Zdravá strava 27. 04. 2022 PDF Tisk

Nevšední druhy salátů: Který zkusíte vy?

Saláty patří mezi klasické lehké pokrmy a jsou oblíbenou součástí zdravé výživy, zejména v období jara a léta. Lidé je znají po celém světě, připravují se na mnoho způsobů a obsahovat mohou nespočet ingrediencí. Saláty si můžete dopřát samotné v podobě hlavního chodu, nebo jako jeho součást. U nás každý jistě zná klasický hlávkový nebo ledový salát. Jsou určitě dobré a chutné, ale proč nevyzkoušet i jiné druhy? Třeba čekanku, kapustu, listy řepy nebo pak choi. Jaký je mezi nimi rozdíl? A v jaké podobě si je můžete vychutnat?

Nevšední druhy salátů: Který zkusíte vy?

Pak choi
Pak choi neboli čínské bílé zelí se z domovské Číny rozšířilo již do celého světa. Obsahuje nízký počet kalorií, zato přináší řadu zdravotních benefitů. Často se s ním můžete setkat v polévkách asijského typu, v jarních závitcích nebo právě v salátech. Pak choi obsahuje mnoho vlákniny, vitamín A, C a je zdrojem beta karotenu. Tělu dodává také vápník nebo draslík a samozřejmě nás zásobuje i vodou. Díky konzumaci tohoto druhu salátu skvěle posílíte na jaře svou imunitu, zlepší se vám stav očí a kůže a také uděláte dobře svému trávení.

Pak choi je tvořen listy a kořenem. Listy mají podobnou texturu jako špenát, při vaření se často oddělí od kořene a většinou se do jídel přidávají až na závěr. Kořenová část se vaří delší dobu, je tedy dobré ji přidat do pokrmu dříve. Listy můžete použít nejen do polévek a salátů, ale také do kimči nebo smoothie, lze je kombinovat s dalšími saláty, avokádem nebo jinou zeleninou. Chuťově je skvěle doplníte zálivkou z citronu a medu nebo z balsamika.

Čekanka
Pokud si pravidelně dopřejete čekankové puky, děláte svému zdraví velkou službu. Zlepší se vám spánek, budete mít stabilnější krevní tlak a vaše tělo tak bude méně ohroženo kardiovaskulárními chorobami. Čekanka je samozřejmě vhodná také při redukci váhy. Ne nadarmo byla tato zelenina považována už od pradávna spíše za lék než za obyčejné jídlo.

Čekankové puky se pěstují pod zemí, aby byl kontakt se světlem co nejnižší a nepodpořil se tak vznik hořkého intybinu. Ten právě kazí sladkou chuť čekanky, na druhou stranu je ale tato látka zodpovědná za řadu zdravotních benefitů. Například reguluje činnost střev, jater, žlučníku (na jaře obzvlášť důležité) i slinivky nebo žaludku. A je jedno, jestli konzumujete bílou nebo červenou odrůdu čekanky. Využít ji můžete rovněž zejména do salátů, ale přidejte ji i nakonec do polévky nebo si ji dopřejte jen tak přelitou chutnou zálivkou.

Listy červené řepy
Asi každý již ochutnal červenou řepu, nebo minimálně zná její využití v kuchyni, alespoň co se týká kořene. Zkusili jste už ale také její listy? Kořen řepy je bohatý na vitamíny, stopové prvky a minerály. Je zdrojem důležité kyseliny listové, kterou je dobré doplňovat zejména v období těhotenství. Červené barvivo řepy je silným antioxidantem, známým pro své protirakovinné účinky. Také reguluje krevní tlak a zlepšuje zrak. O listech se však říká, že vitamínů a dalších důležitých látek obsahují ještě více než kořen. Proto si je také dopřejte. Připravte si z listů řepy chutný salát, přidejte i další listovou zeleninu a dochuťte. Můžete je přidat do smoothie nebo z nich udělat zdravou přílohu. Ovšem všeho s mírou, ani s něčím tak zdravým, jako je červená řepa, se to nesmí přehánět. Řepa obsahuje také kyselinu šťavelovou a při vysoké konzumaci dochází k horšímu vstřebávání vápníku.

Nejvíce prospěšných látek listy řepy obsahují od května do července. Pokud si budete řepu pěstovat sami, pak až do podzimu. Listy si můžete také zamrazit a dopřát si je i v době, kdy už nebude jejich sezóna. Přihodit je pak můžete do polévek, podusit na způsob zelí či špenátu, můžete je také usušit a použít jako koření. Skvěle chutnají v kombinaci s olivovým olejem, ořechy, jablečným octem, kozím sýrem nebo sýrem feta. Listy můžete nakombinovat i s rajčaty, mozzarellou a olivovým olejem.

Tak který druh salátu zkusíte nejdříve?

Objednat předplatné