BLESKOVĚ
Cestování 25. 12. 2013 PDF Tisk

Největší lyžařské středisko Vail v USA žije jógou!

Je 5.00 hodin ráno a díky mému "jetlagu" nemám problém se vstáváním. Nemůžu totiž spát. Naštěstí mě čeká jóga od 6:00 a tak se balím a odcházím do studia jógy. Je mínus 20 stupňů celsia a sníh pod...

Největší lyžařské středisko Vail v USA žije jógou!Jsou 4.00 hodin ráno a díky mému "jetlagu" nemám problém se vstáváním. Nemůžu totiž spát. Naštěstí mě čeká jóga od 6:00 a tak se balím a odcházím do studia jógy. Je mínus 20 stupňů celsia a sníh pod nohama krásně křupe. Je Christmas time a tak bílý sníh umocňuje atmosféru celého městečka Avonu (SKI AREA - Beaver Creek) jen pár mil vzdáleného od Vailu. Hotel Westin, kde strávím jógové dopoledne, mám naštěstí jen 10 minut od místa, kde bydlím a tak tu cestu mrazivou zimou přežiju.


Stojím na podložce a v sále je maximum lidí, které může být. Řekl bych, že sál praská, a to jsem zvyklý na namačkané lidi v cvičebním sále. S úsměvem si vzpomínám na klienty lekcí, kteři přijdou do sálu na jógu, upaží a řeknou, že není místo. A přitom v sále je třeba jen pár lidí. Instruktorka, která již čekala v sále, se každého, koho neznala, zeptala na jméno, představila se a také se zeptala, jestli není nějaká překážka pro cvičení vinyasa jógy. Začali jsme vsedě se spojenými dlaněmi na srdečním centru. Úvodní meditace začala a já cítil sílu, která spojovala všechny, kteří na ranní lekci přišli. Dvou a půl hodinová lekce uběhla, ani nevím jak. Silově náročná power vinyasa hned po ránu byla opravdu náročná, ale na druhou stanu po závěrečné pránájámě a meditaci se člověk nechtěl ani zvednout a odejít. Za okny postupně svítalo a padal sníh.

Byla to ranní lekce 25.12., po které se všichni rozešli za svými rodinami a začali slavit vánoční ráno. Myslel jsem si, že v tento den budu na lekci téměř sám, ale i přes ten sváteční den dorazilo opravdu mnoho cvičenců.


Jóga v Americe má hluboké kořeny. Zde v Coloradu mám pocit, že cvičí úplně každý. Před prací, nebo před dnem stráveným na sjezdovce, je pro mnoho lidi přirozené zajít  na jógu. Přicházejí s podložkou v ruce a po lekci celí upocení naskočí do aut a jedou připraveni tam, kam mají. Lekce jsou plnější spíš ráno a dopoledne, než večer. Připadá mi to jako sen. Má představa Američanů byla vždy o tom, že jedí hamburgry a pijou kolu a jsou líní a  tlustí. V Coloradu ne! Jsou stále v pohybu. Sjezdovky, běžky, sněžnice a jóga v dynamické formě zcela pravidelně!


Jsou zde vidět dva velké jógové vlivy. Základna v Denveru, kde jsou Corepoweryoga studia, která se po celé Americe šíří neuvěřitelnou rychlostí a základna v Bostonu Poweryoga Baron Baptiste. Obě jógové vlny jsou velice vyhledávanou cestou pro lidi bez rozdílu věku. Hodně mladých lidí přichází na hodiny, ale i "starých". Vedle mě na hodině stál dědeček s babičkou. Velice milí lidé. Bylo vidět, že cvičí stále, protože stoj na hlavě, nebo bakásana byly pozice, které si dokonale užívali. Po lekci jsme se dali do řeči, protože všichni v sále i když se neznají, jsou velice kontaktní a sdílní. Bylo jim 70 a 68 let. Ke vší úctě, to byla radost je vidět. Józe vděčili za svou kondici a pohled na svět. Myslím si, že tuto chvíli nikdy nezapomenu.


Jógová studia jsou tu zkrátka plná. Například v sobotu, kdy by si člověk pomyslel (dle vlastní zkušenosti), že lidi moc cvičit nepůjdou, tak v Denveru se ve dvou sálech střídaji hodiny jedna za druhou celý den. Pozor! Kapacita sálu je cca 80 lidí. Napočital jsem 14 hodin v sobotu v jejich rozvrhu a všechny jsou plné. Seděl jsem v recepci klubu a pozoroval cvrkot, který tam byl. Byl jsem jak uvytržení. Na hodině se cvičilo, žádné zbytečnosti se lidem netloukly do hlavy, potilo se i díky teplu v sále a závěrečná relaxace zalila člověka pocitem, že to je právě to, co potřeboval. Měl sílu v těle, lehkost na duši a vnitřní odevzdání se něčemu, o čem nikdo nemusel mluvit a i přesto to tam bylo!


Václav Krejčík

Objednat předplatné