Relaxace 20. 06. 2017 PDF Tisk

Na voňavé téma

Přicházíte do svého oblíbeného studia na svou praxi jógy a už ode dveří cítíte příjemnou vůni jasmínu nebo santalového dřeva. Máte okamžitě pocit, že jste z hektického venkovního světa vstoupili do oázy klidu, vaše tělo se jakoby samovolně zbavuje napětí, myšlenky a starosti všedního dne necháváte za dveřmi a vy si jdete užít svou hodinu…

Na voňavé téma

Lidský mozek je na rozličné vůně velice citlivý a každou vůni, se kterou se setkáme, si prý zapamatuje napořád. Psychiku nám vůně a různé pachy ovlivňují více, než si uvědomujeme. S konkrétní vůní máme spojené i ostatní vjemy. Ucítíme-li vůni našeho oblíbeného jídla, hned se nám začnou sbíhat sliny na jazyku a dostaneme na něj chuť. Vánoce jsou zase například spjaty s vůní purpury a františka, kostely bývají vykuřovány kadidlem a k provonění místností se hojně užívají vonné tyčinky a svíčky. A stejně tak, jak jemná vůně dokáže zpříjemnit prostředí, naopak nepříjemný zápach působí na člověka negativně.

Působení vůní využívají i některé léčebné metody, obecně označené jako aromaterapie neboli „léčba vůní“. A jak to, že vůně dokáže „léčit“? Je to tak trochu chemie. Vůni cítíme při bezprostředním kontaktu molekul vonné látky s našimi čichovými receptory. Ty vysílají signály do mozku, který na signály reaguje a vyvolá další impulsy. Kromě toho, molekuly silic vstupují vdechnutím do plic a odtud do celého těla. Tím je účinek násoben.

Aromaterapie působí na člověka komplexně. K léčbě používá přírodní éterické (esenciální) oleje, které jsou získávány z rostlin. Mají vysokou koncentraci i účinnost. K získání 15 ml oleje je zapotřebí i více než 25 kg rostlinné hmoty. U některých vzácných olejů vyráběných z okvětních lístků např. jasmínu či růže je zapotřebí ještě mnohem větší množství. Tyto oleje jsou těkavé, tzn. že na vzduchu se rychle vypařují, a proto se uchovávají v tmavých skleněných nádobách, nejlépe na tmavém a chladném místě.

Léčivé vlastnosti

Léčivé účinky éterických olejů působí na celou řadu nemocí a potíží. Pomáhají jak při léčení fyzických, tak psychických problémů. Esenciální oleje byly prvními antiseptiky. Mnohé mají antibakteriální, antivirové, antidepresivní, antitoxické i další účinky.

Způsoby použití éterických olejů:

Inhalace
Nejjednodušší použití esenciálních olejů je v aromalampách. Do vody nakapeme 3–8 kapek esenciálního oleje. Plamínek svíčky ohřívá misku, ze které se jako první odpařují těkavé vonné silice. Také stačí nádobku s olejem položit na topení nebo nakapat éterický olej na papírový kapesník (a použít například při dlouhé jízdě autem).

Koupele (ředěné)

Masáže (ředěné v rostlinném oleji)

Potírání pokožky a obklady (ředěné)

Kloktání a výplachy úst (ředěné)

Kosmetika – krémy, pleťové vody, šampony a sprchové gely

Čeho se vyvarovat?

K domácímu použití kupujte vždy kvalitní olej, vybírejte pouze lahvičky označené nápisem „čistý esenciální olej“. Ujistěte se, že kupujete čistě přírodní vůni, syntetické vůně nemají takový účinek, a dokonce můžou být i více či méně škodlivé. Kvůli vysoké koncentraci účinných látek je třeba dodržovat pokyny v příbalovém letáku.

Nepoužívejte nezředěné oleje přímo na pokožku: Existují výjimky, ale doporučuje se éterické oleje ředit základovými oleji, např. lehkým rostlinným olejem.

Neužívejte vnitřně: Opět jsou výjimky, ale laikům se tento způsob užití nedoporučuje.

Vždy olej nejdříve vyzkoušejte v malém množství: Na některé látky můžete být přecitlivělí, nebo dokonce alergičtí.

Některé oleje nepoužívejte v těhotenství nebo nedávejte dětem a zvířatům: Esenciální oleje nemusí prospívat v těhotenství (např. šalvěj luční, pelargonie, heřmánek římský, růže), malým dětem (např. eukalyptus), při problémech s astmatem, epilepsií nebo jiným závažným onemocněním. Vždy si o konkrétním oleji předem zjistěte další informace.

Nejoblíbenější éterické oleje

Výběr je opravdu široký, oleje se vyrábějí téměř z každé bylinky, ale i z kůry stromů nebo ovoce.

Citron: ničí infekce, zastavuje krvácení z drobných poranění a z nosu, účinný je též při léčbě zanícených dásní, při akné a oparech, povzbuzuje krevní oběh, používá se při nachlazení, chřipce a zánětech průdušek. Citronový olej také zbavuje depresí. Může být použit i k mírnému zesvětlení pih a je účinný i jako repelent.

Eukalyptus: pomůže především při dýchacích obtížích, vzniklých z důvodu nachlazení, chřipky nebo alergie. Pomáhá posílit metabolismus, užívá se jako prevence proti šíření infekcí, čistí pokožku a tlumí svalové a revmatické bolesti. Zmírňuje též bolest při popáleninách a pomáhá při vytváření nové tkáně. I eukalyptus působí jako účinný repelent.

Hřebíček: působí proti bolestem zubů, pomáhá s nemocemi dásní a zlepšuje dech.

Jasmín: uklidňuje mysl, uvolňuje svaly, pomáhá při menstruačních problémech a je považován za výborné afrodisiakum.

Levandule: chladivá, uklidňující, působí jako antidepresivum, při bolestech hlavy a nespavosti, ale zároveň má i antiseptické účinky a pomáhá při léčení poranění pokožky a popáleninách. Uvolňuje dutiny, používá se při nachlazení a chřipce, snižuje krevní tlak a působí proti křečím.

Máta: je skvělá při zažívacích potížích. Také zvyšuje energii, podporuje soustředění a zahání vztek, deprese, úzkosti a stres. Snižuje horečku tím, že vyvolává pocení a má celkový chladivý účinek na tělo. Povzbudí při svalové a duševní únavě a také např. odstraňuje zápach z úst.

Heřmánek římský (rmenec): uklidňuje, pomáhá při nespavosti, působí též protizánětlivě a antibakteriálně. Zmírňuje bolest, uklidňuje trávicí systém a posiluje játra. Snižuje zadržování tekutin a vyrovnává menstruační cyklus. Také urychluje hojení ran a snižuje horečku. Používá se i při léčbě očí – jako je únava a zánět spojivek.

Tea tree (kajeput): perfektní přípravek pro zkvalitnění a vyčištění pokožky. Pomáhá proti akné, ekzému, lupům, oparům a bradavicím, a navíc zlepšuje imunitní systém.

 

Literatura: Aromaterapie v kostce (nakladatelství Slovart)

 

 

Objednat předplatné