Namasté v muzeu

08. 01. 2018


Newyorská muzea přišla s vizí propojit jejich umění a lidi, kteří je navštěvují, více dohromady. A k tomu zvolila jako prostředek jógu...

V zasedačce Rubinova muzea umění v New Yorku se tak usadilo na 150 lidí, zavřeli oči, spojili ruce a vydali se na cestu 40minutové vedené meditace. V pozadí hrála slavnostní trubka z 19. století. Rubinovo muzeum však není jediné, které tyto lekce jógy svým návštěvníkům nabízí.

„Miluji muzea, dlouho jsem trpěl nespavostí a žití v přítomném okamžiku šlo mimo mě,“ vysvětluje Jean Marc Chazy, který tyto meditace navštěvuje po dobu jednoho roku. „Je to jako cvičení pro mou mysl.“

V nabídce tak najdete hodiny meditace zahrnující sezení, chození a také techniky posilující mysl. Muzeum moderního umění v New Yorku oslavilo roční výročí zavedení „Tichého rána“, kdy si každý návštěvník může od 7.30 hodin ráno v tichosti sám procházet muzeum a následně pokračovat na meditaci od 8.30.

Národní jazzové muzeum v Harlemu naopak spojilo to své, tj. jazz s lekcí vinyasa jógy. Cílem bylo nabídnout kulturní zážitek v netradičním prostoru doprovázený tradiční jazzovou hudbou. „Chceme, aby jazz expandoval do oblasti, kde se pojí hudba a zdraví,“ vysvětlil Ryan Maloney, ředitel vzdělávání a programů muzea. Tradiční 60minutová lekce je doprovázená většinou živým orchestrem.

Této filozofii se oddalo více muzeí, která se skrze jógu či meditaci snaží zobrazit svá umění. Cílem je posílit vztah lidí a umělecké tvorby, podpořit snahu o to, aby se lidé na umění byli schopni více soustředit.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket