Psyché&Duše 30. 06. 2021 PDF Tisk

Načerpejme energii z přírody: Proč ji co nejčastěji navštěvovat?

Kvůli panující pandemické situaci zůstane letos na dovolenou nejspíš spousta lidí v Česku. A pravda je, že i naše země má co nabídnout, vedle bohatství kulturních památek i krásnou přírodu, jejíž (nejen) zeleň působí na tělo i duši přímo blahodárně. Proč pravidelně chodit do přírody?

Načerpejme energii z přírody: Proč ji co nejčastěji navštěvovat?

Svist větru ve vlasech, vůně květin a rostlin, zvuky zvířat, která danou oblast obývají, paprsky slunce nebo kapky vlahého deštíku, šumění listí v korunách stromů, kopce i rovinky, říčky a řeky, potoky, rybníky, jezera… Příroda je mocná umělkyně, dokáže tvořit nádherná díla, jež se nikdy neokoukají a jež nikdy nepřestáváme doopravdy obdivovat. Jak úžasné jsou červánky nebo „Boží oko“, když na svět slunce svítí omezeným prostorem skrze nadýchané mraky, až se zdá, že se jedná právě o dotyk samotného Boha?

Příroda jako kouzelnice
Příroda je mocná kouzelnice a my se v ní cítíme tak dobře proto, že z ní sami pocházíme. I když se tak v dnešním mnohdy přetechnizovaném věku nemusí zdát, pravdou je, že člověk je součástí přírodní říše, a důkazem toho je fakt, že se venku, v srdci lesů, luk, luhů a hájů nebo na horských úbočích, v dolinách či u vody, ať už u moře, rybníku, či jezera, cítíme tak neobyčejně dobře. Skoro jako kdybychom se vrátili domů. A není příroda vlastně tak trochu naším domovem?

Prospěch pro tělo i duši
Již sama zeleň, modř nebo hnědá zemitost či exotičtější barvy květin působí na člověka pozitivně, odlehčují mysl, umožňují vypnout a jen jednoduše být. Čerstvý vzduch v kombinaci s pohybem okysličí celé tělo, včetně mozku, prokrví svalstvo, dovede krev a živiny do buněk tam, kde je jich potřeba. Proto se snáze hýbeme, lépe nám to myslí a máme celkově lepší náladu – jsme bystřejší, obratnější i rozhodnější. Jsme sami sebou a cítíme se zkrátka dobře.

Jak pomoci sám sobě
Pobyt v přírodě působí jako balzám na rozjitřené nervy, pomáhá nám vrátit se k přirozenosti a napojit se na své vnitřní já, které pod nánosem techniky, stresu a spěchu může dřímat a odpočívat natolik, že máme pocit, že přestáváme slyšet jeho hlas. O pozitivních účincích pobytu v přírodě hovoří dokonce i nový výzkum RECETAS, který je koordinován Barcelonským institutem pro mezinárodní zdraví. Toho se účastní 9 různých zemí včetně Česka a jeho účelem je zjistit, jak může pobyt v přírodě zlepšit pocity osamělosti, které mnoho obyvatel měst zažívá a které podle výzkumů ovlivňují zdraví podobně negativně jako nadváha nebo kouření.

Spojme příjemné s užitečným
Pobytem a pohybem v přírodě si totiž sami můžeme významně zvýšit duševní pohodu, a když k tomu přibereme někoho blízkého, získáme i cenné sociální interakce, které jsou podle mnohých studií skvělou prevencí demence, úzkostí i deprese. Co s tím vším v reálném životě? Zkusme spojit příjemné s užitečným, vezměme podložku a praktikujme jógu v lese, v parku, na louce nebo doma na zahradě. Až si budeme domlouvat setkání s kamarádkou, kupme si kávu do ruky s sebou a běžme se prostě jenom projít do přírody. Brouzdejme, povídejme si, vnímejme tu krásu a nádheru, která se kolem nás nachází, a užívejme si života. A na dovolenou? Vyrazme do lesů, do hor, choďme, jezděme na kole, bádejme, objevujme, zkoumejme… Přírodu? Sami sebe? Všechno dohromady?

  • autorka: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné