BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 23. 11. 2020 PDF Tisk

Můžete se naučit jógu, i když jste mimo dosah svého instruktora?

Na tuto otázku je asi víc než příznačná doba! V čase, kdy světem stále hýbe pandemie, je totiž většina (nejen) jógových studií ještě zavřená. I přesto lidé touží posouvat svou praxi dál…

Můžete se naučit jógu, i když jste mimo dosah svého instruktora?

Mnoho lidí se během lockdownu začalo věnovat cvičení fitness i cvičení jógy online a zejména jóga zaznamenala nárůst na popularitě navzdory tomu, že učitel nemůže být s žáky v jedné místnosti.

„Je to holistická praxe, získáte od všeho trochu – fitness i práci s myslí – což je podle mě důvod, proč je k ní v tuto chvíli přitahováno tolik lidí,“ říká učitelka jógy Cat Meffan pro BBC Radio Scotland.

Paní Meffan nabízí bezplatné kurzy na YouTube i placené členské kurzy prostřednictvím Zoomu a připouští, že i když učitel vidí účastníky a oni jeho také, „není to rozhodně srovnatelné s fyzickou přítomností na lekci“.

„I přes tento fakt se ale dá v józe posunovat dál, nelze sice praktikující opravit dotekem ruky, o to víc je ale třeba, aby učitel mluvil a vše dopodrobna vysvětlil. Účastníci se zase občas na chvilku vzdálí myšlenkami, když kolem nich proběhne pes nebo dítě. Ale i tak je cvičení velmi přínosné,“ dodává.

Jóga je skvělá v tom, že probíhá přirozeně a na nic netlačí. Bere vše tak, jak se nabízí. A dnešní svět je takový, jaký je, a my se tomu musíme přizpůsobit.

„Každý člověk je schopný vnímat, a tak pozná, kdy má koleno nad kotníkem a zda jsou jeho ramena uvolněná či nikoliv, proto si myslím, že hlas instruktora je opravdu důležitý, když své studenty nevidíte přímo před sebou a nemáte možnost srovnat jejich tělo,“ vysvětluje Meffan a vyjmenovává hlavní přínosy jógy v tento nelehký čas: „Všichni jsme na tom stejně. Skoro všechna místa, kam jsme byli zvyklí bez okolků chodit a užívat si je, jsou momentálně zavřená a my tak máme jen dvě možnosti. Buď se na všechno vykašleme, anebo to vezmeme za ten druhý konec a budeme cvičit dál, byť v omezených podmínkách, které máme k dispozici. Jóga nás učí vnímat tělo, pracovat s myslí, zklidnit a ztišit tok myšlenek a uvědomit si, že bychom měli být vděční za to, co stále ještě máme.“

Jóga online je hlavní možností, jak cvičit a zdokonalovat se v tom, co nás těší. A jde to skutečně i za těchto – ne vždy sluncem zalitých – okolností. Stačí jen chtít. A pokud to jen trochu půjde, podpořte svá oblíbená jógový studia.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné