Žijte jógu blog 03. 12. 2021 PDF Tisk

Musí být ásana dokonalá?

Je velice osvobozující, když člověk ztratí potřebuj neustále kontrolovat dokonalost čehokoliv – a to platí jak v józe, tak v životě.

Musí být ásana dokonalá?

Hon za tím být nejlepší ve všem, co dělám, může být ubíjející. Ne každý to tak má, ale v tempu dnešní zrychlené doby se možná i ti nejpokornější z nás někdy přistihnou při tom, jak se porovnávají nebo soutěží – ať už s někým, proti někomu či sami se sebou.

Je velice osvobozující, když člověk ztratí potřebu neustále kontrolovat dokonalost čehokoliv – a to platí i pro podobu praktikované ásany. Ztratit potřebu být neustále dokonalý je povznášející. Každé tělo je jedinečné a dokonalé, a tím pádem je dokonalá i samotná ásana. Dech ji tvoří a spojuje člověka se sebou sama – nabízí mu cestu k vnímání zevnitř. Toto soustředění ovládá smysly, které jsou standardně orientovány ven, a směřuje je k cestě dovnitř: vidět, když oči jsou zavřené, slyšet, když uši jsou zavřené, vnímat, když okolní vjemy zeslábly a je jen prostor uvnitř.

Cvičím-li jógu, jsem konfrontován se sebou sama – vnímám se. Cítím své tělo a poslouchám symfonii, která je podmíněna dechem a pohybem v rámci zaujímání pozic. Jsem koncentrovaný na dech a tělo, ostatní nemá šanci být v mysli. Je to moment teď a tady, čas pro mě samotného. Cítím spojení hrubých a jemných částic (v józe se říká těla a obaly), jednotlivostí, které v dokonalé symbióze tvoří „jógový tanec“. A tím nemyslím jen dynamické postupování od ásany k ásaně, ale především chvíli, kdy pociťuji ono „ZASTAVENÍ SE“.

Ve chvíli, kdy se zastavím, jsem schopný si uvědomit stav – přítomnost. Stav ničeho. Jen takové pobývání. Zkouším postoj pozorovatele, který k přítomné situaci nezaujímá stanovisko a názor, ale vnímá ji zpovzdálí. Neztotožňovat se s ničím, vynechat hodnocení a jen tak plynout uprostřed vnějších i vnitřních bouří a situací je trénink, který zbavuje představ a vede ke zpřítomnění.

A co že to je, ten odstup? Pro začátek můžeme zkusit tolik neulpívat: na tom, abychom v ásaně vydrželi co nejdéle, aby nás nestresovala kamarádka, která zvládne udělat předklon hlubší než my,
abychom neměli pocit viny, když zrovna nemáme den a do nějaké jógové sekvence se nám ani nechce. Pokusme se užívat si sílu okamžiku „tady a teď“. A onu nabytou pokoru možná lehce zvládneme přenést i do života mimo rozbalenou jógovou podložku. Jógu začneme „žít“ – a nezáleží na tom, jestli zítra nebo za rok. Jóga není závod.

Žít jógu totiž neznamená žít s nasazenými růžovými brýlemi, užívat si výhradně toho, co nás těší, a kráčet po prošlapané cestičce, která vede ke zřetelnému cíli. Naopak! Žít jógu znamená putovat skrze všechny úskalí a překážky, které nám do životní cesty přicházejí, a prožívat každý okamžik jako… „štěstí být“. To „nic“, které v józe miluji, je úžasným projevem celistvosti.

TIP NA DÁREK
Pořiďte sobě nebo někomu blízkému knihu Žijte jógu 2, jejímž autorem je Václav Krejčík. V této publikaci naleznete elementární postupy pro cvičení jógy, základní dechové techniky sestavené do efektivní praxe pránájámy (řízení energie), tipy pro očistu organismu, návody pro přenesení jógové filozofie do běžného života a spoustu nádherných fotografií z Čech a Moravy. Na Yoga Market je k dostání i set knih Žijte jógu a Žijte jógu 2 či Žijte jógu BOX s vánočním dárkem a podpisem autora.

Objednat předplatné