BLESKOVĚ
Spolupracujeme 19. 03. 2016 PDF Tisk

Mezinárodní den štěstí 20.3. 2016

Již téměř měsíc můžete na našem facebooku a instragramu být inspirování krásnými citáty. Předplatitele dostali na kartičky s citáty ve svém březnovém JÓGA DNES. Buďte šťastní....snažme se o štěstí a nakažme štěstím všechny okolo nás! 

Mezinárodní den štěstí 20.3. 2016

Od roku 2013 slavíme 20. března neobvyklý svátek - Mezinárodní den štěstí. Na návrh království Bhútán se na něm usneslo všech 193 členských států OSN. Malé himalájské království přišlo s konceptem indikátoru národního štěstí už na začátku 70. let a nadřadilo jím jinde běžně používané měřítko hrubého národního produktu.

Pionýrský čin Bhútánu zní mnoha lidem sympaticky, i když většina zřejmě nevěří, že by něco takové mohlo opravdu prakticky fungovat. Jak chcete měřit štěstí, že? Pro každého může štěstí znamenat něco jiného. Někomu stačí ke štěstí sluníčko a krásný den, jiný potřebuje ke štěstí nové auto nebo dům s bazénem.

Zde je ale třeba pochopit, že východní národy se na štěstí dívají jinak než lidé na Západě. Náš běžný pohled na štěstí výstižně charakterizuje jeden článek z minulého roku, který autor věnoval tématu Dne štěstí. Navrhuje v něm různé způsoby, jak si udělat radost. Například dopřát si dovolenou, představit si vysněné zaměstnání nebo přispět na charitu.

Znamená však dopřát si radost a být šťastný to samé? Být opravdově šťastný by mělo znamenat žít naplněný, spokojený, harmonický život, a ten nám krátkodobá radost nenabídne. Dnes máme radost, cítíme se šťastní, a zítra už se opět utápíme ve starostech a depresi. To je ona pověstná „muška jenom zlatá“, prchavý pocit naplnění, který netrvá.

Přesto žijí kolem nás lidé, kteří na první pohled šťastní jsou. Celý jejich život – jejich chování, názory, postoje vyzařují vyrovnanost a radost ze života. Znáte také někoho takového? Jak je možné, že je jejich život opravdově šťastný? Odpověď je překvapivě jednoduchá. Protože jsou šťastní sami se sebou.

Kde hledáme většinou štěstí my? Kolem sebe. Myslíme si, že když budeme mít hezký dům, budeme šťastní. Když budeme úspěšní a ocenění v práci, budeme šťastní. Když najdeme partnera svých snů, budeme šťastní. Ale co když je to právě naopak? Co když musíme být nejprve šťastní sami se sebou, abychom našli i štěstí kolem sebe? Pokud jsme vnitřně šťastní, vyrovnaní, naplnění a spokojení, tak se náš vnitřní postoj promítne do všeho, co děláme. Vnitřní štěstí je pak zdrojem šťastného manželství, harmonických vztahů s okolím, spokojenosti v práci, pocitu dostatku v materiálním životě.

Zkusme začít sami u sebe. Přijmout se takoví, jací jsme, a zároveň pracovat na tom, abychom se každý den stali lepšími lidmi. Už to samo o sobě nám dá štěstí. A vnitřní štěstí se začne promítat i do našeho každodenního života.

Abhisar Laža

Aforismy Sri Chinmoye – prosím vybrat jeden:

Každý den
je jen jedna věc,
kterou se máme naučit:
jak být upřímně šťastní.

Jsem šťastný,
protože jsem si uvědomil,
že tím nejdůležitějším
v mém životě
je sebezdokonalení.

Je šťastný,
protože se každý den snaží dělat
a skutečně dělá o trochu víc,než si myslí, že dokáže.

 

Nakladatelství Madal Bal také při této příležitosti vydává sadu kartiček s názvem „Buď šťastný“ autora Sri Chinmoye. Inspirující aforismy o štěstí a síle úsměvu od tohoto známého autora a učitele meditace, doprovázené barevnými fotografiemi, vychází 1. března. V případě zájmu Vám můžeme zaslat recenzní výtisk. Pokud by byla možnost uveřejnit tuto informaci v březnovém vydání vašeho časopisu, byli bychom vám velice vděční.
Doporučená cena: 99,- Kč Formát: 55 kartiček o rozměru 90x55mm v papírové krabičce.

www.madalbal.cz 

www.KapkyMoudrosti.cz

 

Objednat předplatné