Jóga Zprávy 16. 11. 2020 PDF Tisk

Může vás obličejová jóga skutečně omladit?

Zastánci tohoto stylu „jógy“ tvrdí, že dokáže pozvednout, zpevnit a tonizovat obličej a zároveň redukuje vrásky.

Může vás obličejová jóga skutečně omladit?

Lidé vyhledávají jógu z mnoha různých důvodů, ať už jde o trénink, zmírnění bolesti, zbavení se stresu nebo zlepšení duševního zdraví. Ale někteří využívají jógovou praxi pro získání lépe vypadající tváře. Ano, skutečně čtete správně!

Před dvěma lety zahájila Leah Bernstein program Happy Face Yoga, který jí přirozenou cestou přinesl mladistvý vzhled. Na jednom zasedání měla 65letá učitelka jógy z Long Islandu v New Yorku pocit, že se svaly na její tváři začínají pohybovat a to směrem, za který nebyla moc ráda. Začala tedy praktikovat obličejovou jógu a během dvou týdnů byly vidět účinky proti stárnutí.

„Výsledky jsem pocítila okamžitě,“ říká Bernstein, „hned druhý den byly mé vaky pod očima méně viditelné a celý obličej se jako by zvedl. Bylo to neuvěřitelné.“

Nejsou to ale pouze pocity paní Bernstein, které potvrzují její slova. V březnu 2018 byla provedena malá studie, která zjistila, že 16 žen středního věku vypadalo po několika měsících cvičení obličejové jógy přibližně o tři roky mladší.

Obličejová jóga zahrnuje silový trénink svalů obličeje a jeho okolí. Většina pohybů se zahajuje úsměvem, poté si položíte ruce na obličej nebo krk a prsty použijete k izometrickému odporu.

Dále pomocí mimiky vytváříte různé výrazy zvedáním, taháním nebo tlakem obličejových svalů po určitý čas nebo počet opakování. U některých cviků mají prsty vytvářející odpor stejnou funkci jako závaží na zvedacím stroji. Nějaká cvičení provádíte po dobu deseti sekund až jedné minuty, zatímco u jiných děláte až 40 opakování.

Když cvičíte obličej, svaly se jakoby lehce nafouknou a vyplní tak obličej tam, kde je třeba. V ideálním případě se vytvoří plnější rysy s méně viditelnými vráskami a ochabnutím.

A jak tuto jógu praktikovat, aby byla co možná nejúčinnější?

U obličejové jógy, stejně jako u tradičního cvičení jógy, má zásadní vliv na vaše výsledky způsob, jakým cvičíte. Důležitá je pravidelnost, ale také správné provádění jednotlivých „ásan“.

„Je příliš mnoho lidí, kteří vyučují obličejovou jógu nesprávně,“ dodává lektor obličejové jógy Gary Sikorski.

Je proto potřeba, aby kvality bylo na misce vah stejné množství jako kvantity prováděných tréninků.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné