Čakry a energie 21. 10. 2021 PDF Tisk

Minerály a čakry

Podívejme se na minerály – léčivé kameny – jako na nejstarší „bytosti“ na Zemi. Mají svůj, pro nás neviditelný život a ukrývají v sobě nepřeberné množství energie. Každý z kamenů oplývá jinou energií, která má svou specifickou vlastnost.

Minerály a čakry

Při styku kamene s okolím, např. lidským tělem, které zase vyzařuje svou vlastní energii, dochází k jejich výměně. Dle tradiční čínské medicíny obsahuje lidské tělo až 88 tisíc energetických center – čaker – z toho sedm základních. Tato energetická centra mohou energii ze svého okolí přijímat, nebo ji do něj naopak vysílat. Bohužel, naše čakry nepracují vždy ideálně. Z různých příčin je některá čakra méně aktivní a proud její energie se uzavírá, nebo je naopak aktivovaná příliš. Aby bylo naše fyzické i mentální tělo v rovnováze, musíme usilovat o harmonizaci těchto čaker. A v tom nám léčivé kameny mohou pomoci.

  1. čakra – kořenová (muladhára)

Najdeme ji na spodní straně páteře, mezi řití a pohlavními orgány. Její energie se otevírá směrem dolů a je spojená se zemí. Při nesprávném fungování této čakry pociťujeme nedostatek energie, máme sklony k sobeckosti nebo agresi. Můžou nám hrozit nemoci jako zánět močových cest, průjem, obezita. Její barva je červená, proto i kameny, které na ni dokážou působit, jsou převážně červené. Patří mezi ně achát, který podporuje sebedůvěru a dokáže ulevit trávicím potížím, nebo granát, který dodává energii a klid a zároveň posiluje metabolismus. Dále jsou pro tuto čakru vhodné např. korál, býčí oko, tygří oko nebo rubín.

  1. čakra – sakrální (svadhišthána)

Nachází se nad pohlavními orgány a otevírá se směrem vpřed. Je nazývána sexuální čakrou, ovlivňuje naši sexuální energii, plodnost, emoce. Její barvou je oranžová a minerály vhodné k působení na sakrální čakru jsou citrín, topaz, tygří oko nebo měsíční kámen. Např. citrín je kamenem štěstí, prosperity a hojnosti, působí jako čistič, předává energii a pocit tepla, zároveň „rozpouští“ negativní energii, podporuje krevní oběh a uvádí do rovnováhy hormony.

  1. čakra – pupeční (manipúra)

Proudí po vnitřní straně páteře v úrovni solar plexu a otevírá se směrem vpřed. Jejím zablokováním může dojít ke ztrátě odvahy a vytváření negativních myšlenkových konstrukcí. Naopak její přílišná aktivita má za následek až přehnanou aktivitu. Souvisí např. s nemocí jater a cukrovkou. Patří k ní žlutá, až zlatožlutá barva. Ovlivnit ji můžeme jantarem, který posiluje paměť a bojuje s mnoha obtížemi, jako jsou nemoci ledvin, jater nebo žaludku, tygřím okem, jež mírní stres a deprese, posiluje odvahu, rozhodnost a koncentraci, ale také růženínem, citrínem, topazem nebo záhnědou.

  1. čakra – srdeční (anáhata)

Umístěna je na vnitřní straně páteře přímo za středem hrudníku ve výši srdce, otvírá se opět směrem vpřed. Již její umístění napovídá, že jde o čakru lásky, a to nejen k druhým, ale také sama k sobě. Barev, které tuto čakru symbolizují, je hned několik – zelená, růžová, zlatá – a kameny, kterými na ni lze působit, jsou olivín, amazonit, nefrit, smaragd nebo růženín, který je typickým kamenem lásky, přátelství, krásy a vitality. Učí nás sebelásce, trpělivosti i schopnosti odpouštět. Odbourává strach a uklidňuje nás při smutku a traumatech.

  1. čakra – krční (višúddha)

Máme ji mezi krční jamkou a ohryzkem, spojená je s krční páteří, proudí směrem vpřed. Jedná se o světlemodrou čakru komunikace a sebevyjádření. Její špatná funkce se projevuje vadou řeči, neschopností se vyjádřit, slabým hlasem nebo plachostí. Napravit to můžeme působením akvamarínu, chalcedonu, tyrkysu, modrého achátu, sokolího oka nebo pyritu. Vyzdvihněme zde tyrkys, kámen ochrany, moudrosti a harmonie, který je považován za silný ochranný a očistný kámen. Zvyšuje kreativitu, zlepšuje komunikaci a argumentaci. Je to kámen, který se přizpůsobuje svému majiteli, a proto by se neměl dědit. Je považován za mistra léčitelů a skvělý je i jako elixír. Zmírňuje bolesti hlavy i zubů, pomáhá se zrakem, zabraňuje usazování cholesterolu a vápenatých solí, odstraňuje z těla přebytek kyselin.

  1. čakra – čelní (ádžňá)

Říkáme jí také třetí oko, nachází se uprostřed čela mezi obočím, jeden prst nad kořenem nosu. Její energie proudí vpřed. Máme-li tuto čakru v nerovnováze, můžeme pociťovat neschopnost jasného uvažování nebo bolesti hlavy. Spojena je s indigově modrou, fialovou nebo také žlutou barvou. Vhodným minerálem, kterým můžeme působit na 6. čakru, je např. ametyst, jenž nám zajišťuje klid a ochranu, dá se s ním bojovat proti bolestem hlavy, nespavosti, ale také dýchacím obtížím. K harmonizaci čelní čakry přispějí i azurit, křišťál, fluorit nebo lapis lazuri.

  1. čakra – temene hlavy (sahasrára)

Její místo je na vrcholku hlavy, nad jejím temenem, otvírá se směrem vzhůru a je určena k přijímání energie z kosmu. Pokud jsou všechny ostatní čakry v souladu, rozvíjí naši koncentraci na vše podstatné. Její špatná funkce má za následek pocity strachu nejistoty, často stojí za depresemi, senilitou a epilepsií. Její barvy jsou bílá, zlatá nebo ultrafialová. Minerály, které pozitivně působí na sedmou čakru, jsou ametyst, fluorit, jadeit nebo křišťál. Křišťál nám zajišťuje klidný spánek a probouzí v nás energii, je vhodný na všechny neduhy. Povzbuzuje imunitní systém, funkci štítné žlázy, posiluje srdce, krevní oběh i plíce. Fluorit zase ovlivňuje naši mysl, sílu a sebedůvěru. Vhodný je pro studenty, neboť zlepšuje koncentraci a paměť. Navíc působí i proti elektromagnetickému záření z počítačů a mobilů.

Jak o kameny pečovat
Tak jak je potřeba pečovat o lidské tělo a jeho zdraví, je třeba pečovat i o námi vybraný kámen. Kámen přijímá nejen energii, ale i špatné vlivy z okolí. Proto by se „našeho“ kamene neměli dotýkat jiní lidé. Kámen je třeba chránit před mechanickým poškozením, čistit od špatných vlivů nejlépe pod vlažnou tekoucí vodou, případně ponořením do misky s vodou a poté znovu nabít. Každý z kamenů vyžaduje jiné zacházení. Některé kameny, např. rubín, křišťál, citrín, tygří oko nebo nefrit, nabíjíme na přímém slunci. Jiným přímé slunce škodí a mohou ztrácet svou energii i barvu, proto je nabíjíme sice na denním světle, ale bez působení slunečních paprsků. Do této kategorie patří např. korál, ametyst, topaz nebo růženín. Jsou ovšem kameny, které lze nabíjet pouze v noci za působení měsíčního světla. Těmi jsou měsíční kámen, smaragd, opál nebo magnezit a samozřejmě mnoho dalších.

Zdroje: Základní kniha o čakrách (S. Sharamon, B. J. Baginski), web Svět minerálů

Objednat předplatné