BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 29. 07. 2021 PDF Tisk

Narovnejte svá záda!

Chcete zlepšit držení těla a zbavit se neustálého hrbení? Pak si najděte pár minut denně a praktikujte ásany, které se špatnými zády zcela zatočí.

Narovnejte svá záda!

Začít je dobré dnes a neodkládat nic na zítra, další pondělí nebo Nový rok. Nemusíte přece cvičit dvě hodiny denně. Plně postačí pár minut poránu nebo těsně před spaním.

Jóga je důležitou součástí života a dokáže nastolit rovnováhu a pocit klidu zejména v časech, kdy se fyzicky nebo psychicky necítíme tak úplně fit. Odborníci pak radí věnovat praxi alespoň malou část každého dne, aby výsledky byly viditelné a dokázali jsme vnímat přínos pro naše tělo.

U příležitosti posledního Mezinárodního dne jógy zdůraznil jógový guru Akshar, filantrop, duchovní mistr, osobní trenér a rádce a stále ještě jógový praktik, důležitost správného držení těla včetně způsobu, jak se vyhnout nepěknému hrbení zad.

Mnoho z nás dnes tráví většinu pracovního dne u počítače a tím může být ovlivněno správné držení těla. „Je bezpodmínečně nutné, abyste každých pár minut vstali, narovnali se a ramena stáhli dozadu. Zatáhněte břicho a vnímejte váhu svého těla plně rozloženou do plosek chodidel. Snažte se držet hlavu ve vodorovné poloze a paže nechte volně viset. Když stojíte, držte nohy zhruba na šířku ramen,“ radí Akshar.

A jaké ásany nám pomohou?

Malásana
Začněte tím, že budete stát rovně s rukama podél boků.

Pomalu přejděte do širokého dřepu s hýžděmi co nejníže k zemi a lokty tlačte z vnitřní strany kolen směrem ven. Spojte plosky dlaní, protáhněte páteř a prodýchejte jakékoliv napětí, které ucítíte. Vydržte nejméně deset hlubokých dechů. 

Šalabhásana
Lehněte si na břicho. Natáhněte ruce dopředu podél hlavy. Nadechněte se, poté dech zadržte a pomalu se zvedněte do mírné kolébky. Rovnováha je přímo v centru, tj. na břiše. Držte ásanu po dobu 10 sekund, poté s výdechem uvolněte a vraťte se zpět na podložku. Opakujte alespoň třikrát po sobě a zkuste vždy výdrž o pár sekund prodloužit. 

Adho mukha švanásana
Naší hvězdou mezi pozicemi je pes hledící k zemi, který důkladně protáhne celou zadní část těla. Ideální je začít na všech čtyřech, s výdechem pomalu odlepit kolena od země a přejít do střechy. Paže jsou propnuté, nohy mohou zůstat lehce v pokrčení. Důležité je tlačit tělo za sedacími kostmi směrem vzhůru, aby se protáhla hlavně spodní část zad. Zkuste vydržet alespoň pět dechů.

TIP
Vyzkoušejte také lekci jógy pro zdravá záda s Jakubem Šambergerem na Jóga Virtual!

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com 

Objednat předplatné