sobota 7. 12. 2024
Někdo mi napsal, že v sáčkovaných čajích se zjistily pesticidy. Oč konkrétně jde?
Ze 17 testovaných čajů v sáčcích bylo skutečně v jednom množství pesticidů přesahující normu.Onen výrobek značky „Aro“ byl okamžitě stažen z prodeje. V některých dalších sáčkovaných čajích se také našly stopy pesticidů, ale jednalo se o množství nepřesahující hygienickou normu EU. Mezi námi, ten nejhorší čaj je jistě pravým nektarem proti tomu, co přiopilý personál roznáší v zakouřených putykách. Ale držme se tématu. Jak a kde si opatřit nejčistší a nejzdravější čaj?
* Předně je lépe kupovat spíše čaje listové. Výrobce čehokoliv bývá opatrnější, když je jasné, že zákazník si jeho zboží může důkladně prohlédnout.
* Jestli to někomu nestačí, je tu ještě další možnost. Jedna naše známá pracovala na velvyslanectví Srí Lanky čili cejlonské ambasádě. Tamní diplomaté si černý čaj nejprve propláchli studenou vodou. Takto umytý čaj pak už připravovali v jižní Asii obvyklým způsobem, tj. s mlékem.
* Jste-li fanatický milovník čistoty, existuje ještě další možnost. Používám ji u levných vietnamských zelených čajů, které stoji snad 30 Kč deset deka. Chutnají slušně a lze je připravovat standardně. Čekat na to, až voda vychladne na 70 °C, nemám ale vždy náladu. Proto spařím čaj vařící vodou a tento nálev okamžitě vyliji. Pak se čaj znovu zalije vařící vodou. Takto vzniklý nálev patří jistě k těm nejčistším nápojům, jaké existují. Poněkud se tak sice sníží obsah kofeinu, ale to může někomu vyhovovat. Tento způsob přípravy čaje se u zelených čajů většinou nepoužívá často. Je ale běžný při přípravě čajů ze skupiny puerh. Jejich první nálev se nepije, ty další už pochopitelně ano. I u čajů puerh je lépe si koupit listový čaj než čaj lisovaný.
* Na otázku, jaký čaj je nejlepší, se nedá odpovědět, aniž bychom se zároveň ptali, kdy a pro koho. Jemné zelené čaje spíše ochladí, kdežto černé čaje a puerh spíše zahřejí. Japonci zelený čaj někdy praží – tím také získá teplejší energii a sníží se obsah kofeinu do té míry, že se hodí i pro děti.
Jeden z nejzdravějších způsobů, jak usnout, je za pomoci relaxace. Jak by měla taková relaxace vypadat?
Ideální je, když člověk umí nějaký relaxační postup dobře a zpaměti. Před usnutím býváme unavení. Co je dobře naučené, to se lépe vybavuje. Je také možné použít nějakou relaxační nahrávku. Na www.drnespor.eu jich máme slušnou sbírku. S nahrávkami je ale potíž. Je to jejich závěr. Relaxace před usnutím trvá tak dlouho, dokud člověk neusne. Kdežto relaxační nahrávky mívají konec. Na něm nahraný hlas vybízí k ukončení relaxace, protahování se a podobným výstřednostem, které usínání nepomohou. Tento pokyn je nejlépe ignorovat. A co když člověk neusne ani pak? V tom případě radím vyčistit sporák, vytřít podlahu nebo se věnovat podobným ne právě atraktivním činnostem. Člověk začne být ospalý na to šup.
Televizi ani počítač si ale nepouštějte, o cigaretách ani nemluvě. Jsou to totiž úhlavní nepřátele zdravého spánku.
Podle čínských lékařů jedí lidé západního světa příliš mnoho sladkostí. Taková přemíra cukrů poškozuje slinivku, pomáhá množení kvasinek, zhoršuje trávení, vede k obezitě a přispívá ke vzniku nádorů. Kolísání krevního cukru může nepříznivě působit i na psychiku. Radikální zastánci zdravé výživy hovoří dokonce o „třech bílých jedech“. Tím míní cukr, bílou mouku a sůl. Trávení neprospívá v potravinářství běžná kombinace cukru a soli. A není cukr jako cukr.
To nejběžnější: K jednoduchým cukrům patří glukóza (např. řepný cukr), fruktóza (ovoce, med), maltóza (slad, tedy i pivo, štěpí se na glukózu). Jejich nadbytek není zdravý, právě naopak. Sorbitol patří k složitějším cukrům, je vhodnější pro diabetiky a přeměňuje se na fruktózu. Mezi námi, to také není nic moc.
Ušlechtilejší cukry: Med, nerafinovaný cukr a ty nejkvalitnější ovocné sirupy a šťávy obsahují sice výše zmíněné cukry, ale také cosi navíc, zejména stopové prvky a vitaminy. V rozumném množství mohou být pro někoho i prospěšné.
Šidítka, ta strašná: Přidávají se i do levných marmelád a sladkých nápojů, sladkostí, aby výrobce ušetřil na cukru. Kalorickou hodnotu nemají žádnou, člověk po nich netloustne, ale to je na nich to jediné pozitivní. O sacharinu kolovaly zprávy, že může působit rakovinu močového měchýře. Aspartam, který ho měl nahradit, není o nic lepší. Americký úřad pro kontrolu potravin a léků ho sice povolil, ale zdokumentoval jeho 92 škodlivých účinků.
Přijatelná šidítka: K mnohem lepším možnostem patří sladivá bylinka stevia. Její jeden lístek vydá asi za kostku cukru a slinivce prospívá. Xylitol se dávkuje stejně jako cukr a je rovněž rostlinného původu. Pomáhá při léčbě cukrovky, a dokonce i proti infekcím, kvasinkám a osteoporóze. Obě tato sladidla jsou neškodná. Kdyby někdo slupnul čtvrt kila xylitolu, asi by dostal průjem, ale to rozumného člověka nenapadne.
Další, a to velmi vhodná možnost: Tou je nesladit a pořádně žvýkat. Obiloviny, když se dobře rozžvýkají, chutnají sladce. A také se lépe stráví.
Podle čínské tradice bychom měli věnovat zvláštní pozornost trávení zvláště v době, kdy se mění roční období. Co to znamená konkrétně?:
* Vařená nebo dušená strava je lépe stravitelná, a proto vhodnější než syrová nebo smažená.
* Teplé nebo vlažné pokrmy a nápoje jsou lepší než studené.
* K hůře stravitelným potravinám patří sýry, citrusy nebo těžká masa. Ve vztahu k nim je lépe být zdrženlivý.
* Při jídle bychom měli sedět, ne chodit.
* I prosté jídlo lze tiše vychutnávat a pečlivě rozžvýkat. Prospívá to trávení.
* Snídaně by měla být důkladná. Vydatnější jídla je lépe jíst v první polovině dne, protože v té tobě je trávení výkonnější. Poslední jídlo by se mělo odehrát nejpozději 2–3 hodiny před spaním.
* Trávicí systém souvisí podle čínské tradice se živlem země. Při procházkách v přírodě je dobré vnímat sílu země, její stabilitu a spolehlivost.
* Pomáhá také pravidelnost v jídle a střídmost. Pocit sytosti se do mozku dostává opožděně, proto je lépe přestat jít ještě před ním.
* Kromě chůze prospívá trávení i masáž břicha po směru hodinových ručiček a další klidná a plynulá cvičení.
* Po duševní stránce neprospívá nadměrné a zbytečné rozvažování, prospěšná jsou důvěra a klid.
Znáte z GiB
Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.
zdroj fotky: Samphotostock.cz