Jóga Zprávy 26. 04. 2021 PDF Tisk

Návrat jógy do alabamských škol

Možný návrat jógy do alabamských škol se blíží. Studenti tak budou moci opět zahrnout tuto prastarou tradici do svých osnov.

Návrat jógy do alabamských škol

28letý zákaz jógy na alabamských veřejných školách by tak skutečně mohl vzít za své. Alabamská rada pro vzdělávání v roce 1993 zakázala jógu po protestech opozice konzervativců, kterým vadily její hinduistické kořeny.

Sněmovna reprezentantů hlasovala pro návrat jógy do škol v poměru 73 : 25 ve prospěch schválení návrhu zákona od Jeremyho Graye, demokratického zákonodárce z Opeliky, který opravňuje školské systémy rozhodovat, zda chtějí ve školách jógu povolit, či ne. Návrh zákona se nyní přesouvá do alabamského Senátu.

Jóga ve školách by však nově měla svá pravidla. Její působení by se omezilo pouze na ásany a dané sestavy. Zpěv, mantry a také pozdravy slunci či pozdrav namasté by dle návrhu tohoto zákona byly dále zakázány.

Alabamská rada pro vzdělávání v roce 1993 hlasovala pro zákaz jógy, hypnózy a meditace ve veřejných školních učebnách. Zákaz prosadily právě konzervativní skupiny, které za tím viděly jistý dogmatizmus.

Zákaz praktikování jógy v Alabamě z roku 1993 získal novou pozornost v roce 2018, kdy se do popředí dostal starý dokument označující jógu a další aktivity jako nevhodné na hodinách klasické tělesné výchovy.

Podle nového návrhu zákona musí mít však veškeré ásany a vše s jógou spojené pouze anglické názvy.

Gray upozornil, že pokud tento zákon projde Senátem, budou mít studenti i nadále právo se jógy neúčastnit a místo ní si zvolit jiné aktivity.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné