Nová perspektiva jógového pobytu

04. 11. 2019


Ve vesnickém domku v západním Sussexu se spojily meditace, detox a jóga, aby přivítaly všechny zúčastněné na pobytu „mindfulness“, který je však trochu jiný, než se může zdát.

Dlouhodobé zdravotní neduhy mohou mnoho lidí západních civilizací dohnat k návštěvě takových míst, kde sami sebe vyléčí a uleví nejen fyzickému tělu, ale hlavně psychice. Po ubytování vás čeká základní analýza vašeho stavu, ze které se dozvíte vše, co potřebujete vědět. Původ svých potíží, ale také úsilí, které je třeba vyvinout, aby se vše zlepšilo. Lidé sem nejčastěji přicházejí s běžnou únavou a pocitem „nízké životní energie“. Mnoho z nich sem vyšlou sami lékaři, když nezjistí žádné onemocnění, a tak jejich rada zní: „Naučte se meditovat a začněte s jógou!“

Na místě, které se nachází poblíž města Arundel na západě Sussexu, stojí velký venkovský dům s obrovskou zahradou, kde nabízí meditaci pro všechny. Zakladatel Will Williams vyučuje védskou meditaci déle než pět let. Sám vyléčil své onemocnění meditací a teď to, co se naučil a zkusil sám na sobě, předává dál. V Londýně vede úvodní kurzy. Will je přesvědčivý komunikátor: vousatý a veselý, oblečený ne v rouchu, ale v džínách, zkrátka člověk, jehož cílem je vpravit jógu nenásilně do života každého z nás.

Skupina, která se pobytu účastní, je obvykle ve věku od 24 do 70 let s přibližným počtem 15 zúčastněných. Různý věk, pohlaví a také národnost. Někteří mají zdravotní problémy, jiní se potýkají s úzkostí, depresí a tak výraznou závislostí na sociálních médiích, že nařízené odložení telefonů při příjezdu se ukazuje jako problematické.

Po úvodní večeři ořechového bochníku jsou Willovým spolupracovníkem a instruktorem Niamhem Keanem sdělena pravidla „domu“. Budíček je každé ráno v 6:45, naopak ulehnout do postele musí každý nejpozději ve 22:30. Vzájemný respekt, důvěra, ale také absence sexu, aby se nerušil klid a čistota mysli. Celý pobyt je detoxikační, a tak je třeba zapomenout na kávu a alkohol. To mnoho ze zúčastněných první den doslova děsí, ale následně se to stává naprosto nedůležitým.

Samotné cvičení se skládá z jógy, pránájámy, 20 minut rozjímání o sobě samých, 10 ásan a šavásany. Všichni dostanou svou tajnou mantru, kterou si mají opakovat, kdykoliv to jen půjde.Po celé tři dny. Nejprve se cvičí i medituje společně, ale jak čas plyne, touží mnoho z nich po praxi o samotě.

Po večeři složené z lehkých vegetariánských pokrmů následuje čtení védských moudrostí a rozjímání nad životem. Will tvrdí, že jóga a meditace dokážou uzdravit tělo i duši, odsuzuje všechny diety a přehnané výživové styly kromě těch založených na principu ajurvédy a prosazuje názor, že antidepresiva jsou naprosto zbytečná, pokud se člověk sám o sebe stará a je důsledný ve své praxi.

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

 

 


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket