Rozhovory s osobnostmi 23. 06. 2016 PDF Tisk

Má první jóga .....Petra Hetmerová

Zájem o východní kultury mě provázel od dětství, stejně jako předsudky o józe. Zvědavost nakonec vyhrála a první lekce power jógy byla první podaná ruka proti předsudkům a změna pro můj další život.

Má první jóga .....Petra Hetmerová

Má cesta s jógou začala před 13 lety. Nebo taky možná už v minulém životě. Zájem o východní kultury mě provázel od dětství, stejně jako předsudky o józe. Zvědavost nakonec vyhrála a první lekce power jógy byla první podaná ruka proti předsudkům a změna pro můj další život. Po čtyřech letech praktikování a pak i vedení lekcí přišel hlad podívat se hlouběji pod pokličku jógy nejen jako fyzického cvičení. Přišlo studium hatha jógy v USA, rozšíření praxe o pranajamické techniky, meditace, studium jógové filosofie a první propojení praxe z podložky do běžného života.


A tady někdy přišlo pochopení, že to je „ láska na celý život“. Skrze nastavení zrcadla, kterého se mi díky praxi dostávalo, se postupem času měnilo i vnitřní naladění. Obraz „sama sebe“ nesoudí, jen je, a jako tajný přítel tiše radí kudy se posunout. Od násilí k nenásilí, když se zraníte. Od chci k nechat být, když se nedaří zklidnit dech při cvičení. Od nesoustředěnosti k pozornosti. I když změny na těle i v životě občas bolí a nejsou zadarmo, výsledky stojí za to jít dál.


Časem se zaujetí dynamickými styly, jako je power jóga nebo vinyasa jóga, posouvalo k jemnějším formám, které jako jin a jang začaly přirozeně oslovovat. Při svých opakovaných cestách za vzděláním jsem se postupně seznamovala s yin, restorativní nebo Iyengar jógou. Odtud už byl po letech jen krůček k terapeutické józe, která skvěle funguje, když tělo nebo mysl potřebuje.


V roce 2013 přišla zásadní změna. Během jedné jednoduché, ale dlouhé meditace se objevil zážitek, který mi vzal podstatnou část představy o světě, kterou jsem od narození žila, a otevřel naprosto jiný vhled na náš život tady na zemi. Naštěstí jsem se nezbláznila, jen život nabral jiné obrátky. Následující rok jsem po 18 letech provozu prodala své fitness centrum a díky neuvěřitelným okolnostem a lidem, kteří při mně v tu dobu stáli, otevřela jógové studio. Záchrannou síť. Všechno do sebe začalo zapadat. Pochopila jsem, že stále stojím na začátku a není důležité sbírat razítka do životopisu.


Jóga nabízí obrovský potenciál pro každého, kdo ji uslyší. Mění zvyky, podporuje zdraví, učí věřit v to, co nemůžeme vidět, rozvíjí možnosti každého, kdo se na ni vydá. Ať už půjdeme jakoukoliv jógovou cestou – ashtanga, power jóga, hatha jóga, raja jóga – je to jedno, na vrcholu se stejně potkáme. ☺


V současné době vedu pravidelné lekce hatha jógy a vinyasa flow jógy, soukromé lekce terapeutické jógy v Zenergy studiu, pořádám semináře, víkendové pobyty, jsem autorka projektu „Jóga v lavicích“, milovnice přírody, přátel a rodiny.

Lekci Petry Hetmerové naleznete v rámci jedinečné akce JÓGA DNES KONFERENCE v Luhačovicích 6.8.

Poslední volná místa - objednávejte zde.

Objednat předplatné