Cestování 17. 08. 2014 PDF Tisk

Návrat k jednoduchosti a základům

"I když jste dnes zažili velice jednoduchou lekci, není špatné se čas od času vrátit na začátek a věnovat se jednoduchým a základním dovednostem v józe. 

Návrat k jednoduchosti a základům

"I když jste dnes zažili velice jednoduchou lekci, není špatné se čas od času vrátit na začátek a věnovat se jednoduchým a základním dovednostem v józe. Sestoupit z "výšiny" náročných pozic a plynutí ve vinyasa stylu a věnovat se přítomnému okamžiku uvědomování si krásy dechu a spojení se sebou sama".

To byla věta instruktorky jógy Marry, na jejiž lekci jsem přišel. V sále bylo hodně lidí, kteří neměli velkou zkušenost s jógou, ale i těch, kteří pravidelně praktikovali. A přitom všichni společně cvičili a ulítli na vlně energie, podle možností, které každý jednotlivec měl.

Marry bylo tak 65 let. V začátku lekce jsem si říkal, že si asi moc nezacvičím, ale prožitek lekce byl hlubší, než jsem čekal. (Ta očekávání!) Lekce byla jednoduchá, velice krásně instruktážní a navíc velké fluidum Marry naprosto umocňovalo celou lekci. Lehký humor, který podporoval ty, kteří nebyli v dobré kondici, a současně hluboké vysvětlení k pochopení ásan bylo motivujíci pro všechny zúčastněné. Věta, kterou Marry pronesla byla hlubokou pravdou. V té jednoduchosti bylo nádherné uvolnění. Lekce byla silová a dobře trénující tělo, ale i přesto byla sílu nevyčerpávající. Naopak! Cítil jsem se jako znovuzrozený. 

Marry mi mluvila z duše, když říkala, že kombinace základů a klidu v józe je umocněna v  následném tréninku plynutí vinyasy a opačně. Rovnováha je vytvářena kombinací pólů. A tak když dynamika je střídána klidem a klid je střídán dynamikou, může nastat stav rovnováhy. Tato vzájemná podpora rozvíjí pochopení jógy a sama sebe v míře daleko intenzivnější. 

A tak mi zůstává s vděčností příjmout každou lekci jógy bez rozdílu, protože právě to nás učí pochopení a respektu. 

  • autor: Václav Krejčík
  • Série reportáží z Colorada, 2. díl 30.12.2012
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

Objednat předplatné