BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 11. 03. 2019 PDF Tisk

Nejlepší způsob, jak zlepšit svůj dech!

Možná se to nezdá, ale stres, úzkost, držení těla a řada dalších faktorů mohou ovlivnit kvalitu našeho dýchání. Jak tomu předcházet a svůj dech si udržet?

 

Nejlepší způsob, jak zlepšit svůj dech!

Uvědomte si svůj dech

Dýchání je jedním z našich přirozených instinktů, ale i během toho jste si vytvořili návyky, o kterých asi nevíte. Začněte vědomým pozorováním svého dechu po dobu 48 hodin, zejména ve chvílích, kdy jste ve stresu nebo pociťujete úzkost. Dýcháte ústy, rychle nebo nepravidelně, zhluboka nebo plynule?  

Narovnejte se!

Lepší držení těla vede k lepšímu dechu, a to ve velmi krátkém časovém horizontu. Správné držení těla znamená, že membrána – sval mezi hrudníkem a břichem, který hraje klíčovou roli při pohybu a odvádění vzduchu – není omezená. Ujistěte se, že záda jsou vzpřímená a vaše ramena vzadu a dole. Vaše brada musí být jen lehce vyvýšená a vaše čelist, ramena a krk v uvolnění.

Povzdech není jen povzdech, pozor na to!

Nadměrné vzdychání a zívání; reflexy, které máme při nedostatku vzduchu. Je třeba se opět zaměřit na to, aby nádech i výdech byly provedeny zhluboka a dlouze. Ale pozor na své maximum, to bychom neměli překročit, pak má pro nás hloubka dechu naprosto opačný význam a vede k přívodu menšího množství kyslíku, než když se uvolníme a dech nikam netlačíme. Dech by měl být hlavně pomalý a jemný, řízení dechu bude efektivnější a uklidní vás při stresu a úzkosti.

Dýchejte nosem

Naučte se dechu skrze nosní dírky. Nos pomáhá filtrovat znečišťující látky, alergeny a toxiny, když vdechujeme, ohřívá a zvlhčuje vzduch. Dech nosem je také intenzivnější, oproti dechu ústy, který je poměrně mělký. Navíc mohou vysychat ústa, což vede k řadě zubních problémů.

Regulujte chrápání

Chrápání může být spojeno s nadměrným objemem vzduchu, který přivedeme do těla. Následně vede ke špatné kvalitě spánku, únavě, suchu v ústech, bolesti v krku nebo bolesti hlavy. Chcete-li zlepšit své chrápání, preferujte spánek na boku a vyvarujte se konzumaci velkého jídla nebo pití alkoholu těsně před spaním.

Naučte se odbourávat stres

Pokud vás přepadne úzkost, zastavte se a věnujte pár minut tomu, abyste uklidnili svůj dech. Zaveďte do svého života aktivity, které vaše stavy budou stabilizovat: každodenní procházka v parku nebo v jakémkoliv klidném prostředí se jeví jako skvělý pomocník. Když máte pocit úzkosti, věnujte si čas, abyste zničili a uklidnili dýchání. V okamžiku, kdy se uklidníte, zjistíte, že vaše dýchání je bez námahy, a to je klíč nejen k lepšímu dechu, ale hlavně k osvěžujícímu spánku, lepší náladě a zdraví.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné