sobota 7. 9. 2024
Magické, záhadné, plné mýtů a pověstí, zahalené do závojů tajemna. Co je pravda a co mýtus? To už se dneska můžeme pouze domnívat. Příběhy a pověstmi plnými čarodějů, draků, čertů, duchů, bohyň, ale také ukrytých pokladů a tajných chodeb se to v Beskydech jen hemží. A stejně tak i dechberoucími výhledy a nádhernou přírodou.
Začínáme trasou na Radhošť
V Beskydech jsem již byla v dřívějších dobách a vrátit se sem bylo mé velké přání. Je to jeden z rájů na zemi, do kterých se vracím ráda, a vím, že ještě nějaký čas budu. Nemám ráda běhání po památkách – fotku a šup na další. Když se mi někde líbí, tak si to chci užít, prožít a dostat hluboko pod kůži. Až pak mohu jít dál. A všem nám je asi jasné, že tímto tempem se sem budu ještě nějaký ten pátek vracet. A já se na to ohromně těším.
Pustevny
V Pustevnách započne náš výšlap k pohanskému bohu Radegastovi a k sousoší Cyrila a Metoděje. Než vyjdete, pokochejte se pohádkovými stavbami Pusteven od architekta Dušana Jurkoviče. Zde můžete spatřit i stoletou zvoničku malebně zasazenou do obrazu beskydské krajiny.
Radhošť
Není to sice ten nejvyšší beskydský vrchol, ale je nám všem tím nejznámějším. Protože na této trase nalezneme proslulou sochu slovanského boha Radegasta. Boha slunce, ohně, pohostinnosti, ale také války. Na samém vrcholu Radhoště stojí bronzové sousoší a kaple sv. Cyrila a Metoděje. Nejznámější trasou na Radhošť je stezka vedoucí z Pusteven, tedy z východu. Je cestou nejsnadnější, ale také nejvíce navštěvovanou. Pokud toužíte po větší samotě, vedou sem stezky ze všech světových stran.
Legendy o zlatu
Legendy vyprávějí, že pod Radhoštěm je mnoho podzemních chodeb, které ukrývají zlato a drahé kameny. A dokonce je zde schována i zlatá socha Radegasta.
Radegast a letní slunovrat
Asi nejznámější oslavy letního slunovratu probíhaly právě u pohanského boha Radegasta, kde lidé vítali slunce, vzývali a uctívali pohanské bohy a nosili jim obětiny. Tančilo se a prolilo se mnoho sudů vína a do toho všeho na vrcholcích hor plápolaly vatry. Ovšem nenechte se zmást romantickou představou rituálů, mnohé z nich bývaly i velmi drsné a do růžových představ měly daleko.
Kousek od Radhoště se nachází hora Velká Polana, které se též říká Černá hora. Za slunovratu se to tu v dobách dřívějších prý hemžilo čarodějnicemi, čerty, bohy i bohyněmi a různými černokněžníky, kteří tu tančili a dováděli, a kdo se jim dostal v tento čas do cesty, do údolí se již nikdy nevrátil.
Pamětní kameny a Národní divadlo
Na jaře roku 1868 stavební výbor rozhodl, že do základů Národního divadla zasadí pamětní kameny z památných míst naší země. Jedním z nich, a náhodou i tím největším, byl právě kámen z Radhoště, který opracovaný, s vytesaným textem „Rožnov – Radhošť na Moravě.“ na čelní straně, za zvuků písní a slávy přivezli ráno 5. května 1868 na pražské nádraží.
Stezka Valaška
Až se vynadíváte na dechberoucí výhledy, přestane vás bavit hledání pokladů a potkáte nějakou tu ztracenou čarodějnici, vydejte se zpět k Pustevnám a odtud to už bude jen co by kamenem dohodil (a zbytek došel) ke stezce Valaška. Je to stezka vedoucí korunami stromů v nadmořské výšce 1099 m n. m. Nahoru můžete vyjít buď „normální“ stezkou anebo zvolit „Tibetský most“ – a pozor, úžasně se houpe. Až vyjdete úplně nahoru, můžete otestovat svou odvahu a víru. Čeká vás tam prosklený výběžek, pod kterým není vůbec nic. Jen ty koruny stromů. Na obrázcích to není ono, musíte to zažít. Pod vámi nic, jen sklo a ty koruny stromů a sem tam vítr zavane a zahoupe s vámi.
Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd
A máte-li rádi výšlapy, vyjděte si na Lysou horu a počítejte s tím, že to bude výzva. Jedná se totiž o jeden z nejtěžších výšlapů v Beskydech. Za což vám odměnou budou nádherné výhledy. Nebudu psát, že jsou dechberoucí, protože dech vám vezme už cesta nahoru a budete ho možná ještě chvilku sbírat.
Vodní nádrž Šance
Můžete se kochat výhledem, opalovat se anebo – pokud vás ještě pořád nebolí nohy – si vyjít na druhou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd zvanou Smrk. Čekají vás krásné výhledy a velmi malý počet turistů. Vybavte se určitě vhodnou obuví, protože cesta je náročná a sem tam není úplně zpevněná. Po stezce je možné dojít až k Bučacím vodopádům, což je velmi příjemná odměna po náročném dni.
Výhledy
A abychom si trochu odpočinuli od těch hor, tak si můžeme vylézt na rozhlednu. :) Třeba na barvami a krásou hrající Jurkovičovu rozhlednu. Kousek od ní se nachází valašské muzeum v přírodě, kam se určitě podívejte.
V Beskydech vám zaručuji, že nebudete zklamaní. Kamkoliv vyjdete, tak to stojí za to. Ať už zvolíte populární či méně známé trasy, litovat nebudete. Navštívit můžete také nádherný Štramberk a jeho proslulou trúbu, kde ochutnáte štramberské uši. Naleznete zde mnoho zámků, parků, výborných kaváren a restaurací. Hledejte, ale úplně nejlíp uděláte, když se zeptáte místních. Lidé v Beskydech se snad stále usmívají. Pamatovala jsem si to z minulých návštěv tohoto božského kraje a tento rok jsem si ověřila, že tomu tak stále je. Jo a málem bych zapomněla, určitě si dejte pravý valašský frgál, slibuji, že si pochutnáte.
Malé připomenutí na konec
Naše země je nádherná a je velká škoda, že přes pohledy do dálek často přehlédneme, co máme přímo pod nosem.
Přeji vám pozdní léto plné vědomých a prožitých cest.
S přáním šťastných návratů
L.