Zdravá strava 21. 07. 2021 PDF Tisk

Nástrahy letního grilování – jak si zdravě pochutnat?

Sezona grilování už je v plném proudu, velký kus léta je ještě před námi, a tak si jistě i vy chcete dopřát s rodinou nebo přáteli nejrůznější pochoutky na grilu. Váháte s těmito letními dobrotami kvůli hubnutí nebo zdravému životnímu stylu? Nemusíte. Máme pro vás několik tipů, jak si tohle léto užít grilovací sezonu naplno, s chutí a bez výčitek!

Nástrahy letního grilování – jak si zdravě pochutnat?

Jednou za čas vám nezdravé jídlo nijak zvlášť neuškodí. Během léta, kdy počasí často vybízí k tomu „hodit“ něco na gril, je ale těchto příležitostí podstatně více, a to už by vliv na zdraví i postavu mít mohlo. Stačí si však dobroty připravené ke grilování upravit a zkombinovat tak, abyste se nemuseli trápit výčitkami a nebylo vám těžko.

Vyberte ten správný gril pro vás
V první řadě záleží už na samotném typu grilu. Mezi základní typy patří grily elektrické, plynové a na dřevěné uhlí. Vhodnější jsou plynové a elektrické, protože na nich tuk neodkapává do ohně, což má za následek uvolňování škodlivých látek. Chybět vám ale může chuť kouřového aroma. Pokud se tedy rozhodnete pro grilování na uhlí, grilujte vždy na žhavém uhlí, nikoliv na plamenech. Kupujte kvalitní dřevěné uhlí a svůj gril mějte na každou příležitost vždy zcela čistý.

Není nad domácí marinádu
Základem každého grilování je bezesporu maso. Pokud se chystáte maso naložit, zásadně jej nakládejte v domácích podmínkách, abyste věděli, co všechno je v marinádě. Předem naloženým polotovarům se v obchodech rozhodně vyhněte. Nemáte přehled o obsahu marinády a především o čerstvosti samotného masa. Také koření určené na ochucení a marinování nemusíte kupovat. Jsou většinou jen plná soli. Raději si nakombinujte své grilovací koření sami – použijte zásobu sušených bylinek, česneku, papriky nebo pepře. Nebojte se přidat ani čerstvé bylinky nebo citron. Hotovou marinádou pak maso na grilu už nepotírejte.

Na druhu masa záleží
A jaké maso zvolit? Ideální je lehké světlé maso, tedy kuřecí nebo ryba. Výborné je i maso krůtí, libové hovězí nebo vepřová panenka. Tučné vepřové a hovězí maso již tak vhodné není a úplně vynechat byste měli hotové klobásy, párky, buřty a jiné nekvalitní uzeniny. Maso vždy zbavte viditelného tuku a kůže, aby se na grilu netvořil přebytečný tuk. Při grilování pak do masa nikdy nepíchejte vidličkou, aby šťáva neodtékala. Raději použijte lopatky nebo kleště.

TIP: Maso je lepší grilovat na menší kusy, ideální volbou pak můžou být špízy! Zelenina i maso se tak připraví ve stejné době, kousky masa nebudou potřebovat tolik času, a navíc to skvěle vypadá!

Nebraňte se zelenině!
I když příliš neholdujete zelenině, v létě se jí nebraňte a zařaďte ji jako součást grilování. Nejen že si v letní sezoně snadno připravíte chutný čerstvý salát z lokálních surovin, různé druhy zeleniny také skvěle využijete přímo na grilu. Zkuste si připravit jako přílohu grilovanou cuketu nebo papriku. Grilovat můžete také cibuli nebo rajčata. Přidejte trochu bylinek a koření a můžete si být jisti, že si pochutnáte! Pokud máte rádi klasické přílohy, nemusíte si je odpírat. Vsaďte na celozrnné pečivo nebo si připravte plátky brambor ve slupce a přidejte je na gril k zelenině. Stačí je lehce ochutit solí a tymiánem.

Domácí dresinky a zálivky vyladí vaše jídlo k dokonalosti
Přestože maso i zelenina chutná z grilu úžasně, určitě si jejich chuť rádi vylepšíte zálivkou či dresinkem. Zde se často dostaneme k nevhodným kombinacím a příliš slaným, sladkým nebo tučným verzím. Raději tedy zapomeňte na hotové dresinky z obchodů. Ty nejlepší zálivky a dochucovadla si stejně připravíte s minimem práce doma. Na zeleninový salát je skvělá klasická zálivka z olivového oleje, citronu, lžičky medu, soli a pepře. Připravíte ji během pár minut a salát bude chutnat úžasně. Pryč jsou doby, kdy jste na maso a brambory jen přidali kečup, majonézu nebo hořčici. Dnes si můžete doma namíchat chutný dresink bez éček a konzervantů, kvanta cukru a soli. Připravte si bílý jogurt nebo zakysanou smetanu, dochuťte prolisovaným česnekem, čerstvými bylinkami nebo chilli. Vašemu jídlu dodáte lehkost a šmrnc! Nebojte se zkusit vyrobit vlastní dresink také z kvalitní sójové omáčky, octa a vína s trochou oleje.

Čím zapít grilované dobroty?
Asi většina z nás si ráda dopřeje po dobrém mase českou klasiku v podobě vychlazeného piva. Sice v první chvíli osvěží a může pomoci s trávením, obsažený alkohol však tělo dehydratuje. V létě ale potřebujeme tekutiny více doplňovat. Proto pokud si chuť piva nechcete odpírat, zvolte nealko verzi. Na ochucené varianty ovšem raději zapomeňte. S chutí piva nemají již skoro nic společného a dominuje zde hlavně přemíra cukru. Máte-li rádi víno, dejte si bílé suché a do sklenice si přidejte led, který nápoj udrží déle vychlazený, a navíc z něj postupem času budete mít střik, jenž je na léto vhodnější než víno samotné. Pokud alkohol vynecháte úplně, můžete si připravit domácí chutnou limonádu, přičemž máte mnoho možností. Klasikou je voda ochucená citronem, pomerančem s lístky čerstvé máty nebo meduňky. Vodu ale můžete ochutit také malinami, jahodami nebo borůvkami. Stačí ovoce trochu pomačkat, aby se voda krásně obarvila, a přihodit pár celých kousků. Dobrým ochucovadlem může být také pár kapek bezového sirupu.

Grilování je dnes již tradiční a velmi chutná letní záležitost. Užijte si ho tedy naplno, s kvalitními surovinami a bez výčitek či zdravotních neduhů!

Krásné léto!

Objednat předplatné