Může jóga zaplnit spirituální mezeru trhu?

16. 04. 2018


Sčítání lidu ukazuje, že na trhu se spiritualitou a duchovnem obecně existuje mezera. Je jóga tím, co ji pomůže zaplnit?

Data ukazují, že Australané ztrácejí své spirituální hodnoty, přitom je ale jejich touha po smyslu a morálním učení silnější než kdy předtím. To vedlo spousty australských jógových studií k tomu, že začala nabízet programy, které slibují dokonalou transformaci. Několik týdnů trvající programy s jógou, meditacemi, psaním a setkáními. A není to tedy pouze tělo, které se změní. Ačkoliv se spousta lidí primárně zajímá o to, zda vede cvičení jógy ke ztrátě hmotnosti, je potřeba říci, že cvičení jógy je hlavně o duši. O jakési neviditelné půdě, na které všichni stojíme a o kterou je také potřeba se starat.  

Tyto jógové programy slibují, že pomohou obnovit rovnováhu těla, mysli a ducha a dosáhnout pocitu celistvosti, že v naší společnosti – s naší pozorností, roztříštěnou technologií a naší věčnou únavou – je velmi ceněná, ale nepolapitelná. Dále tyto programy pomáhají uvolňovat emoce. Často se stává, že při setkáních lidé pláčou, protože se v nich tento proces sám spustí za pomoci jógy, čtení z duchovních knih a přítomnosti těch, jež celé lekce vedou.  

Dle průzkumů se ukazuje, že duchovní hodnoty se vytrácejí víc a víc s každou novou generací, a tak to vede k tomu, že se lidé čím dál více obracejí právě k józe, aby svou duchovní podstatu našli. Každý desátý Australan ve věku od 14 let výše tak pravidelně dochází na lekce, což je velký pokrok oproti roku 2008, kdy to byl pouze 1 člověk z 20, protože světem tehdy vládl aerobik. Dnes více než dvakrát tolik lidí dělá jógu než aerobik. Jóga je také oblíbenější než stolní tenis, bowling, šipky, tanec, fotbal, kriket, tenis a golf. Podíl žen, které dělají jógu, se v tomto období téměř zdvojnásobil, a to z 8 % na 15 %.

Tento trend je globální. Podle zprávy Yoga Journal 20,4 miliónu lidí praktikuje jógu v USA, oproti 15,8 miliónům v roce 2008. Trh jógy je nyní v USA ve výši 30 miliard dolarů a 80 miliard dolarů na celém světě. V roce 2015 měla jóga v Austrálii obrat 1 miliardu dolarů a zaměstnávala přibližně 12 000 lidí ve 3000 studiích.

Kurzy jógy tedy slibují duchovní přeměnu a získání duchovních hodnot. Je asi normální, že lidé hledají nějaký smysl ve svém životě a zároveň touží po tom, aby byli součástí nějaké komunity.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket