Jóga Zprávy 27. 01. 2020 PDF Tisk

Může jóga zlepšit váš sexuální život?

Internet je plný wellness blogů, které doporučují jógu pro lepší sexuální život, stejně jako osobních popisů praxe zlepšující sexuální zážitky – často v záviděníhodné míře. Podporuje však tato tvrzení výzkum?

Může jóga zlepšit váš sexuální život?

Moderní výzkum teprve začíná odhalovat četné zdravotní výhody dávné praxe jógy. Mezi některé stavy, s nimiž jóga údajně pomáhá, patří deprese, stres a úzkost, jakož i metabolický syndrom, cukrovka nebo štítná žláza.

Nedávné studie také začaly zkoumat složitější mechanismy přínosů jógy. Ukazuje se, že jóga snižuje zánětlivou reakci těla, potlačuje genetickou expresi, která predisponuje lidi ke stresu, snižuje kortizol a posiluje protein, který pomáhá mozku růst a zůstat mladý a zdravý. Kromě všech těchto výhod musíme zmínit, že díky józe se lidé zkrátka cítí lépe.

Spojení jógy s naším tělem se v podobě doplňujícího cvičení jeví jako skvělá možnost zůstat fit, zregenerovaní a cítit se příjemně po fyzické stránce. Mohou však jógové ásany skutečně zlepšit náš sexuální život? Podíváme se tomu na zub!

Jóga zlepšuje sexuální funkce u žen

Jedna často uváděná studie, která byla zveřejněna v časopise The Journal of Sexual Medicine, zjistila, že jóga může skutečně zlepšit sexuální funkce – zejména u žen starších 45 let.

Studie zkoumala po dobu 12 týdnů účinky jógy na 40 ženách, které podávaly zprávy o své vlastní sexuální funkci před a po jógových lekcích. Po 12 týdnech se sexuální funkce žen významně zlepšila ve všech částech indexu ženské sexuální funkce: „touha, vzrušení, optimální vlhkost, orgasmus, spokojenost a bolest.“

Až 75 % žen oznámilo zlepšení svého sexuálního života po tréninku jógy.

V rámci studie se všechny ženy seznámily se sestavou 22 ásan, cíleně zaměřené na práci základních břišních svalů, zlepšení trávení, posílení pánevního dna a zlepšení nálady.

Některé sestavy zahrnovaly trikonásanu (také známou jako pozici trojúhelníku), bhudžangásanu (pozici hada) či ardha matsjendra mudru (ovlivňující polovinu páteře).

Jóga zlepšuje sexuální funkce také u mužů

Jóga neprospívá pouze ženám. Analogická studie vedla Dr. Vikase Dhikava, který je neurologem v nemocnici Dr. Ram Manohara Lohia v Novém Dillí v Indii, k přezkoumání účinků dvanáctitýdenního programu jógy na sexuální uspokojení mužů. Na konci období studie účastníci uvedli významné zlepšení své sexuální funkce, která vycházela z hodnocení standardního mužského pohlavního koeficientu.

Vědci zaznamenali zlepšení ve všech aspektech sexuální spokojenosti mužů: „touha, spokojenost s pohlavním stykem, výkon, sebevědomí, synchronicita partnerů, erekce, ejakulační kontrola a orgasmus.“

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné