Jóga Zprávy 24. 06. 2021 PDF Tisk

Nemůžete spát? Postarejte se o sebe jako o miminko!

Známe to všichni. Je kolem půlnoci, oči se nám pomalu klíží, a jakmile zhasneme, chuť spát je ta tam. Kvalitní spánek je velmi důležitý. Tělo se přes noc regeneruje, doznívá trávení a vytváří se energie na další den. Obecně se ví, že kvalitu spánku nejčastěji nabourá stres a životní změny. Největší problém pak mají lidé s usínáním, což se často projeví následným zaspáním.

Nemůžete spát? Postarejte se o sebe jako o miminko!

Co může kvalitu spánku zlepšit?
Krom toho, že se nebudeme přejídat těsně předtím, než chceme ulehnout, že poslední kávu vypijeme kolem 16. hodiny odpolední nebo že si dáme krátkou večerní procházku, abychom pročistili hlavu od všech stresových faktorů, je dobré vzít si příklad od těch nejmenších a pečovat o sebe stejným způsobem! 

1. Zavinout se
Ne, nemusíte mít strach, že byste byli nuceni zabalit své tělo do stejné zavinovačky, kterou dáváte dětem. Dospělým jsou určeny speciální deky, které však mají stejný význam jako zavinovačky u miminek. Navíc mají pozitivní vliv nejen na nespavost a úzkostné stavy, ale i snížení míry únavy z uplynulého dne. Krom toho je pořízení takové deky poměrně levná záležitost se skvělými výsledky.

2. Ticho
Dospělým ekvivalentem „umlčování“ dítěte je bílý šum nebo ventilátor (který lze použít i u kojenců). Buďte ale obezřetní, aby hluk nebyl příliš velký a spánek nakonec nenarušil.

3. Houpání
Houpání nejen že pomáhá dítěti usnout, ale také ho uklidňuje, jelikož působí jako simulace mateřského pulzu. 

Abyste se i vy mohli cítit doslova „ukolébáni spánkem“, zvolte postel, která jemné pohupování umožní.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné