Zažili jste na hodině jógy 02. 08. 2016 PDF Tisk

Nestavte se na hlavu z toho, že se nepostavíte na hlavu

Proč cvičíme jógu? Kam tím směřujeme? Co od ní očekáváme? Co očekáváme od sebe? To jsou otázky, na které bychom si měli odpovědět, nikoliv je přelétnout očima a pokračovat ve čtení dále.

Nestavte se na hlavu z toho, že se nepostavíte na hlavu

Prosím, vraťme se na začátek a ony čtyři otázky si pozorně přečtěme ještě jednou. Na chvilku nechme být článek článkem. Zavřeme si oči a nechme přijít odpověď. Nikoliv to, co bychom měli odpovědět. Co by se podle etického a morálního kodexu patřilo. Nikoliv podle očekávání ostatních, jak by jogín měl vypadat, co by si měl myslet a jak by měl mluvit.

Často v šatnách jógových studií, či dokonce na workshopech, kde je převážná část učitelů jógy, slýchávám věty typu: „Těším se, až se postavím na hlavu, propletu ruce do pevného uzlu či vydržím nedýchat několik minut.“

Ptám se proč? Staneme se tím lepším člověkem? Staneme se vlídnější k sobě samotným i k okolí? Myslím, že nestaneme.

Jistě, že stoj na hlavě přináší blahodárné účinky, které lze pocítit. Není náhodou, že se o širšásaně říká, že je to pozice pozic. Pozice převracející celý svět vzhůru nohama, měnící staré vzorce úzkého názoru na věc působením opačného pohledu. Pozice, která má opravdu bohatý vliv na důležité systémy tělesné schránky, které bychom zde mohli vypsat do jednoho dlouhého odstavce tvořícího svým počtem slov samostatný článek. Dnešní zamýšlení ale není o působení pozice na organismus, ale o čtyřech otázkách, na které musí nalézt odpověď každý sám. To, zda na své cestě postupujeme jógově, anebo sportovně.

Bohužel často onen pohon za pokročilou pozicí není spirituální, ale egoistický. A tak přístup postupného kráčení, a nikoliv nucené tlačení se někam, kde nejsme, do někoho, kým nejsme, či na to, na co nejsme připravení, je tím, co z nás dělá jogíny.

Znovu a stále dokola. Není klišé, že jóga je přístup k životu. Že jóga je způsob myšlení. Apeluji stálé více a více. Jóga už není něco, co by nemohlo ublížit. S frekvencí, kterou se jí věnujeme, je něčím silným. Je oním silným prostředkem přeměny. Je to možnost změny kolektivního vědomí. A tak tento nástroj využijme. Neudělejme z něj jen další sportovní disciplínu a formu soutěžení kdo přilepí na instagram lepší fotku s propracovanější ásanou. Nehledejme formu, ale obsah.

„Jóga je zastavení změn mysli.“ (Jóga sútra 1./2.)

Mysl nezastavíme tím, že budeme chtít víc a víc. Jak řekla jedna z mých učitelek: „Jóga je stav, kdy už po ničem dalším netoužíme".

 

  • autor: Šárka Konečná
  • www.jogovna.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné