www.energystudio.cz

zdroj fotky: Samphotostock.cz 

 

 

 

 

 

 

Objednat předplatné