Jóga Zprávy 17. 06. 2019 PDF Tisk

Některé jógové ásany mohou zmírnit projevy osteoporózy

Ačkoliv jedinci trpící osteoporózou musí být při cvičení více opatrní než lidé bez obtíží, neoficiální zdroje a akademické studie ukazují, že jóga může posílit blaho lidí, a to zejména těch, kteří trpí řídnutím kostí.

Některé jógové ásany mohou zmírnit projevy osteoporózy

Ve Spojených státech má asi 24,5 % žen ve věku 65 a více let a 5,1 % mužů ve stejné věkové skupině osteoporózu krčku femuru nebo bederní páteře.

Osteoporóza je stav, při kterém dochází ke ztenčování kostní tkáně, a tím k větší pravděpodobnosti jejího zlomení. Prekurzorová fáze se označuje lékařským termínem osteopenie.

Z minulých studií vyplývá, že praktikování jógy by mohlo mít ochranný účinek proti osteoporóze.

Výzkum provedený týmem Mayo Clinic v Rochesteru, MN, poukazuje na to, že lidé praktikující jógu mohou stav řídnutí kostí zlepšit praktikováním jednotlivých ásan, důležité ale je, aby každé cvičení jógy bylo plně přizpůsobené jejich momentálnímu zdravotnímu stavu.

Nová studie – uvedená v časopise Mayo Clinic Proceedings – naznačuje, že určité pozice jógy mohou pomoci osobám s osteopenií nebo osteoporózou, a to tak, že  se posílí měkké tkáně a kosti.

„Výhody jógy, pokud jde o flexibilitu, sílu a rovnováhu, jsou všeobecně známy,“ píšou vědci. Nyní přišli s tím, že pravidelná praxe jógy může posilnit měkké tkáně, a tím celkově zlepšit fyzický aparát lidí trpících řídnutím kostí. 

„Upravte polohu tak, aby odpovídala vašim potřebám,“ vyzývají vědci s tím, že je skutečně potřeba, aby jedinci trpící osteoporózou byli opatrní a cvičili tak, aby jóga byla jejich stavu skutečně nápomocná.  

Výzkumníci tedy jógu jednoznačně doporučují. Povzbuzují lidi k tomu, aby tuto aktivitu pravidelně zahrnuli do svých aktivit, zároveň ale nabádají k tomu, aby každá pozice byla uzpůsobena výchozímu stavu pacienta.

„Jóga má mnoho výhod. Zlepšuje rovnováhu, flexibilitu, sílu a je dobrou společenskou aktivitou,“ poznamenává jeden z lékařů, Dr. Mehrsheed Sinaki.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com