pondělí 2. 10. 2023
Konec roku a začátek toho nového vybízí k bilancování a nastavování nových pravidel, která bychom rádi v novém roce dodržovali. Mnohem důležitější než samotné předsevzetí je motivace, která nás k takovému rozhodnutí dovedla...
Jestli jsme se rozhodli žít zdravě a cvičit jen kvůli reklamě v televizi? Ať už na sportovní oblečení nebo třeba nízkotučný jogurt. Takové po Silvestru v plné palbě jistojistě zaútočí, avšak není to ta „správná“ motivace. Tlak okolí a společnosti na to, že první leden je spojen s novým začátkem, je silnější než náš zdravý rozum. Novoroční předsevzetí ale nemusí být vždy odsouzeno k brzkému zániku. Co dělat pro to, abychom v naší snaze něco změnit opravdu vydrželi?
Začít můžete kdykoliv
Fenoménu novoročních předsevzetí propadá více a více lidí. Proto také v lednu fitness centra pravidelně praskají ve švech. V únoru je ale návštěvnost poloviční. Když se podíváte zpětně, je dost možné, že byste sami sebe přistihli už v listopadu – jak přemýšlíte nad tím, co změníte – ale změnu máte v plánu až od ledna. Vhodný čas na změnu je ale kdykoliv. Pokud se rozhodnete něco změnit, můžete začít hned a není třeba nic odkládat. Za tu dobu, kdy odkládáte to, co chcete dělat, jste už mohli udělat jistý pokrok, který by vás posunul dávno před ty, které čekají do ledna, a ještě ke všemu ve valné většině nemají dostatečně silnou motivaci.
Mít cíl je dobré
To, že většina lidí předsevzetí nevydrží déle než dva měsíce, ještě neznamená, že dávat si je by bylo zbytečné. Co takhle je nenazývat předsevzetími? Řekněte si, že si dáváte cíl. Tento dlouhodobý cíl jasně definujte a rozložte ho na několik krátkodobějších milníků, které vás k němu dovedou a které bude celkem snadné splnit, a vy si tak pokaždé budete moci odškrtnout položku z vašeho „to do“ listu. Pokud si totiž dáváte cíle, znamená to, že o něčem sníte a toužíte. Říct si něco takového každý den stojí za to!
Vydržte!
Schopnost vydržet či nevydržet v plnění předsevzetí dost možná také souvisí s věkem. Čím jsme starší, tím více pádů a nepříjemných zklamání jsme již zažili. Proto je potom velmi jednoduché si říct, že to vlastně už nemá cenu, že to nezvládnete. Pokud se nám v minulosti nepovedlo dosáhnout vašeho cíle, který jste si předsevzali, je pochopitelné, že podobnou zkušenost už možná nechcete znovu absolvovat. Můžete si to ale říkat tak dlouho, až tím jen začnete podporovat vaši vlastní lenost. Je těžší se i přes prvotní neúspěch znovu postavit na nohy, ale pokud si každý den zopakujete kouzelnou větu: „To zvládnu!“, budou se dít zázraky. Hlavně uvnitř vás samých.
I cesta je cíl
Nejlepší způsob, jak dosáhnout vašeho stanoveného cíle, je při plnění cíle netrpět. Nejlepší motivace je motivace cestou. Pokud toužíte po vaší vysněné vypracované postavě, kýžený výsledek se nejspíš nedostaví, pokud se cvičení nestane nedílnou součástí vašeho života. Přijetí změny do vašeho každodenního života vám prozradí hodně o vašem snu i o vás samotných. Možná na této cestě poznáte něco nebo někoho, kdo váš život navždy obohatí. A to je mnohdy důležitější než samotný výsledek.
Nebojte se tedy nějaké předsevzetí dát. Svůj cíl si rozfázujte tak, aby vám vaše malé krůčky dělaly radost. Tyto radosti pomohou v tom, abyste vydrželi a nevzdávali to. I když něco nevyjde úplně na poprvé, neznamená to, že byste se svého snu měli vzdávat. Začít můžete kdykoliv.